Grodzieńska 61/63

Grodzieńska 61/63 w WarszawieUlica Grodzieńska 61/63 - kamienica mieszkalna i budynek gospodarczy na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Trzypiętrowa kamienica została wzniesiona około 1910 roku. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej była własnością Natalii Hałdasińskiej.

W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

W latach 50. na działce bliżej ulicy Grodzieńskiej został wzniesiony parterowy, murowany budynek gospodarczy, który od około 1993 roku jest użytkowany przez pobliską firmę Forpłyt.

Kamienica przy Grodzieńskiej 61/63 jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

  • "Ciekawostkę kryje też posesja nr 61/63. Wzdłuż jej prawego boku stoi stara i nijaka trzypiętrowa oficyna pamiętająca jeszcze carskie czasy. Na jej końcu jest za to wyższa od niej klatka schodowa posiadająca skromny secesyjny wystrój w postaci dekoracyjnych okien i drzwi. Jest też piękna, kuta balustrada schodów złożona z fantazyjnie poskręcanych prętów. Wystrój ten mógłby nie budzić zdziwienia na Targowej, ale tu, na bocznej ulicy Grodzieńskiej położonej u krańców starej Pragi z pewnością jest to osobliwość. Co ciekawe jest to tylko boczna klatka schodowa. Jedynym tego wytłumaczeniem jest chęć dawnego właściciela wzniesienia tu dalszej części kamienicy już o wyższym standardzie i bogatszej dekoracji. Jednak zbudował tylko nową klatkę. Może przeliczył się z kosztami, może sprzedał posesję po rozpoczęciu robót?" - pisał Michał Pilich.

Więcej na ten temat


Galeria

Grodzieńska 61/63 na PradzeGrodzieńska 61/63 na PradzeGrodzieńska 61/63 na PradzeGrodzieńska 61/63 na Pradze


Wasze komentarze

64x64

Paweł napisał:

a może dekret Bieruta zablokował dawnym właścicielom możliwość dalszej inwestycji ? Gdyby nie to, to Państwo Chołdasińscy zrealizowaliby swoje marzenia.
2017-11-24 23:46

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia