Instytut Weterynaryjny SGGW

Dawny gmach Instytutu Weterynarii SGGW znajduję się przy ul. Grochowskiej 272 w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Kompleks budynków zajmujący ok. dwa hektary został wzniesiony w latach 1898-1900 wg projektu rosyjskiego architekta Władimira Pokrowskiego.

Miejsce na siedzibę uczelni wybrano nieprzypadkowo, gdyż po sąsiedzku, w miejscu dzisiejszego parku Obwodu Praga Armii Krajowej, znajdowało się targowisko koni i bydła dostarczające studentom materiału badawczego.

W 1918 roku Instytut przekształcił się w studium weterynaryjne przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1927 roku w Wydział Weterynarii UW przejęty w 1952 roku przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

W 2005 roku uczelnia wyprowadziła się z Pragi na Ursynów.

22 stycznia 2008 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

W marcu 2009 roku Urząd m.st. Warszawy odkupił za 15 mln zł od SGGW teren po dawnym wydziale weterynarii. Obiekty zostały przekazane orkiestrze Sinfonia Varsovia.

W czerwcu 2010 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ogłosiła międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie architektoniczne terenu dawnego Instytutu Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272. Adaptacja terenu ma zakończyć się przed 2016 r.


TP/WI/SM/TJ

Ciekawostki

  • Studentem Instytutu w latach 1886-88 był m.in. Stefan Żeromski, ale na zajęcia uczęszczał na ul. Smolną, gdzie wówczas znajdowała się siedziba uczelni.
  • Była na pierwsza wyższa uczelnia na Pradze - starsza od niejednej na lewym brzegu Wisły.
  • Na tyłach Instytutu w latach 20 i 30 XX w. funkcjonowała powszechna szkoła nr 145.
  • Pozostałością Instytutu jest również skromna około 20 metrowa uliczka Weterynaryjna znajdujące się obecnie na terenie parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej.
  • Łukowy fragment muru dawnego Instytutu Weterynarii od strony ul. Terespolskiej to pozostałość po rondzie na którego środku znajdował się carski pomnik bitwy Grochowskiej.
  • W 2008 r. chęć zakupu kompleksu zgłosiła jedna z warszawskich prywatnych uczelni i zadeklarowała chęć stworzenia tam kampusu.Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze

64x64

Kuba napisał:

Czy ktoś pamięta, lub może ma fotografie na której widoczny byłby Jelcz (ogórek) do transportu koni. Z mojej wiedzy napewno był tam w latach 80/90.poczym trafił w prywatne ręce.
2020-12-06 21:42
64x64

AlergiaNaKarmeDlaMas napisał:

Spędziłam tam większość dzieciństwa, przychodnia położnicza (budynek, w którym Sinfonia ma dzś próby) była moim drugim domem. Odwiedziłam to miejsce rok temu i łezka mi się w oku nie kręciła, ja płakałam jak pięciolatka. Żal i wstyd do sześcianu.
2014-10-14 18:21
64x64

Ya napisał:

Najlepsze jest teraz to, że po przejściu się tam i obejrzeniu i murów i budynków okalających aż płakać się chce w jakim to stanie jest... Chyba można śmiało powiedzieć że popada to w coraz większą ruinę a nie jest restaurowane... szkoda...
2013-12-25 19:15
64x64

Magda napisał:

A co się stało z Kapliczką, która stała na terenie Instytutu Weterynarii? Podobno Uczelnia SGGW, która cała przeniosła się na teren Ursynowa (i Wydział Weterynarii też) upomniała się o nią i wywieziono ten wpisany do rejestru zabytków obiekt gdzieś na nowy teren. Czy jako zabytek obecnie, a kiedyś postawiona tutaj, nie stanowiła w jakiś sposób całości tego kompleksu zabytkowego? Powinna więc pozostać w miejscu, w którym ją pierwotnie ustawiono.
2013-04-27 09:03
64x64

Andrzej napisał:

Tak , to prawda, że szkoła nr 145 istniała jeszcze długo po wojnie. W latach 60-ych codziennie chodziłem do tej szkoły, pokonując wąziutką uliczkę Weterynaryjną, która ciągnęła się od Grochowskiej pomiędzy Instytutem Weterynarii a parkiem. Szkoła była na samym końcu tej uliczki - pasażu. Ileż to pisków, jęków i kwileń zwierzaków tam leczonych musiałem się nasłuchać. Szło się bowiem przy samym murze Weterynarii, a okna były pootwierane. Instytut okalały trzy ulice: Terespolska, Grochowska i Weterynaryjna. Jak się szło zatem od Terespolskiej to cały czas jego mury towarzyszyły w drodze do szkoły.
2012-11-11 18:36
64x64

swoyer napisał:

W treści informacji na temat Instytutu Weterynaryjnego SGGW pojawia się wzmianka, iż "na tyłach Instytutu w latach 20 i 30 XX w. funkcjonowała powszechna szkoła nr 145" Wspomniana szkoła funkcjonowała do 1974 roku kiedy to decyzją ówczesnych władz została zamknięta i stała się szkołą specjalną. Jednym z głównych powodów było imię szkoły. Szkoła działała po imieniem Gen. Jakuba Jasińskiego bohatera wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego. Z tego co wiem do dzisiaj w szkole na ścianie na wprost wejścia głównego (zasłonięta) znajduje się duża płaskorzeźba przedstawiająca Gen Jakuba Jasińskiego. Może dobrze by było przywrócić dawne chwalebne imię i przypomnieć mieszkańcom Pragi swojego bohatera.
2012-01-17 20:51

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia