Brzeska 8

Czteropiętrowe zabudowania młyna parowego spółki Schutz i Parzyński zostały wzniesione w 1899 roku na podłużnej posesji między ulicami Brzeską i Markowską.
W 1934 roku duży pożar spowodował ruinę finansową przedsiębiorstwa. Za długi przejął firmę Bank Handlowy, który prowadził dalej działalność pod nazwą "Praski Młyn Elektryczny".
Po usunięciu zniszczeń wojennych młyn został upaństwowiony w 1948 roku prowadząc dalej produkcję do połowy lat 70. W następnych latach obiekt, w tym wysoki komin został w znacznej części rozebrany.
Dziś przetrwały jedynie fragmenty zabudowań od ulicy Brzeskiej mieszczące biura i relikty młyna w podwórzu. Jednak i one są systematycznie dewastowane i trawione przez liczne pożary.
TJ
Ciekawostki
- Młyn produkował również najbielszą mąkę, niezbędną do wypieku żydowskiej rytualnej macy. W czasie wojny przewożono tramwajem worki mąki pod bramy getta na Chłodnej, gdzie za plecami wartowników przekazywano ją Żydom, aby mogli wypiekać rytualną macę i chleb.
- W 2010 roku na ścianie artysta Rafał Betlejewski umieścił napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie".
Więcej na ten temat
Obiekty
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii