Rejestr zabytków ratunkiem dla hali sportowej?

06.04.2013
Na wniosek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął procedurę wpisu budynku Klubu Sportowego "ORZEŁ" przy ulicy Podskarbińskiej 11 do rejestru zabytków.

Hala sportowa KS ORZEŁ
Dziś całkowicie opuszczona hala sportowa to jedyny zachowany w Warszawie modernistyczny obiekt użyteczności publicznej autorstwa arch. Macieja Nowickiego (1910-1950). Historia projektowania i budowy tego unikalnego pawilonu sportowego (współprojektantem był arch. Z. Karpiński) trwająca w latach 1938-39 kończy się po II wojnie światowej.

Losy zawodowe sprawiły, iż większą część twórczego życia autor spędził za granicą. Tam stworzył m.in. wpisany w USA do rejestru zabytków i przewidziany do wpisania na listę dziedzictwa światowego obiekt Paraboleum -kryty stadion w Raleigh w USA, stanowiący wzór dla przestrzennych przekryć podobnych obiektów na całym świecie.

Był współprojektantem gmachu ONZ; przez krytyków i historyków architektury jest uznany za jednego z „pionierów architektury II poł XX wieku”. Dowodzi tego nie tylko wygrany wraz z Janem Bogusławskim konkurs na pawilon polski na wystawę światową w USA w roku 1939 ale przede wszystkim jego wizja powojennej, futurystycznej odbudowy Warszawy.

Projekt budynku KS Orzeł charakteryzuje "corbusierowski" sposób operowania materiałem i artykulacja elewacji oraz zastosowanie nowatorskiej, nawiązującej kształtem do łupiny orzecha konstrukcji dachu. 

TONZ/TJ

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria


Hala sportowa KS ORZEŁHala sportowa KS ORZEŁHala sportowa KS ORZEŁHala sportowa KS ORZEŁ


Wasze komentarze

64x64

Witold napisał:

Trzeba doprowadzić do stanu używalności !
2013-11-05 12:46
64x64

Grafik Praga napisał:

Mieszkam obok, hala nie jest opuszczona, jest całoroczną siedzibą grupy bezdomnych... co do sali, nie widze w niej nic pięknego
2013-04-07 01:25

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia