Bezpieczny lewoskręt z Grochowskiej w Terespolską

27.06.2012
Czy jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na mapie drogowej Pragi Południe - skrzyżowanie ulicy Grochowskiej i Terespolskiej otrzyma bezpieczny lewoskręt? - pytają naszą redakcję czytelnicy.

15 lutego,  21 maja, 18 i 23 czerwca to tylko tegoroczne daty niektórych nieszczęśliwych zdarzeń jakie miały miejsce w obszarze tego skrzyżowania.

Miało być lepiej

Na początku lat 60-tych XX wieku ulica Grochowska została gruntownie zmodernizowana. Przebudowano wówczas m.in. przystanki tramwajowe, zaopatrując je w bezpieczne wysepki.

Taki stan trwał do 2008 roku kiedy to ZDM ogłosił przetarg na remont sygnalizacji świetlnej na sześciu skrzyżowaniach wzdłuż ulicy Grochowskiej.

W toku wykonanych jesienią 2008 roku prac sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach z ulicami: Lubelską, Bliską, Gocławską, Terespolską, Podskarbińską oraz Kickiego miała być w pełni akomodacyjna, czyli zależna od natężenia ruchu. Projekt przewidywał również pojawienie się specjalnej strzałki do lewoskrętów.

Pechowy lewoskręt w Terespolską

Lewoskręt pojawił się na skrzyżowaniach z Lubelska, Gocławską oraz na kolejnym bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu z ulicą Podskarbińską. Niestety zabrakło go na skrzyżowaniu z ulicą Terespolską.... Za to jak dobrze pamiętamy pojawiły się źle namalowane znaki, które dodatkowe utrudniały i komplikowały przejazd.

Co dalej?

Na obecną chwilę wprowadzenie dodatkowej strzałki nie jest przewidziane. Kierowcy poruszający się ulicą Grochowską w kierunku wschodnim mają w tym miejscu do dyspozycji tylko dwa pasu ruchu i w takim przypadku raczej nie stosuje się wyłącznego lewoskrętu. Jedyna szansa aby taka oczekiwana zielona strzałka została wprowadzona to przebudowana skrzyżowania.

Najprostsze rozwiązanie to "przerzucić" wysepki tramwajowej za skrzyżowaniem (podobnie jak uczyniono choćby kilka lat temu przy ulicy Lubelskiej) a uzyskaną przestrzeń przeznaczyć na trzeci pas ruchu przeznaczony wyłącznie do skrętu w lewo w ulicę Terespolską.

Koszty nie są duże i warto o tym pomyśleć ponieważ codziennie korzystają z tego skrzyżowania setki kierowców dojeżdżających do sądu, osiedla Cora, Urzędu Dzielnicy Praga Południe czy na letnie koncerty do Sinfonii Varsovii. Cierpią też przechodzący przez pasy piesi, którzy są dosłownie "przeganiani" przez kierowców usiłujących jak najszybciej zjechać z tego skrzyżowania.


TJ


Więcej na ten temat


Instytucje


GaleriaSonda

Czy jesteś za wprowadzeniem bezpiecznego lewoskętu w ul. Terespolską?Wasze komentarze

64x64

TJ napisał:

26 listopada 2012 r. kolizja 3 aut. Ile jeszcze?
2012-11-26 21:53

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia