Dobrowoja 15

Dobrowoja 15 w WarszawieUlica Dobrowoja 15 - kamienica mieszkalna na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Pierwotnie dwupiętrowa kamienica została wniesiona około 1925 roku.

Tuż przed wybuchem wojny należała do Bolesława i Władysława Komosów.W 1945 roku na podstawie dekretu Bieruta przeszła na własność miasta.

Po 1989 roku kamienica w trakcie kapitalnego remontu została nadbudowa o jedną kondygnacje.

W 2013 roku przeprowadzone remont elewacji.

Kamienica przy Dobrowoja 15 jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

  • 2 września 1939 roku na kamienice spadły bomby. "Na małej uliczce Dobrowoja, na Grochowie drugiego września spadły bomby na domy mieszkalne [...]. Nie na nasz, na sąsiedni, mieszkałem pod trzynastym, a bomba spadła na piętnasty. Zgruchotała do piwnic ten budynek, z lokatorów, którzy byli w domach, zginęło od razu osiem osób, potem jeszcze dużo umierało. Widziałem to, byłem akurat w bramie przejściowej. Jak nalot był, to obserwowaliśmy samoloty z kolegami i z bratem Romanem. Niemal widziałem bombę, jak ona leci, ze straszliwym świstem i ten potworny wybuch, ten potworny kurz, rozlatujące się jakieś drobne przedmioty, cegły, belki, a [byłem] w bramie o ścianę od tego budynku. Ściana, przejście, na szczęście nie zawaliły się, a powinny się zawalić. Wybiegłem na podwórko i zobaczyłem, jak jeden lokator trzymając się za brzuch, jęcząc, cały [w] kurzu [krzyczał]: "Ratunku! Ratunku!" – padł tam i zmarł. Pobiegłem na drugą stronę, na ulicę i zobaczyłem drugiego pana, dobrego znajomego z pierwszego piętra. To samo, jakoś się włóczy z korytarza, wyszedł, też trzyma się za głowę, cały zakrwawiony, brudny i znowu pada na ulicę piaszczystą, tam nie było zabrukowane, rozkłada ręce, nie żyje. Taki był mój pierwszy obraz wojny." - wspomina Zygmunt Głuszek.
  • Przy Dobrowoja 15 był przed laty zakład fryzjerski przeniesiony później do większego lokalu przy Dobrowoja 10.

Więcej na ten temat


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia