Dewastacja schodów na Targowej 14

27.03.2013
Skradziene elementy, fot. Rada Osiedla KamionekPożar, który wybuchł 19 marca br. w zabytkowej kamienicy przy Targowej 14 to nie jedyne nieszczęście jakie dotknęło tę unikalną w swojej formie kamienicę. Kilka tygodni wcześniej zostały zdewastowane schody jednej z klatek. Skradzione ozdobne elementy zostały odnalezione przez mieszkańców w... pobliskim skupie złomu.

Zabytkowa kamienica przy Targowej 14 zbudowana w latach 1899-1902 z uwagi na zagrożenie budowlane jest od grudnia 2009 roku stopniowo wyłączana z eksploatacji. Dziś mieszka w niej już tylko kilku lokatorów bez uregulowanego stosunku najmu. Tym samym najprawdopodobniej po 1 kwietnia będą musieli opuścić zajmowany obecnie lokal.

Raczej nie będzie to trudne, ponieważ po ostatnim pożarze, który był spowodowany m.in. zwarciem instalacji elektrycznej w kamienicy został wyłączony prąd.

Jednak nim do tego doszło, pod koniec stycznia, nieznany sprawca korzystając z niezabezpieczonych wejść na klatkę dokonał znacznego aktu wandalizmu: połamał zabytkowe poręcze, skradł żeliwne poręcze, a drewniane elementy pozostawił w taki sposób, że zagrażały innym ludziom.

Mieszkańcy odnaleźli żeliwne elementy w jednym z kontenerów pobliskiego skupu złomu... Na miejsce została wezwana policja, której przekazano sprawę. Niestety nie wiemy czy i kiedy elementy powrócą na Targową. Koszt remontu całej kamienicy może wynieść nawet 25 mln zł...

Konieczne zabezpieczenie


Te dwa wydarzenia jak i fakt, iż do kamienicy cały czas mogą "wprowadzić" się dzicy lokatorzy powoduje, iż odpowiednie zabezpieczenie jest po prostu niezbędne. Urząd Dzielnicy wraz z ZGN już planują pierwsze kroki: "Najprawdopodobniej będzie zamontowana brama z ochroną. Zabezpieczone zostaną klatki" - mówi Robert Kempa, zastępca Burmistrza Pragi Południe.


TJ


Więcej na ten temat


Galeria


Targowa 14Targowa 14Targowa 14Wasze komentarze

64x64

innu napisał:

Już jest brama i ochrona całodobowa.
2013-03-29 13:47
64x64

lokatorka napisał:

To jest wręcz BARBARZYŃSTWO tak zniszczyc budynek=zabytek.Rządząca partia łącznie z burmistrzami przez całą do tej pory swoją kandencję nie zrobiła nic,aby uratowac budynek i mieszkania.Teraz kiedy już ten budynek nadaje się do rozbiórki,to płacz i lament,że potrzebne są grube miliony na remont.OBUDŹCIE SIĘ PANOWIE MOCARZE,bo inaczej będą kolejne tego typu spalenia,okradania,a ludzi wywalicie gdzie......? oczywiście pod most,lub do swojej przyjaciółki na ul.Przeworską 1.
2013-03-27 15:52

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia