Waszyngtona 77

Waszyngtona 77 w WarszawieAleja Jerzego Waszyngtona 77 - kamienica mieszkalna na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Pierwotnie dwupiętrowa kamienica została wzniesiona około 1930 roku. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych, do których prowadzi jedna klatka schodowa z wejściem od strony podwórza oraz jeden lokal usługowy od strony ulicy.

Tuż przed wybuchem wojny należała do Władysława Zielińskiego.

W 1945 roku na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

Około 2019 roku kamienica przeszła remont wraz z nadbudową.

Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

  • Przez wiele lat lokal użytkowy zajmował zakład fotograficzny. - Fotograf. Miał on 2 lokale. Stojąc na wprost, po lewej mieszkał, a po prawej miał zakład. Do mieszkania wchodził z zakładu. Później ktoś to odkupił. Nadal był fotograf. Ale to mieszkanie zostało zlikwidowane - wspomina pani Grażyna.

Więcej na ten temat


Galeria historyczna


Waszyngtona 77 w Warszawie

Wasze komentarze

64x64

super napisał:

Tak wyjątkowa ta kamienica, ze trzeba było się zagrodzić i zabrać sąsiadom jedyny dojazd oraz pół chodnika, DZIĘKUJEMY
2023-08-12 22:58
64x64

Ewa Zielińska-Sieńko napisał:

W istocie po wybudowaniu dom posiadał elewację w kolorze jasnożółtym. W latach powojennych posiadał rlewscję w kolorze szarym z licznymi śladami po pociskach i odłamkach amunicji. Jedynej renowacji jakiej dokonała Adm to kolor terakoty ,który położono na elewację w roku bodaj 1977. Od roku zgodnie z wynikiem odkrywki wyk. przez konserwatora ,kolor elewacji zyskał dawną świetność,dzięki właścicielom mieszkań na strychu,ktorzy to panowie na swôj koszt dokonali tego remontu za co jako członek wspólnoty i dawna współwłaścicielka serdecznie dziękuję.
2021-06-18 12:28
64x64

Ewa Zielińska-Sieńko napisał:

Pragnę podzielić się prawdziwymi informacjami nt.kamienicy moich dziadkow Julii i Władysława Zielińskich. Działkę o nr.hip.100 w dawnej wsi Grochow,dziadkowie nabyli od prywatnego właściciela przed 1936r. W 1936 wybudowano dom mieszkalny 4 kondygnacyjny licząc ze strychem ,na którym była suszarnia,pralnia oraz prywatny strych do użytku właścicieli. W suterenach /nisko wkopane piwnice/ mieściły się mieszkania jednoizbowe oraz pomieszczenia tzw.komôrki -piwnice. Od Alei Waszyngtona mieściły się dwa lokale użytkowe w tym zaklad szewski wraz z lok.mieszkalnym ,łàcznie trzy lokale. Obok był przejazd bramny ,z którego po schodkach było wejście do mieszkania szewca.Drugie wejście znajdowało się wewnątrz budynku na parterze. Dom posiadał łącznie 12 lokali w tym 10 mieszkalnych.W czasie działań wojennych narożnik domu od strony podwórza został uszkodzony pociskiem w wyniku czego mój dziadek Władysław Zieliński został ranny . Uszkodzenie zlikwidowano. Po wojnie ,kiedy dziadkowie spłacili kredyt zaciągnięty w banku Skarb Panstwa nie miał zamiaru przejąć kamienicy ,gdyż zgodnie z Dekretem Bieruta miał pozostać kamienicą czynszową i miasto nie potrzebowało jej do innych celów. Niestety w ciągu kilku lat na skutek donosów i petycji ze strony niektórych lokatorów,którzy z mściwości wymogli na urzędnikach niezbyt uczciwych zresztą,aby spowodowali oni tzw.,,upaństwowienie domu”.Tak też się stał i w latach 60-tych Skarb Panstwa jako właściciel przejazał Radzie Narodowej m.st.Warszawy dzielnicy Praga-Poł.budynek mieszkalny do administracji. Dziadkowie zostali pozbawieni swojej własności otrzymali tylko jedno mieszkanie i 100 metrowy strych. Za mieszkanie we własnym domu musieli płacić miastu czynsz . W latach 70-tych Adm .zabudował bramę i wynajął lok. użytkowy na pracownię grawerską.W larach 80-tych w lokalu mieściło się solarium. W lok.użytkowym działał zakład fotograficzny pp.Józefackich ,który zamknięto po ponad 40 latach,kiedy najemcy przeszli na emeryturę. W drugim lok.użytkowym mieszkała rodzina,znana wszystkim w okolicy z alkoholowych ekscesôw. W roku 2008 prawni spadkobiercy Julii i Władysława Zielińskich odzyskali ok.76% swojej wlasności w budynku,bo trzy lokale Miasto sprzedało. Niestety później okazało się,że spadkobiercy zostali pozbawieni czèści kamienicy w postaci strychów i pienic.ktore przejèła Wspólnota w postaci gotôwki ,po sprzedaży strych przez właścicieli . Obecnie dom został pięknie rozbudowany i odnowiono na zewnątrz przez obecnych posiadaczy dawnego strychu. W kamienicy znajduje się 13 lokali w tym trzy użytkowe oraz nowe lokale pod wynajem na najwyższej kondygnacji. Dom jest pod nadzorem konsrewatorskim,gdyż w tym roku konczy 85 lat. Nasz dom jakich wiele na Grochowie z podobną historią jak inne przedwojenne kamienice. Udało się go ocalić przed zniszczeniem i teraz może służyć nowym właścicielom. Pozdrawiam serdecznie sąsiadów i mieszkańców Grochowa.
2021-06-18 12:05
64x64

Andrzej Mrozowski napisał:

Pod barankiem w kolorze przybrudzonej czerwieni odkryłem oryginalny jasno żólty, gładki tynk. Jest to warstwa leżąca bezpośrednio na murze ceglanym, a więc - jeśli budynek nie był po wojnie odbudowywany - oryginalna.
2020-08-12 07:55

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia