Park Praski: zieleń zamiast pawilonu handlowo-usługowego

Dodano: 29.07.2022, modyfikacja: 29.07.2022
Miasto wykupiło prywatną działkę w Parku Praskim chroniąc ten teren przed zabudową. Mowa o działce o powierzchni 282 mkw., która znajduje się na wschodnim krańcu parku, w pobliżu skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Alei Solidarności. Obecnie znajduje się tam lodziarnia, a pierwotnie zlokalizowana była niewielka stacja benzynowa CPN. Kosztów zakupu nie ujawniono.
Miasto wykupiło działkę w Parku Praskim

Zamiast handlowo-usługowego pawilonu na warszawianki i warszawiaków w Parku Praskim niezmiennie będzie czekać zieleń. Choć plany zabudowy tego terenu były już zaawansowane, inwestor postanowił go sprzedać. Warszawa skorzystała z przysługującego jej prawa pierwokupu i zabezpieczyła przyszłość parku, cieszącego się ogromną popularnością wśród mieszkańców.

Choć działka przy ul. Jagiellońskiej 29 stanowi integralną część zabytkowego parku, to prywatny inwestor planował wybudować na niej pawilon handlowo-usługowy. Uzyskał w tym celu decyzję o warunkach zabudowy, a także pozwolenie na budowę. Miasto nie mogło odmówić. Decyzje o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę nie są zależne od woli urzędu. Ten jest zobowiązany do ich wydania, jeśli wnioskodawca dopełni wszystkich wymaganych przepisami wymogów.

Park Praski to unikalne miejsce w skali całej Pragi-Północ. Jest niezwykle ważnym pod względem przyrodniczym punktem na mapie Warszawy. Wolny czas chętnie spędza tu wiele warszawianek i warszawiaków. Zabudowa jego części nie tylko działałaby na szkodę tkanki parku, ale też sprawiłaby, że straciłby on swój dotychczasowy urok. By nie dopuścić do degradacji tego obszaru, prezydent Warszawy skorzystał z przysługującego mu prawa pierwokupu i nabył prawa do jedynego fragmentu parku, którym nie zarządzał stołeczny samorząd.

Wykup nie tylko zabezpieczył przyszłość parku. Dzięki nabyciu praw do terenu, Warszawa będzie mogła w sposób spójny dbać o całą przestrzeń parku, co przełoży się na poprawę wyglądu tego miejsca i lepsze dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Jednostką odpowiedzialną za dbanie o całość Parku Praskiego, w tym jego dodatkową powierzchnię, jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Prywatny inwestor też powinien być zadowolony z dokonanej transakcji, ponieważ od początku od strony lokalnych aktywistów piętrzyły się przed problemy związane z użytkowaniem i zabudową swojej własności.


UM/TJ

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

mieszkaniec napisał:

A kiedy ZOO rozbierze betonowy relikt po byłym wybiegu dla niedźwiedzi przy Al.Solidarności? To miejsce też powinno zniknąć, a teren po nim wrócić do zieleni Parku Praskiego!
2022-07-29 14:32
64x64

Prażanin napisał:

Pierwotnie były tu zabudowania miasta Praga. W okolicy skrzyżowania Jagiellońska/Ratuszowa znajdowało się centrum miasta. Po zniszczeniu zabudowań w późniejszym okresie utworzono Park Aleksandrowski w części od strony zachodniej. Od strony wschodniej zabudowania zniszczno w trakcie II WŚ, resztę zabudowań (w tym na omawianiej działce) rozebrano w PRL.
2022-07-29 11:19

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia