Skwer dla ludzi czy samochodów?

22.06.2013
Gorące wakacje czekają mieszkańców wspólnoty przy Wileńskiej 6 i 6A. Czy samochody mieszkańców parkujące dziś na zielonym skwerze przed budynkami będą musiały opuścić teren posesji?

Teren posesji Wileńska 6 i 6A
Zmiany, zmiany

Od kilku lat teren wokół dwóch bloków przy Wileńskiej 6 i 6A ulega dość dużym przeobrażeniom. Najpierw została przeprowadzona termomodernizacja obu budynków, po czym pod koniec 2011 roku przystąpiono do grodzenia terenu od strony Al. Solidarności.

Jak przypominamy sobie kolidujący z przebiegiem ogrodzenia schron przeciwlotniczy - niemy świadek II wojny światowej - miał zostać wówczas zrównany z ziemią. Szczęśliwie do tego nie doszło a płot dokończono już poza jego obrysem. Pewną ciekawostką jest fakt, iż wspólnota wciąż płaci za grunt pod w/w obiektem.

Obecnie trwają prace nad budową ogrodzenia od strony ulicy Wileńskiej, co zakończy rozpoczęty jeszcze w 2011 roku proces grodzenia całego terenu posesji.

Niespodziewana uchwała

Uchwała wspólnoty nakazująca wyprowadzenie samochodów z terenu posesji była dla niektórych mieszkańców dużym szokiem i wydarzeniem, którego się zupełnie nie spodziewali. Warto dodać, iż na 17 lokatorów, którzy posiadają pojazd w tej liczącej 72 lokale wspólnocie za możliwością parkowania na trawniku pomiędzy blokami opowiedziało się 32 mieszkańców.

Duże emocje

Z uwagi na fakt, że sprawa pozostania pojazdów na terenie posesji budzi duże emocje i wątpliwości, a dodatkowo glosy właścicieli są podzielone, zarząd proponuje zwołanie walnego zebrania wspólnoty mieszkaniowej po wakacjach celem podjęcia decyzji w sprawie zagospodarowania terenu posesji.

Do czasu podjęcia decyzji przez wspólnotę termin wyprowadzenia pojazdów tj. 1.07.2013 roku został odwołany.

Skwer to nie parking

Jak wspomina jedna z mieszkanek, teren, na którym dziś parkują samochodu był pierwotnie zielonym zadbanym skwerem z placem zabaw dla dzieci. Pojazdy pojawiły się tutaj dopiero w latach 90-tych XX w., zaś wszyscy nowi lokatorzy, który nabywali mieszkania w tych budynkach byli informowani, iż kupują lokal bez miejsca postojowego. Co więcej, przepisy jasno informują, iż odległość pojazdu od budynku musi być większa niż 10 m, co w praktyce oznacza brak możliwości parkowana na tym terenie.

Co zrobią kierowcy?

Sytuacja kierowców jest nie do pozazdroszczenia. Utrata miejsca postojowego na ogrodzonym terenie tuż przed budyniem musi boleć. Na ślepej na czas trwania budowy II linii metra ulicy Wileńskiej dziś wcale nie tak łatwo znaleźć wolne miejsce postojowe a sytuacja na pewno ulegnie diametralnej zmianie kiedy zostanie uruchomiona stacja C-15 Dworzec Wileńska a sama ulica stanie się ponownie ważnym ciągiem komunikacyjnym.

Jedno z wyjść dla kierowników to parkowania samochodu w podziemnym parkingu pobliskiego budynku TBS przy Zaokopowej. Jednak nie tylko z uwagi na dodatkowe koszty nie jest to sytuacja już tak komfortowa jak dotychczas.

Czas do namysłu

Cóż, pozostaje życzyć mieszkańcom wspólnoty aby po wakacjach wydali salomonowy wyrok i znaleźli rozwiązanie sprawiedliwe dla wszystkich zainteresowanych.
 


TJ

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Wileńska 6, 6A Wileńska 6, 6A Wileńska 6, 6A Wileńska 6, 6A

Wasze komentarze

64x64

Bablo napisał:

No cóż, kierowca czuje się bardzo ważny a jego samochód jeszcze ważniejszy, kto by tam chodził na parking jak może postawić pod klatką i nie musi nigdzie chodzić, wsiada i już jedzie a co mu tam zieleń. Jak będziemy pozwalać na niszczenie zieleni to niedługo będzie sam beton, wycinane są drzewa, niszczona jest trawa coraz mniej ptaków, a więcej samochodów. Szanowni kierowcy opamiętajcie się, rozejrzyjcie się wokół bo niedługo przez was zniknie kolor zielony a trochę ruchu wam się przyda, jak przejdziecie się na parking.
2013-06-27 22:37
64x64

Kajtom napisał:

Komfortowe to byłoby dopiero wjeżdżanie samochodem wprost do mieszkania. Darmowe parkowanie na nie swoim terenie, także na trawniku, na zasadzie prawa kaduka ma w Polsce dość długą tradycję - czas z nią skończyć. Stać kogoś na samochód to także stać go zapłacenie za parking.
2013-06-25 21:32

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia