Czapelska

Ulica Czapelska w WarszawieUlica Czapelska na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Stockiej do ulicy Grochowskiej.

Ulica Czapelska została wytyczona około 1916 roku jako gruntowa droga biegnąc od ulicy Grenadierów do ulicy Grochowskiej.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego została zabudowana na znacznej swojej części niewielkimi domami.

Około 1974 roku w czasie budowy Trasy Łazienkowskiej, w której przebieg została wytyczona Aleja Stanów Zjednoczonych ulica przebieg ulicy Czapelskiej został nieco skrócony. Dziś w miejscu utraconego fragmentu ulicy znajduje się parking przy osiedlu Majdańska.

Po 1989 roku w wyniku rozpoczęcia działalność dużego targowiska przy Universamie cicha uliczka Czapelska nabrała w dni targowe handlowego charakteru.

Od początku XX wieku na ulicy jest systematycznie zabudowanych nowym inwestycjami.

Pierwsza z nich została zrealizowana przez spółkę Korporacja SEDPOL z Siedlec w latach 1999-2000 pod nr 38.

W latach 2006-2007 pod nr 28A Grupa Invest w miejscu wyburzonej przedwojennej kamienicy wzniosła budynek mieszkalny. Ten sam inwestor rok później ukończył pod nr 23 budynek z 8 lokalami.

W latach 2007-2008 pod nr 34A został wzniesiony, aż 7 piętrowy 3-gwiazdkowy Hotel Wiatraczna.

W latach 2008-2009 pod nr 48 w narożniku z ulicą Grochowską spółka firma GetHouse zbudowała budynek mieszkalny z 41 lokalami.

Kolejny budynek pod nr 40 - Czapelska Place został zbudowany przez norweską spółkę Selvaag w latach 2009-2011 w miejscu wyburzonej około 2002 roku przedwojennej kamienicy.

W 2011 roku przeprowadzono gruntowy remont całej ulicy. Ułożono nowe chodniki, a całą ulice pokryła asfalt oświetlają nowe latarnie. Obecny aż do tej pory na jedni kamień polny wykorzystano w miejscach parkingowych.

W latach 2013-2014 pod nr 26 w miejscu zburzonego w styczniu 2012 roku domu rodziny Pałaszyńskich Grupa SP Invest zrealizowała inwestycje mieszkaniową z 30 lokalami.

W 2015 roku ZGN Praga Południe przeprowadził remont kamienicy pod nr 22.

W latach 2015-2018 pod nr 25 spółka Inwestplan wzniosła pomiędzy ulicami Czapelska i Męcińska budynek mieszkalny

W latach 2016-2017 pod nr 36 w miejscu parkingu strzeżonego a wcześniej wyburzonej około 2002 roku piętrowej przedwojennej kamienicy spółka Tynkbud-1 wzniosła budynek mieszkalny.


TJ

Ciekawostki

  • Rodzina Pałaszyńskich była pod koniec lat 30-tych XX wieku właścicielami pobliskiego kina "Sorento" przy ulicy Kryskiej 34.
  • Do końca lat 80. na wysokości nr 26 pomiędzy ulicami Czapelska i Męcińska znajdowała się niewielka górka.
  • Pod nr 24 dorastał wkrótce po wojnie późniejszy "najsłynniejszy" przestępca PRL'u - Jerzy Maliszewski vel Nierobisz.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria


Ulica Czapelska w Warszawie

Wasze komentarze

64x64

Anna napisał:

Dzień dobry :) Zgłasza się Pani imienniczka z Czapelskiej 16 :) Czapelską pamiętam, chociaż jak się przeprowadzaliśmy na Gocław, gdzie mieszkam do dzisiaj, miałam niecałe 5 lat. Ale pojedyncze obrazy, zapach podwórka, zostały w głowie :) Pani niestety nie pamiętam, na to byłam za mała, ale zrobiłam szybki wywiad ;) i dowiedziałam się, że była Pani naszą zawsze uśmiechniętą sąsiadką, mieszkającą z mężem na pierwszym piętrze, naprzeciwko schodów :) My mieszkaliśmy na Czapelskiej 16 z babcią Rozalią, która zamieszkała tam chyba jeszcze przed wojną, a potem przeprowadziła się na ul. Ostrobramską. Pozdrawiam serdecznie :)
2014-05-23 10:59
64x64

grochowanka od zawsz napisał:

Czy ktoś pamięta ul.czapelska 16 na wprost centrali telefonicznej, tam mieszkała moja rodzina,póżniej ja z rodziną. Około roku1979 zaczęto budować osiedle majdańska i nasz dom ponieważ był nie podpiwniczony rozpadał się na pół, bo podobno obniżyły się wody gruntowe. Ja miałam mieszkanie na pierwszym piętrze, to pod oknem w kuchni machałam ręką na zewnątrz, taka była dziura. 2 lata trwały przeboje z władzami gdy nas wykwaterowano. W większości na gocław. Urodziłam się na ul.Grenadierów/ ale w domu nie w szpitalu/, znałam każdy kamień ulic krypskiej, majdańskiej, szczawnickiej, kruszewskiego,i wielu innych, rondo wiatraczna z pętlą tramwajową i z karuzelą. Centrum Paca 40 wróciło do wspomnień o Grochowie, mają też blog o Grochowie. Jeśli ktoś chce powspominać o starym Grochowie to niech tam zajrzy. Mam 65 lat i tyle przeżyłam tylko na tym Grochowie, który kocham.Rodzina mojej matki i ojca byli też warszawiakami ale z centrum warszawy i pragi z okolic szpitala praskiego. Sentyment do GROCHOWA będę miała do końca życia. Anna grochowianka z urodzenia.
2014-03-08 21:38

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia