Tarnowiecka

Ulica Tarnowiecka w WarszawieUlica Tarnowiecka na Gocławku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Łukowskiej do ulicy Grochowskiej.

Nazwa ulicy pochodzi od osadników, którzy przybyli na te tereny z miejscowości Tarnowiec.

Ulica Tarnowiecka została wytyczona na początku II Rzeczypospolitej jako niewielka droga dawnej osady Witolin prowadząca wówczas od Grochowskiej do ulicy Ostrobramskiej.

W pierwszym okresie swojego istnienia zamieszkana była głównie przez robotników pracujących w pobliskich fabrykach. Ulica Tarnowiecka jako skromna droga dawnej osady Witolin prowadziła wówczas od ulicy Grochowskiej do ulicy Ostrobramskiej.

Pod koniec lat 70. XX wieku ulica została przecięta przez wysokie bloki Osiedla Ostrobramska. Zachowano tylko niewielki odcinek osiedlowej drogi prowadzący od Łukowskiej w kierunku pawilonu handlowego na terenie osiedla.

W 1981 roku pod nr 4 oddano do użytku budynek Szkoły Podstawowej nr 102 (obecnie oddziały Szkoły Podstawowej nr 163 im. Batalionu "Zośka") i Przedszkola nr 177.

W połowie 2012 roku firma FAL-BRUK kosztem 1 261 tys. zł przebudowała ulicę na całym jej przebiegu. W czasie prowadzonych prac została wymieniona nawierzchnia oraz wykonano odwodnienie ulicy. Ustawiono nowe słupy oświetleniowe a wzdłuż pasa drogowego w miejscu wyciętych drzew wykonano nowe nasadzenia w postaci krzewów klonów polnych.

TJ

Ciekawostki

  • W latach 1948-60 pod nr 55 w zaadaptowanym domu mieszkalnym istniała Szkoła Podstawowa nr 163.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje

Wasze komentarze

64x64

Sajmon napisał:

Jestem zdumiony niewiedzą witolin.blogspot.com!! Tarnowiecka przecież początkowo nazywała się PUŁTUSKA, dopiero potem tą nazwę nadano wtórnie ulicy po drugiej stronie Grochowskiej!! W interesującym nas okresie Grenadierów nosiła miano Okrzejkowskiej, i w żadnym razie część Grenadierów nie stała się Ostrobramską!! Wszystko to można zobaczyć choćby na planie z roku 1919 http://www.trasbus.com/plan1919.htm Jak na kogoś kto wytyka komuś nieścisłości - żenująca, kompromitująca niewiedza!!
2014-09-30 16:56
64x64

witolin.blogspot napisał:

Dwie nieścisłości: 1. ulica Tarnowiecka pierwotnie biegła od Grochowskiej do Grenadierów. Mapa z Kasprzykiewicza z 1928 roku pokazuje taki przebieg. Mapy wojskowe również. Potem zmieniono przebieg ulic i część Grenadierów stała się Ostrobramską 2. Obecnie na mapach Tarnowiecka pokazywana jest jako odcinek od Grochowskiej do Ostrobramskiej, z tym, że nie ma połączenia z Ostrobramską. Oczywiście wyłączony z ruchu jest odcinek Łukowska-Ostrobramska, ale nie do końca, po tym fragmencie jeżdżą i parkują samochody.
2013-03-01 01:38

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia