Targowa 12

Targowa 12 w WarszawieUlica Targowa 12 - kamienica usługowo-mieszkalna i pawilony handlowo-usługowe na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Pięciopiętrowa kamienica została wzniesiona pod koniec lat 30. dla Adolfa Gąseckiego. Posiada około 34 lokale mieszkalne oraz cztery lokale usługowe w przyziemiu.

Tuż przed wybuchem wojny jej dzierżawcą był Adolf Żerykier.

W okresie II wojny światowej na podwórzu ustawiono drewnianą kapliczkę. Od podwórzu kapliczkę

W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

W 1947 roku na tyłach wniesiono zespół murowanych parterowych pawilonów handlowo-usługowych.

W 1962 roku kamienicę otynkowano. Następnie na ścianie od strony ulicy Skaryszewskiej zaczęły pokrywać murale reklamowe. Ostatnim z nich była widoczna jeszcze na początku XX wieku ogromna, zielona koniczynka czyli mural reklamujący Polski Monopol Loteryjny.

W 1970 roku zwężono w niej przejazd bramny, bowiem dobudowano lokal usługowy.

Około 2008 roku budynek został docieplony.

W październiku 2011 roku na odnowionej ścianie kamienicy pojawiła się trójwymiarowa instalacja "Shapes of Color" autorstwa Marzeny Turek Gaś. Miało ona pozytywnie wpłynąć na odbiorców oraz promować Warszawę w związku z m.in. Euro 2012. Instalacja została zasłonięta w 2020 roku w trakcie realizacji nowej inwestycji deweloperskiej przy Targowej 10.Targowa 12 jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.


TJ/MW


Ciekawostki

  • Właściciel kamienicy był jednocześnie założycielem znanej Przedwojennej Mokotowskiej Fabryki Chemiczno-farmaceutycznej "Adolf Gąsecki i Synowie Sp. Akc." .
  • Pod tym adresem w 1940 roku rozpoczęła działalność Obowiązkowa Szkoła Zawodowa nr 14 a po wojnie wznowiła swoją prace Publiczna Szkoła Dokształcająca nr 8.
  • Na dachu umieszczony przekaźnik telefonii komórkowej.
  • Według informacji uzyskanej od gospodarza budynku kapliczkę ustawiono na pamiątkę tragicznej śmierci jednej z lokatorek kamienicy, którą podczas rewizji Gestapo wyrzuciło przez okno...
  • Przed kamienicą znajduje się również historyczny metalowy krzyż przydrożny.

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Targowa 12 w Warszawie

Wasze komentarze

64x64

Leszek T napisał:

W latach okupacji w tym domu (wybudowanym przez Gąseckich na planowaną Światową Wystawę EXPO w Warszawie- miał to być hotel dla turystów) wynajmowali od dr Gąseckiego mieszkanie nr 46 mój tata (lekarz), mama i ich syn (mój brat ur. w 1942r.). Rankiem 19 sierpnia 1944r. hitlerowcy wezwali przez megafony, aby wszyscy lokatorzy tego domu za pół godziny zebrali się na dole z podręcznym bagażem (pod groźbą kary śmierci). Tak też zrobili. Rodzice z dzieckiem zabrali mały bagaż, ubranka, trochę jedzenia i napój, niezbędne podręczne rzeczy i wózeczek dziecięcy. Zebranych lokatorów hitlerowcy pogonili i dołączyli do kolumny innych mieszkańców Pragi, i odprowadzili pod eskortą na pobliski Dworzec Warszawa Wschodnia. Tam ich upchnięto do pociągu towarowego i zawieziono do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie na teren kolejowych zakładów naprawczych (po wojnie zwanych ZNTK Pruszków - jest tam obecnie muzeum Dulag 121). Stamtąd, kto przeżył, był wywożony do innych miast GG lub do Rzeszy. Rodzice i mój brat przeżyli wojnę.
2021-03-01 21:28
64x64

Dziecko tego domu napisał:

Budynek posiada stalową konstrukcję. Ściany podwójne z ociepleniem supremą Najpierw był nieotynkowany, z czerwonej cegły, z czasem go otynkowano. Nie wiadomo po co, został ocieplony (zbędny wydatek Administracji, bez sensu), gdyż spowodowało to powstanie wilgoci w mieszkaniach - budynek nie oddycha! Zarówno stolarka. jak i meble lekko się "powyginały". Przed ociepleniem, nikt z Administracji nie sprawdzał, jak jest zbudowany ten dom, tylko obłożono go płytami, jak klatkę-paczkę (bo właśnie taką teraz przypomina. Jeśli budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, to dlaczego pozwolono na taką niszczycielską działalność? Budynek posiadał dawniej elegancką szeroką podwójną bramę wejściową z filarami. Połowę tej bramy zabudowano na sklepiki, co wizualnie nie przysłużyło kamienicy urody i nie było zgodne z jej architekturą. Tylko z żalem można teraz spoglądać na tą nowoczesną w swojej klasie kamienicę (bo taką była) z początku lat 40-tych. ub.wieku.
2017-08-24 13:19
64x64

praganie napisał:

Budynek wybudowany był transakcją wiązaną ze źródeł prywatnych i warszawskiego magistratu. Część budynku z niskimi numerami lokali o metrażu nawet rzędu 100m2 pierwotnie należeć miała do prywatnych właścicieli, a lokale z wyższymi numerami są hotelowymi kawalerkami rzędu 17-25m2. Docieplenie wykonane zostało w 2011 roku przed Euro2012, przy czym zamurowane zostały "okienka " wychodzące na ul.Skaryszewską, lekceważąc prośby mieszkańców o ich pozostawienie. Malownicze okienka funkcjonowały przez ponad 50 lat i nikomu nie przeszkadzały, a dobrze służyły mieszkańcom Zamiast wydać pieniądze na okapy do tych okienek, wydano je na bezideowy mural. Budynek nie jest podłączony do miejskiej sieci grzewczej. Zatruwajaca okolice kotłownia gazowa budynku zastąpiła kotłownię koksową istniejącą tam do 1999 roku
2017-01-17 01:57

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia