Osiecka już bez drzew. Będą nowe

22.10.2012
Pień klonu na OsieckiejDobiega końca wzbudzająca wiele emocji wycinka urokliwej alei klonowej z całego przebiegu ulicy Osieckiej na Pradze Południe.

Wycinka związana jest z przebudową ulicy Osieckiej, którą kosztem około 1,5 mln zł wykonuje Konsorcjum Firm - Lider - GRANAR Sp. z o.o., INVEST AG Sp. z o. o.

W czasie prowadzonych prac ulica na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Łukowskiej (dł. około 500 mb), zostanie całkowicie przebudowana. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia, odwodnienie, oświetlenie. Projekt przewidywał również wycinkę wszystkich kolidujących drzew o czym mieszkańcy dowiedzieli się dopiero 15 października 2012...

Płoną znicze

Wieczorem 21 października tajemniczy mieszkaniec ustawił na Osieckiej 6 zapalonych zniczy na pozostałościach po ściętych drzewach. Bardzo wyrazista symbolika smutku i żalu za utraconą widokową aleją kasztanową.

Dlaczego drzewa musiały zostać wycięte?

"Bardzo długo zastanawiamy się a także rozmawialiśmy z fachowcami czy usunięcie drzew jest konieczne. Niestety okazało się, że tego remontu bez wycinki nie da się przeprowadzić. Musieliśmy zrobić korytowanie do 0,5 m głębokości. Gdybyśmy zostawili drzewa to byłoby równoznaczne z ucięciem korzeni odpowiedzialnych za dokarmianie drzew i utrzymanie ich w pozycji pionowej, drzewa pozbawione byłyby stabilności, doszłoby do samoistnych wykrotów. Ze względu na potężne rozmiary,  drzewa stanowiłyby ogromne zagrożenie dla życia i mienia ludzi." - tłumaczy Ewelina Buczyńska, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

W opisie stanu drzewostanu ulicy Osieckiej zawartego w sporządzonej na początku października br. ekspertyzie przez profesora SGGW Jacka Borowskiego, specjalisty z zakresu dendrologi można się dowiedzieć się m.in., iż z punktu widzenia dendrologia, klon srebrzysty jako amerykański gatunek pospolicie sadzony w Polsce nie jest drzewem szczególnie cennym... Klony rosnące na ulicy Osieckiej są już w zaawansowanym wieku, który można określić na 60-70 lat i dochodzą do kresu biologicznego trwania a ich stan w większości stwarza zagrożenia dla mieszkańców i użytkowników ulicy Osieckiej.

W końcowych uwagach prof. Jacek Borowski uważa, iż usunięcie klonów srebrzystych w pasie drogowym jest uzasadnione.

Nowe klony

Po zakończeniu remontu zostaną posadzone nowe drzewa - klon pospolity w ilości 72 sztuk, z wyrośniętego materiału co oznacza, że dość szybko staną się rosłymi drzewami.

Przy okazji jeszcze raz dementujemy informację, iż przebudowa ulicy i związana z nią wycinka drzew jest związana z realizowaną inwestycją deweloperską na rogu ul. Osieckiej i Pustelnickiej (Apartementy Osiecka).


TJ


Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze

64x64

Mieszkanka napisał:

Patrze codziennie przez okno, i jakos kupy mi sie nie trzyma to co bylo zaplanowane, nie wierze w to ze drzewa zasadzona bede za rok dwa moze trzy piekne... ostatni ogladalam rozne nasadzenia na terenie grochowa i wyglada to okropnie,,,, stoja takie suche , patyki i chyba nikt nie dbal o nie...a dla tych co sobie jezdza od czasu do czasu osiecka- mimo remontu nadal bedzie nasza osiedlowa ulica, nie pozwolimy na to zeby zrobic sobie tutaj autostrade. Drzew nam nikt nie zwroci, ale zal jaki jest w mieszkancach i nie tylko, bo spotykamy sie mieszkancami grochowa i goclawka ktorzy specjalnie przyjezdzaja zeby zobaczyc co urzednicy zrobili, zaczepiaja , pytaja sie i nie moga uwierzyc ze tak sie stalo. Jak sie nie mieszka w okolicy to nie dziwie sie, ze nie czuje sie tego co my. Nas nie cieszy to ze bedziemy mieli nowa ulice, nam nawet kaluza nie przeszkadzal, bo kazdy wariat za kolkiem zwalnial...a jak komus sie nasza ulica nie podobala, to po co wlasnie tedy jezdzil. A tak na marginesie- robotnicy ktorzy wycinali drzewa i ci ktorzy teraz robia prace ziemne, sa zdziwieni , ze pozwolono na wycinke drzew,,,mieszkam na osieckiej od prawie 50 lat i te drzewa nigdy nikomu nie zagrazaly, podczas najwiekszych wiatrow , burz staly mocno i chronily nasze domy przed piorunami. Faktem jest ze kamienice i domy na osieckiej nie wygladaja ciekwaie, drzewa w jakis sposob ten przykry widko zaslanialy, nbiestety domow nikt nie wyremontuje, wiec bedziemy mieli piekna ulice i brzydkie domy.
2012-10-25 20:50
64x64

mikado333 napisał:

A ja mam wrażenie że jakoś dziwnie wszystkie drzewa nagle stanowiły zagrożenie od maja jak ruszyła budowa niby apartamentów na Osieckiej róg Pustelnickiej - może pan deweloper miał inną wizję !! a co do elewacji budynków przy Osieckiej to sprawa jest prosta - człowieczku to wszystko kosztuje daj kasę a remonty ruszą już jutro łatwo rządzić się czyjąś kasą . Pamiętajmy jedno na tej ulicy i przyległej pustelnickiej są szkoła i przedszkole jak ulica będzie piękna i gładka szeroka i bez spowalniaczy ruch będzie spory i dopiero się zaczną problemy tam chodzą dzieci a idiotów którzy testują swoje auta i mechaników z hondy nie brakuje.
2012-10-25 20:20
64x64

ax napisał:

znicze?? ludzie to już lekka przesada...słowo się rzekło, roboty trwają i czasu się nie cofnie,a drzewa nowe urosną (z czasem)...mam tylko nadzieję,że przy zmodernizowanej ulicy Osieckiej pojawią się niedługo ocieplone kamienice żeby nie straszyły one swoim wyglądem. Jednak ruch w tym kierunku należy do administracji,która jak zwykle ma to głęboko w .... nosie - bo nie mają na to środków - ciągłe ich tłumaczenie
2012-10-25 16:36
64x64

Jania napisał:

No tak. Jedni będą przejeżdżać szeroką ulicą, a inni patrzeć przez okna na odrapane elewacje albo wyrafinowane dzieła współczesnej architektury (to już chyba wolę te pierwsze!). I nie jest to malkontenctwo, tylko zwykła wściekłość i bezradność wobec "władzy", która poszerza ulicę kosztem 60 drzew. Bo drzewa też można kochać, ale to już nie każdy zrozumie.
2012-10-25 16:21
64x64

Maniek napisał:

Nie rozumiem wszystkich malkontentów - to takie typowo polskie - narzekać, jęczeć. Przejeżdzam często Osiecką i dla mnie droga z trelinki w XXI wieku gdzie woda na wiosnę i jesień stoi w połowę koła to dramat. Zobaczcie na Kawczą - nowe drzewa, piękne latarnie - dlaczego nie dążyć do lepszego tylko na siłę zachować status quo. Skąd wiadomo, że będzie gorzej ...
2012-10-25 15:34
64x64

Jania napisał:

Na forum TVN Warszawa ktoś zamieścił następujący wpis (cytat z eksperta, który podpisał wyrok): "Co dają ludziom drzewa i jak im się odpłacamy - rozmowa z doktorem Jackiem Borowskim, dendrologiem. Jaką rolę spełniają drzewa w miastach poza tym, że są miłe dla oka? Jacek Borowski: Taką jak każda żywa zieleń, ale na dużo większą skalę, bo to największe organizmy, jakie możemy uprawiać. Oczyszczają atmosferę i glebę. Pochłaniają, niemal jak gąbka, gazy, które są dla nas szkodliwe. W miastach i wzdłuż dróg szybkiego ruchu tłumią hałas o niemal 50 proc. Oczywiście inaczej działa cały zespół drzew, ich rząd czy szpaler, a inaczej drzewo pojedyncze. Choć jest wiele badań pokazujących, że już pojedyncze drzewo w wyraźnie wpływa na redukcję zanieczyszczeń i hałasu. Psycholodzy zwrócili uwagę na wizualny aspekt odczuwania hałasu w mieście. Udowodnili, że inaczej odbieramy hałas, gdy nie widzimy jego źródła. Dlatego też, jeśli sunący sznur samochodów jest zasłonięty przez rząd krzewów czy drzew, hałas samochodowych silników odczuwamy słabiej".
2012-10-24 16:12
64x64

Jania napisał:

Z tą kanalizacją to w ogóle jedna wielka ściema. Ktoś widział szambiarki na Osieckiej w ostatnich latach? Bo ja nie! Rzeczywiście, zapadał się kawałek Osieckiej przy Jarocińskiej i zbierała się tam woda, ale chyba coś takiego można naprawić bez konieczności wycinania wszystkiego wokół ! Obawiam się, że nie chodziło o żadną kanalizację tylko o poszerzenie Osieckiej - ulice obok (Komorska, Kawcza i na dużym odcinku Tarnowiecka) są jednokierunkowe - Osiecka będzie dwukierunkowa i jej "przelotowość" znacznie się zwiększy. Co mnie tym bardziej cieszy. A klony już zabrali ... Nie mogę spokojnie patrzeć na inne, pięknie jesienne drzewa. Żal straszny... One tyle przetrwały, były zdrowe i jeszcze długo dawały by nam odrobinę wytchnienia ...
2012-10-24 13:40
64x64

Rzeka napisał:

to były klony srebrzyste, a nie żadna "aleja kasztanowa"! Profesor Borowski dał wyrok na kasztanowce, a wycięto klony? Widać z wiekiem i staraniem o tytuły zapomniał cała dendrologię i jak być człowiekiem. Jak mnie uczył 20 lat temu miał obie umiejętności dobrze rozwinięte. Widać w głowie mu również wycięto nie to, co trzeba... jak nasze klony zamiast alei kasztanowej!
2012-10-24 08:55
64x64

mikado333 napisał:

Piszecie że będą nowe drzewa a kiedy będą je sadzić? czyżby w zimę to coś nowego ? Sadzenie drzew zimą pomyślmy Polak potrafi!!!!!! Miała być robiona kanalizacja odwodnienie a ja dzisiaj patrzę a tu już od Grochowskiej kładą kostkę .Czyżby nowatorska metoda ułożyć chodnik następnie rozkopać chodnik zrobić rury ,zakopać rury a co z trelinką z jezdni? Z tego co mi się wydaje to zdaję się że te rury to właśnie są pod nią!!! Ja czegoś tu nie rozumiem gdzie tu logika tego wszystkiego? A wkrótce spadnie śnieg robota będzie aby szybciej i gie jak było tak będzie tylko że za nasze podatników pieniądze .I zadać chcę jeszcze jedno pytanie ile firm i osób zarobi na tej super inwestycji.?
2012-10-23 21:22
64x64

bzdura napisał:

korytowanie do 0,5 m głębokości bzdura samo wyjecie starych trylinek daje 30 cm następne 10 nie uszkodziło by korzeni układam kostkę brukową na terenie Wawra podsypka z kruszywa max na 40 cm robimy i starymi kamazami po tym jeździmy na maxa wyładowanymi piachem (okolo 30 ton) i nawet nie pierdnie jak by tak było jak piszą to moja firma by cale lasy musiała wycinać bo uliczkę robimy ludzie to nie autostrada A2
2012-10-23 08:40
64x64

Wentyl napisał:

Urząd po kwietniowej wpadce informacyjnej z ulicy Skaryszewskiej zaliczył na Osieckiej kolejną. Ufam i wierze w poprawę :)
2012-10-22 21:59
64x64

Jania napisał:

No proszę, przez 40 lat żyłam w wielkim zagrożeniu życia i mienia nic o tym nie wiedząc! Dziękuję bardzo, że tak o mnie zadbano, przy okazji troszcząc się o zabranie mi zbyt dużych ilości tlenu i relaksującego widoku z oknem. Czy pan profesor dendrolog wypowiedział się też w kwestii szans przeżycia sadzonek drzew wysadzanych w grudniu (dostaną swoją porcję solonego śniegu, bez złudzeń). A może mieszkam na Tahiti i też nic o tym nie wiem?
2012-10-22 21:39
64x64

Red. napisał:

Poprawione
2012-10-22 19:26
64x64

mikado333 napisał:

ludzie jak już piszecie to z sensem - blok który jest budowany niby apartamenty to róg Osieckiej i Pustelnickiej
2012-10-22 19:04

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia