Odnowiony Plac Szembeka oficjalnie otwarty

20.05.2013
18 maja oficjalnie otwarto po przebudowie plac Szembeka na Grochowie. Przebudowany plac, gdzie wielkie wydarzenia historyczne spotykają się z teraźniejszością, swoje nowe narodziny miał punktualnie o 15.40 - w chwili odsłonięcia tablicy poświęconej jego historii.

Otwarcie Placu Szembeka


Tradycja i nowoczesność

Odnowiony w latach 2010-12 plac Szembeka zmienił się diametralnie. "Teraz odnowiony plac Szembeka stał się miejscem spotkań i spacerów mieszkańców Pragi Południa. Jest nie tylko użyteczny, ale po prostu ładny, także dzięki przepięknym, podświetlanym wieczorem fontannom" - mówiła do zgromadzonych mieszkańców Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pamiątkowe litografie

W czasie sobotniej uroczystości nie zapomniano o osobach, które w szczególny sposób przyczyniły się do jego powstania, wręczając im pamiątkowe litografie ukazujące wygląd placu Szembeka przed przebudową. Jedna z nich trafiła do rąk Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego i będzie umieszczona na honorowym miejscu w ośrodku na emigracji.

Plac Szembeka - Plac Zwycięstwa


Poświecenia placu dokonał ks. prałat Krzysztof Ukleja, który porównał Plac Szembeka do Placu Zwycięstwa i wypowiedzianych dokładnie 34 lata temu przez Jana Pawła II słów: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Pamiątkowa tablica i pomnik gen. Szembeka

Pamiątkową tablicę zamontowaną za szybą zbudowanego na placu pawilonu odsłonili: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski i honorowy gość uroczystości - prezydentowa Karolina Kaczorowska. Zgromadzeni goście mogli również zobaczyć wizualizację i makietę pomnika gen. Piotra Szembeka, który ma w przyszłości stanąć na placu.

Niespodzianka

Uroczystość przerwaną na krótko przez opad deszczu, zakończyło uruchomienie fontann, strzał honorowy z armaty przygotowany przez Bractwo Kurkowe, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz musztra paradna Drużyny z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przeprowadzona w... rytm muzyki rozrywkowej.


TJ

Więcej na ten temat


Galeria


Otwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaOtwarcie Placu SzembekaWasze komentarze

64x64

Waszkiewiczb napisał:

Wprawdzie przegapiłem oficjalne otwarcie ,ale na co dzień nie mogę ani razu przegapić przejścia przez ten "nowo otwarty" kicz za 22 mln zł + aneks. Marmur,marmur, i jeszcze raz marmur czyli kamień. A gdzie zieleń,trawniki ,ławeczki owszem są,ale wieczorami zajęte przez "miejscowych" zmęczeni mogą poleżeć odpocząć . Na całej długości placu stoją białe obrzydliwe "szubienice"(tak nazywają je odwiedzający) a na nich wiszą wątpliwej urody i koloru "lampiony"!!. Tak się to wszystko pięknie komponuje na tle kościoła że aż dech zapiera !! A jeszcze dwie atrakcje: kolorowe fontanny ale tylko wieczorem , w dzień można wykonać codzienna toaletę , darmo i wszech placowy marmurowy karmnik i kąpielisko dla gołębi, odchody tych brudasów leżą wszędzie. G.Cięgotura
2013-05-31 07:05
64x64

olama napisał:

po deszczu już nic się nie działo,a nie.....dawali kiełbasę na gorąco( hura!!!!),czyli cała uroczystość trwała aż............1,5 godz.
2013-05-20 20:28

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia