Grochowska 339

Grochowska 339 - Przychodnia ZdrowiaUlica Grochowska 339 - wolnostojący budynek przychodni zdrowia "Higiena" na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Gmach Miejskiego Ośrodka Zdrowia powstał w latach 1928-1930 roku staraniem Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. W jego pomieszczeniach działała Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. Józefa Polaka, o czym informował napis umieszczony nad głównym wejściem do budynku. Był to jednocześnie hołd złożony wybitnemu higieniście i społecznikowi, wieloletniemu kierownikowi Miejskiej Służby Zdrowia w Warszawie.

Pierwszym kierownikiem instytucji przy Grochowskiej 36 został dr Józef Lubczyński. W tak ważnym dla okolicznych mieszkańców ośrodku zdrowia lekarze leczyli z powodzeniem różne choroby zakaźne, zwłaszcza gruźlicę.

W okresie PRL'u budynek przeszedł kilka przekształceń w wyglądzie. Zniesiono ozdobne attyki budynku głównego i skrzydeł, usunięto też napis nad drzwiami "Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. dr Józefa Polaka". Usunięto prowadzące do wnętrza schody.

Pod koniec 2007 roku stan ośrodku zdrowia był już tak zły, iż w 2010 roku przychodni jako nie spełniającej wielu norm groziło zamknięcie.

W latach 2008-2010 kosztem 6,7 mln zł firma POFIL-BNU przeprowadziła kompleksowy remont placówki. W odnowionym budynku gabinety mają interniści, pediatrzy i stomatolodzy. Jest też poradnia ginekologiczno-położnicza i rehabilitacyjna. Nowy jest też sprzęt m.in. stomatologiczny oraz aparaty do EKG i USG. W budynku są dwie windy, za na potrzeby niepełnosprawnych przebudowano rejestrację i hol. Są również udogodnienia dla najmłodszych. W poczekalni poradni pediatrycznej na małych pacjentów czekają misie w żółtym kolorze oraz inne barwne maskotki. Teren przed budynkiem wyłożono nową kostką. Zasadzono krzewy i drzewa.

Uroczyste otwarcie przychodni na rogu ulicy Grochowskiej i Międzynarodowej miało miejsce 29 kwietnia 2010 roku. Pierwsi pacjenci pojawili się 4 maja 2010 roku.


TJ

Ciekawostki

  • Starsi mieszkańcy Kamionka czy Grochowa do dziś używają zwrotu: "Idę do Higieny".
  • Podczas remontu gmachu wydobyto pamiątkowy napis nad głównym wejściem: "Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. dr Józefa Polaka". Jednak ostatecznie nie zdecydowano się na jego prezentację wieszając w zamian informującą o tym fakcie tablicę przed głównym wejściem.
  • Głośna przed wojną była historia pozyskania mikroskopu, bez którego ośrodek nie mógł funkcjonować. Na zakup drogiego wówczas urządzenia miasto nie miało pieniędzy w budżecie. Wtedy Towarzystwo Przyjaciół Grochowa zwróciło się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i dostało 1000 zł. Kupiony za to nowoczesny mikroskop oficjalnie należał do TPG, które - by ominąć zawiłe formalności - wypożyczyło go "na czas aż do odwołania" ośrodkowi zdrowia.
  • Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Figuruje tylko w GEZ.
  • Wg Feliksa Waśkiewicza stacja otrzymała swojego patrona dopiero po wojnie.

Więcej na ten temat


Firmy i Instytucje


Galeria


Grochowska 339 - Przychodnia ZdrowiaGrochowska 339 - Przychodnia Zdrowia


Wasze komentarze

2018-06-29 10:45 Dorka napisał:
W czasie II wojny pracowała tu Irena Sendlerowa, gdzie została przeniesiona w związku z zarzutami za udzielanie pomocy Żydom w getcie. Nie przestała tego robić oczywiście potajemnie.
2017-03-19 19:36 pacjentka napisał:
Co z tego że pięknie wyremontowana! i na tym się kończy piękne, bo powinno się wziąć pod uwagę leczenie i zatrudnić lekarzy,bo jeżeli chodzi o lekarzy to jest kompletne dno, jeden internista na stale i chyba dwóch na dochodzenie,chciałam się zapisać do tej przychodni ,ale jak usłyszałam od pani w recepcji ilu jest lekarzy i są problemy to zrezygnowałam pomimo,że miała bym bliżej miejsca zamieszkania,a 20 lat temu należałam do tej przychodni, nie była taka piękna ,ale była dla pacjentów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz