Terespolska

Ulica wytyczona została w połowie XIX wieku, w związku w ustawieniem na ulicy w 1846 roku carskiego pomnika bitwy Grochowskiej.
Swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej linii kolei Terespolskiej, przeprowadzonej w tym rejonie około 1867 roku.
W 1900 roku u zbiegu z ulicą Grochowską powstał wg proj. Władimira Pokrowskiego duży kompleks budynków Instytutu Weterynarii.
W 1909 roku przy Terespolskiej 24 (później Mińska 70) rozpoczęła działalność Warszawska Fabryka Wyrobów Ołowianych i Cynowych Wojciecha Kemnitza.
Około 1916 roku usunięto rosyjski obelisk, pozostawiając jedynie (na wysokości obecnej ulicy Groszowickiej) niewielkie rondo.
W latach 1933-1934, na terenie PZlnż przy ul. Terespolskiej 34/36 (obecnie ul. Chodakowska) wybudowano nowoczesną fabrykę samochodów licencyjnych, znaną pod nazwą Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych.
W 1949 roku przy Terespolskiej 4 wzniesiono Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Cora".
Około 1950 roku pod nr 15a zbudowano budynek magazynowy dla PZO.
W 1972 roku w pobliżu ulicy Mińskiej oddano do użytku Tor Kolarski KS "Orzeł".
W połowie lat 80-tych XX wieku u zbiegu z ulicą Grochowską zbudowano obecną siedzibę Urzędu Dzielnicy Praga Południe.
Ostatnie lata przynoszą znaczne zmiany na ulicy Terespolskiej.
W 2006 roku, po modernizacji oddano do użytku nowy gmach Sądu Rejonowego dla Pragi Południe i Pragi Północ (Terespolska 15A).
W latach 2007-12 w narożnicy ulicy Terespolskiej i Stanisławowskiej w miejscu wyburzonych zabudowań dawnych zakładów "Cora" Przedsiębiorstwo Budowlane "Strus" wzniosło nowoczesne osiedle mieszkaniowe "Cora".
W marcu 2009 roku Urząd m.st. Warszawy odkupił od SGGW teren po dawnym wydziale weterynarii. Obiekty zostały przekazane orkiestrze Sinfonia Varsovia.
W październiku 2014 roku pod nr 17 został zburzony budynek opuszczonego warsztatu samochodowego. W tym miejscu Grupa Invest w latach 2016-2017 wzniosła budynek mieszkalny.
SP/TJ/Zbyszek_33
Ciekawostki
- Do czasu usunięcia carskiego obelisku około 1916 ulica Terespolska nosiła nazwę Pomnikowa.
- Odcinek od dawnego pomnika, w kierunku obecnej ulicy Stanisławowskiej nosił nazwę Zachariasza.
- Przed wojną, teren zajęty w 1949 roku przez zakłady "Cora" został przeznaczony przez Zarząd Miasta pod zabudowę mieszkaniową II części osiedla robotniczego TOR (Towarzystwa Osiedli Robotniczych), którego I część wybudowano w latach 1937-39 u zbiegu ulic: Podskarbińskiej i Stanisławowskiej. Planowano wybudowanie kolejnych 6 bloków mieszkalnych, a wzdłuż ul. Terespolskiej (d. Projektowanej) miał powstać długi na 150 m blok z bramą przejezdną pośrodku budynku i 2 sklepami. Plany budowlano-architektoniczne były gotowe w lipcu 1939 roku.
- Do około 1960 ulicę Terespolską stanowiły ulice Groszowicka i Chodakowska.
- Parking Urzędu Dzielnicy jest domniemanym miejscem pochówku żołnierzy rosyjskich poległych w bitwie Grochowskiej 1831 roku.
- Jesienią 2009 roku w ekspresowym tempie jednego tygodnia powstało u zbiegu Stanisławowskiej i Terespolskiej nowe rondo.
- Skrzyżowanie Terespolskiej z ulicą Grochowską jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w dzielnicy Praga Południe.
Więcej na ten temat
- Ulica Grochowska
- Ulica Stanisławowska
- Ulica Groszowicka
- Dworzec Terespolski
- Carski pomnik bitwy Grochowskiej
- Instytut Weterynaryjny SGGW
- Budynek Urzędu Dzielnicy Praga Południe
- Fabryka Odlewów Ołowianych i Cynowych Wojciecha Kemnitza
- Osiedle "Cora"
- Osiedle TOR
- Zakłady Przemysłu Odzieżowego CORA
Obiekty
- Terespolska 2
- Terespolska 4
- Terespolska 13
- Terespolska 15
- Terespolska 15a - Sąd Rejonowy
- Terespolska 17
Firmy i instytucje
- Terespolska 4 - Mot à Mot Tłumaczenia Agnieszka Cieślak
- Terespolska 15A - Sąd Rejonowy dla Pragi - Północ
- Terespolska 15A - Sąd Rejonowy dla Pragi - Południe
Galeria
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii