Dewastacja schodów na Targowej 14

Dodano: 27.03.2013, modyfikacja: 27.03.2013
Skradziene elementy, fot. Rada Osiedla KamionekPożar, który wybuchł 19 marca br. w zabytkowej kamienicy przy Targowej 14 to nie jedyne nieszczęście jakie dotknęło tę unikalną w swojej formie kamienicę. Kilka tygodni wcześniej zostały zdewastowane schody jednej z klatek. Skradzione ozdobne elementy zostały odnalezione przez mieszkańców w... pobliskim skupie złomu.

Zabytkowa kamienica przy Targowej 14 zbudowana w latach 1899-1902 z uwagi na zagrożenie budowlane jest od grudnia 2009 roku stopniowo wyłączana z eksploatacji. Dziś mieszka w niej już tylko kilku lokatorów bez uregulowanego stosunku najmu. Tym samym najprawdopodobniej po 1 kwietnia będą musieli opuścić zajmowany obecnie lokal.

Raczej nie będzie to trudne, ponieważ po ostatnim pożarze, który był spowodowany m.in. zwarciem instalacji elektrycznej w kamienicy został wyłączony prąd.

Jednak nim do tego doszło, pod koniec stycznia, nieznany sprawca korzystając z niezabezpieczonych wejść na klatkę dokonał znacznego aktu wandalizmu: połamał zabytkowe poręcze, skradł żeliwne poręcze, a drewniane elementy pozostawił w taki sposób, że zagrażały innym ludziom.

Mieszkańcy odnaleźli żeliwne elementy w jednym z kontenerów pobliskiego skupu złomu... Na miejsce została wezwana policja, której przekazano sprawę. Niestety nie wiemy czy i kiedy elementy powrócą na Targową. Koszt remontu całej kamienicy może wynieść nawet 25 mln zł...

Konieczne zabezpieczenie


Te dwa wydarzenia jak i fakt, iż do kamienicy cały czas mogą "wprowadzić" się dzicy lokatorzy powoduje, iż odpowiednie zabezpieczenie jest po prostu niezbędne. Urząd Dzielnicy wraz z ZGN już planują pierwsze kroki: "Najprawdopodobniej będzie zamontowana brama z ochroną. Zabezpieczone zostaną klatki" - mówi Robert Kempa, zastępca Burmistrza Pragi Południe.


TJ


Więcej na ten temat


Galeria


Targowa 14Targowa 14Targowa 14


Wasze komentarze

2013-03-29 13:47 innu napisał:
Już jest brama i ochrona całodobowa.
2013-03-27 15:52 lokatorka napisał:
To jest wręcz BARBARZYŃSTWO tak zniszczyc budynek=zabytek.Rządząca partia łącznie z burmistrzami przez całą do tej pory swoją kandencję nie zrobiła nic,aby uratowac budynek i mieszkania.Teraz kiedy już ten budynek nadaje się do rozbiórki,to płacz i lament,że potrzebne są grube miliony na remont.OBUDŹCIE SIĘ PANOWIE MOCARZE,bo inaczej będą kolejne tego typu spalenia,okradania,a ludzi wywalicie gdzie......? oczywiście pod most,lub do swojej przyjaciółki na ul.Przeworską 1.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz