Osiedle Igańska

Osiedle IgańskaOsiedle Igańska na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie stanowi jedną z części dużego kompleksu mieszkaniowego Grochów Centrum.

8 wysokich bloków od 10 do 19 pięter wg projektu proj. Jerzego Kumelowskiego zbudowała w latach 1980-82 RSM "Osiedle Młodych" w obrębie ulic: Igańska, Krypska, Dobrzyniecka, Ostrołęcka i Majdańska.

Osiedle składa się z następujących budynków: Igańska 20, Igańska 22, Igańska 24, Igańska 26, Igańska 28, Igańska 30, Igańska 32 oraz Igańska 34. Ogółem we wszystkich blokach znajduje się 928 lokali mieszkalnych.

W parterach wszystkich budynków urządzono lokale usługowo-handlowe. Pomiędzy blokami urządzono zadbany plac zabaw.

I choć nowoczesne osiedle na początku lat 80-tych w zamyśle projektantów miało odmienić wizualnie i funkcjonalnie centrum Grochowa nadając mu charakter dzielnicowego city to dziś trzeba przyznać, iż zrealizowana wówczas koncentracja po prostu zrujnowała krajobraz Grochowa na dziesięciolecia...

Od 1999 roku osiedlem administruje Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Grenadierów".


TJ

Ciekawostki

  • Osiedle początkowo było obecne pod nazwą "Grochowska".
  • W czasie budowy osiedle "poległa" częściowo ulica Korytnicka.
  • - Osiedle budowane z wielkiej płyty. Potrzebny był wielki dźwig. A że pan dźwigowy lubił wypić i na wysokości nikt go nie kontrolował to na przerwie udał się do sklepu po swój ulubiony trunek. Tego dnia był bardzo silny wiatr. Żuraw poskładał się jak domek z kart. Po powrocie dźwigowy stwierdził że alkohol uratował mu życie. Prawda czy fałsz? . O tej historii słyszałem od niejednej osoby - wspomina pan Bogdan.
  • Od samego początku w większości bloków osiedla urządzono portiernie.
  • W 2011 roku na terenie osiedla kręcono film "Big love".

Więcej na ten temat


Obiekty


Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

mieszkaniec napisał:

Osiedle NIE JEST budowane z wielkiej płyty, tylko szkielet jest z lanego betonu. Te ściany są bardzo grube o ciężkie jako ściany konstrukcyjne. Wypełnienie zewnętrzne jest z szarych dużych cegieł, a wewnętrzne z czerwonej cegły. Dawniej osiedle było ciche i spokojne, teraz takie nie jest.
2021-09-26 00:33
64x64

Soussan napisał:

Z tymi portierniami to nieprawda, pojawiły się chyba dopiero na początku lat dwutysięcznych.
2012-08-29 17:22

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia