Osiedle "Cora"

Osiedle Cora w WarszawieOsiedle "Cora" wzniesiono na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w narożniku ulic Terespolskiej i Stanisławowskiej w Warszawie.

W skład osiedla wchodzą dwa budynki mieszkalne o zróżnicowanej ilości pięter - od 3 do 7, prostej bryle i biało-grafitowej elewacji oznaczone numerami: Terespolska 2 i 4. Od strony ulicy Terespolskiej i Stanisławowskiej na parterze powstał pasaż handlowo-usługowy a przed nimi na ulicy ogólnodostępne stanowiska parkingowe.

Na terenie osiedla zlokalizowano plac zabaw oraz stanowiska garażowe na poziomie -1. Teren osiedla jest monitorowany. Łącznie na osiedlu powstało 506 lokali o powierzchni od 36 do 117 m2.

Inwestycję budowaną w kilku etapach w latach 2007-12 zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus z Siedlec.


TJ/Zbyszek_33

Ciekawostki

  • Przed wojną teren ten został przeznaczony przez Zarząd Miasta pod zabudowę mieszkaniową II części osiedla robotniczego TOR (Towarzystwa Osiedli Robotniczych), którego I część wybudowano w latach 1937-39 u zbiegu ulic: Podskarbińskiej i Stanisławowskiej. Planowano wybudowanie kolejnych 6 bloków mieszkalnych, a wzdłuż ul. Terespolskiej (d. Projektowanej) miał powstać długi na 150 m blok z bramą przejezdną pośrodku budynku i 2 sklepami. Plany budowlano-architektoniczne były gotowe w lipcu 1939 roku.
  • W 1949 roku na tym terenie powstały socmodernistyczne zabudowania Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Cora" oraz budynek Mazowieckiego Domu Handlowego "Cora". Doskonale prosperujący do końca lat 80-tych XX wieku zakład nie wytrzymał konkurencji z Dalekiego Wschodu i w 2001 roku ogłosił upadłość. Teren zakupiła firma budowlana Konstantego Strusa z Siedlec, która po wyburzeniu wszystkich zabudowań zbudowała osiedle, które w swojej nazwie przywołuje ducha dawnego zakładu "Cora".

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Rafał Wodzicki napisał:

Na Grochowie: obok osiedle TOR Grochów i Weterynaria Grochów (napisane na pocztówce), obok której był pomnik ruski, ale grochowski oraz przystanek kolejki Grochów I. PZInż. też był wspominany na Grochowie. Wał na granicy majątku Grochów jest na planach około ulicy Terespolskiej. Jasne, że Kamionek potem miał folwarki na Grochowie, ale o tego Kamionkiem się okolica nie zrobiła. Widać to zresztą w opisach obrony Warszawy. Z puntu widzenia miasta jest to stabilna sytuacja: miedz chwilowych się tu nie odtwarza. Zupełnie bez sensu są te rewizjonistyczne działania i to często spowodowane przez moje - w tym na korzyść Kamionka. Teorie przy tym produkowane są zupełnie niepoważne. Np. była rogatka Warszawy to znaczy, że tam Kamionek.
2024-03-07 12:42

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia