Opuszczone pawilony czekają na inwestora

21.06.2013
Stan wyłączonych z eksploatacji piętrowych pawilonów handlowo-usługowych na rogu Zamienieckiej i Grochowskiej jest fatalny. Miejsce, które za sprawą odnowionego placu Szembeka powinno być wizytówką dzielnicy, wciąż straszy okolicznych mieszkańców czekając na nowego inwestora, który zagospodaruje tę przestrzeń.

Pawilony Zamieniecka/Grochowska
Handlowa tradycja

W pamięci starszych mieszkańców Grochowa okolice Placu Szembeka zawsze kojarzyły się z handlem. W narożniku ulic Grochowskiej i Zamienieckiej, gdzie w latach 60-XX wieku za zgodą władz dzielnicy zbudowano murowane pawilony, handel w drewnianych budkach odbywał się nieprzerwanie się już od końca lat 30-tych XX wieku z wielkim jego rozkwitem w okresie okupacji i okresie PRL.

Na podstawie decyzji Prezydenta m.st. Warszawy nr 72/GK/DW/2006 z dnia 26 lutego 2006 rozpoczęła się procedura przekazywania spadkobiercom - rodzinie Białogońskich praw do w/w nieruchomości. Wkrótce budynek został opuszczony przez byłych użytkowników, po czym ZGN zamurował od strony podwórka otwory okienne i drzwiowe.

W wyniku pożaru, który wybuchł 13 kwietnia 2013 roku ZGN dodatkowo zabezpieczył witryny od strony ulicy Zamienieckiej płytą OSB.

Dziś, choć pawilony nieczynne, na wpół legalny handel odbywa przed nimi dalej. Można kupić starzyznę czy też znalezione często na śmietniku niepotrzebne a jeszcze warte wykorzystania przedmioty.

Teren na sprzedaż

Z informacji, które bez problemu można znaleźć w internecie wynika, iż działka pod pawilonami wraz z wysiedloną już kamienicą przy Grochowskiej 129 jest wystawiona na sprzedaż. Co może tam powstać? Plan zagospodarowania przewiduje budowę do wysokości 30 m. Atrakcyjny teren, który po rewitalizacji placu Szembeka zyskał jeszcze na wartości może być przeznaczony na handel, gastronomię, hotel, biura czy budynek mieszkalny.

Oczywiście o przyszłym wykorzystaniu zdecyduje przyszły nowy właściciel. Trzeba pokreślić, iż musi on być dość majętny, ponieważ orientacyjny koszt działki budowlanej o powierzchni 1000 m2 na rogu Grochowskiej i Zamienieckiej wynosi około 9 mln zł.

Trzeba mieć nadzieję, iż chętny się wkrótce znajdzie i to miejsce wraz z sąsiednią kamienicą przy Zamienieckiej 92, która właśnie teraz, po wielu latach wraca do byłych właścicieli zmienią diametralnie wygląd najbliższej okolicy.


TJ

Więcej na ten temat


Galeria


Pawilony Zamieniecka/GrochowskaPawilony Zamieniecka/Grochowska

Wasze komentarze

64x64

wiesiek53 napisał:

Jestem lokatorem kamienicy zamieniecka 92.Właśnie zostaliśmy sprzedani kolejnemu właścicielowi z poznania.Obecnie są tam trzy rodziny.
2017-11-11 11:40
64x64

piotruś pan napisał:

Złodzieje i bandyci ,w podobny sposób jak inne przekręty w Warszawie ,okradli bez żadnego odszkodowania właścicieli pawilonów. Mafia adwokacka. Ciekawe ,że tak cichutko o tym . Zobaczymy kto to taki ,ten " nowy " właściciel?
2017-08-22 13:30
64x64

tomcio napisał:

a ja pamiętam wpodwórku tych pawilonów ośrodek TPD .tomcio
2014-03-24 17:12
64x64

slay napisał:

Zamieniecka 92 na sprzedaż za 4 mln zł.
2013-06-21 16:52
64x64

Zuza napisał:

Pamiętam zegarmistrza,który miał tam swój zakładzik. Starszy pan,który cały się trząsł ale ręka mu nie drgnęła.
2013-06-21 14:51

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia