Grochowska 231

Grochowska 231 w WarszawieUlica Grochowska 231 - kamienica mieszkalna na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Czteropiętrowa kamienica została wzniesiona w latach 1933-1934 dla Józefy Eugenii Zarębskiej. Posiada kilkanaście lokali, do których prowadzi jedna klatka schodowa z wejściem od strony ulicy Grochowskiej.

Nieuszkodzona w czasie II wojny światowej, przeszła w 1945 roku na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

W 2013 roku przeprowadzono remont balkonów.

Kamienica przy Grochowskiej 231 jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

W 2018 roku przeprowadzono remont elewacji od frontu i podwórka.

TJ


Ciekawostki

  • W czasie okupacji w kilka lat po wojnie kilka mieszkań zajmowała przeniesiona z ulicy Siennickiej 15 Szkoła Powszechna nr 181. Dzieci ze szkoły na lekcje WF-u wychodziły na niewielką polankę przy dzisiejszej Grochowskiej 235.
  • W jej mieszkaniach odbywały odbywały się spotkań konspiracyjne żołnierzy Armii Krajowej. Stąd też wyszli Powstańcy aby rozpocząć Powstanie Warszawskie w dniu 1 sierpnia 1944 roku.
  • Po wojnie w budynku przez kilka lat znajdowała się centrala lokalnego radiowęzła.

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

do Grochowiak napisał:

Opis nieco uzupełniony. Wiem, że właściciel miał problemy z opłacaniem robotników. Nawet podobno doszło na tym tle do rękoczynów... Zatem data ukończenia jest zła?
2020-08-13 20:57
64x64

Grochowiak napisał:

Błędy w dacie powstania kamienicy i w opisie. Poza tym, kamienica była, i jest, czteropiętrowa (co widać na zdjęciu), z suterenami, dziś pełniącymi rolę piwnic. Ad ciekawostek. Nie mieściła się w tej kamienicy szkoła powszechna, lecz ta szkoła była rozmieszczona w kilku lokalizacjach - między innymi w tej kamienicy. Opis sugeruje, że lokatorzy zostali usunięci i tu była przeniesiona cała szkoła. Z tego samego lokalu, którego używała szkoła, korzystało AK i w tymże lokalu po wojnie był radiowęzeł.
2020-08-11 20:11

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia