Grochowska 339

Grochowska 339 - Przychodnia ZdrowiaUlica Grochowska 339 - wolnostojący budynek przychodni zdrowia "Higiena" na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Gmach Miejskiego Ośrodka Zdrowia powstał w latach 1928-1930 roku staraniem Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. W jego pomieszczeniach działała Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. Józefa Polaka, o czym informował napis umieszczony nad głównym wejściem do budynku. Był to jednocześnie hołd złożony wybitnemu higieniście i społecznikowi, wieloletniemu kierownikowi Miejskiej Służby Zdrowia w Warszawie.

Pierwszym kierownikiem instytucji przy Grochowskiej 36 został dr Józef Lubczyński. W tak ważnym dla okolicznych mieszkańców ośrodku zdrowia lekarze leczyli z powodzeniem różne choroby zakaźne, zwłaszcza gruźlicę.

W okresie PRL'u budynek przeszedł kilka przekształceń w wyglądzie. Zniesiono ozdobne attyki budynku głównego i skrzydeł, usunięto też napis nad drzwiami "Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. dr Józefa Polaka". Usunięto prowadzące do wnętrza schody.

Pod koniec 2007 roku stan ośrodku zdrowia był już tak zły, iż w 2010 roku przychodni jako nie spełniającej wielu norm groziło zamknięcie.

W latach 2008-2010 kosztem 6,7 mln zł firma POFIL-BNU przeprowadziła kompleksowy remont placówki. W odnowionym budynku gabinety mają interniści, pediatrzy i stomatolodzy. Jest też poradnia ginekologiczno-położnicza i rehabilitacyjna. Nowy jest też sprzęt m.in. stomatologiczny oraz aparaty do EKG i USG. W budynku są dwie windy, za na potrzeby niepełnosprawnych przebudowano rejestrację i hol. Są również udogodnienia dla najmłodszych. W poczekalni poradni pediatrycznej na małych pacjentów czekają misie w żółtym kolorze oraz inne barwne maskotki. Teren przed budynkiem wyłożono nową kostką. Zasadzono krzewy i drzewa.

Uroczyste otwarcie przychodni na rogu ulicy Grochowskiej i Międzynarodowej miało miejsce 29 kwietnia 2010 roku. Pierwsi pacjenci pojawili się 4 maja 2010 roku.


TJ

Ciekawostki

  • Starsi mieszkańcy Kamionka czy Grochowa do dziś używają zwrotu: "Idę do Higieny".
  • Podczas remontu gmachu wydobyto pamiątkowy napis nad głównym wejściem: "Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. dr Józefa Polaka". Jednak ostatecznie nie zdecydowano się na jego prezentację wieszając w zamian informującą o tym fakcie tablicę przed głównym wejściem.
  • Głośna przed wojną była historia pozyskania mikroskopu, bez którego ośrodek nie mógł funkcjonować. Na zakup drogiego wówczas urządzenia miasto nie miało pieniędzy w budżecie. Wtedy Towarzystwo Przyjaciół Grochowa zwróciło się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i dostało 1000 zł. Kupiony za to nowoczesny mikroskop oficjalnie należał do TPG, które - by ominąć zawiłe formalności - wypożyczyło go "na czas aż do odwołania" ośrodkowi zdrowia.
  • Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Figuruje tylko w GEZ.
  • Wg Feliksa Waśkiewicza stacja otrzymała swojego patrona dopiero po wojnie.
  • 26 lipca 2020 roku w bramę lecznicy wjechał samochód. Po zdemontowaniu i konserwacji wróciła na dawne miejsce po kilku miesiącach.

Więcej na ten temat


Firmy i Instytucje


Galeria


Grochowska 339 - Przychodnia ZdrowiaGrochowska 339 - Przychodnia Zdrowia


Wasze komentarze

64x64

Dorka napisał:

W czasie II wojny pracowała tu Irena Sendlerowa, gdzie została przeniesiona w związku z zarzutami za udzielanie pomocy Żydom w getcie. Nie przestała tego robić oczywiście potajemnie.
2018-06-29 10:45
64x64

pacjentka napisał:

Co z tego że pięknie wyremontowana! i na tym się kończy piękne, bo powinno się wziąć pod uwagę leczenie i zatrudnić lekarzy,bo jeżeli chodzi o lekarzy to jest kompletne dno, jeden internista na stale i chyba dwóch na dochodzenie,chciałam się zapisać do tej przychodni ,ale jak usłyszałam od pani w recepcji ilu jest lekarzy i są problemy to zrezygnowałam pomimo,że miała bym bliżej miejsca zamieszkania,a 20 lat temu należałam do tej przychodni, nie była taka piękna ,ale była dla pacjentów.
2017-03-19 19:36

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia