Praski Dom Kultury - "Proszę zapomnieć"

10.10.2013
Budowa Praskiego Domu Kultury umożliwiającego mieszkańcom Pragi Północ obcowanie z kulturą i sztuką w nowoczesnym budynku na skraju Parku Praskiego okazała się w rzeczywistości wielką niewykorzystaną szansą. Co więcej, w tym samym czasie na sąsiedniej Pradze Południe zbudowano dwie nowe placówki kulturalne... Czy nad Pragą Północ ciąży fatum?

Wizualiacja Praskiegoi Dom Kultury. fot. happacharchitekci.plPomysł budowy Praskiego Domu Kultury z dużą salą widowiskową sięga 2005 roku. Obiekt miał powstać w miejscu, gdzie przed laty stał budynek Domu Żołnierza z dobrze znaną przedwojennym mieszkańcom Pragi salą kinową. Zresztą projekt nie ograniczał się do budowy samej placówki kulturalnej. Dużym przeobrażeniom miał zostać poddany Plac Weteranów 1863 roku.

W wyniku ogłoszonego konkursu pierwszą nagrodę przyznano projektowi wykonanemu przez firmę Andrzej Kiciński Architekt Sp. z o.o. Według zwycięskiego projektu obrys placu miał wyznaczać rząd latarń. Budynek Domu Kultury miał być wkomponowany w Park Praski, powiązany z miejscem spacerowym od Pl. Weteranów w kierunku Wisły. Od Placu im. Weteranów 1863 r. budynek miał być izolowany przez amfiteatr a dźwięki płynące ze sceny kierowane w stronę położonej nad Wisłą części parku.

Zbyt ambitny projekt?

Budynek, którego oddanie do użytku przewidziano w 2011 roku miał posiadać zielony dach - widoczny z okien tramwajów. Z wnętrza budynku i tarasu goście mogliby oglądać panoramę Warszawy z takimi perełkami jak Stare Miasto czy Zamek Królewski. Jednak najważniejszym elementem miała być obszerna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 600 miejsc.

"Sądzę, że niezależnie od tego, kto będzie rządził, ta sprawa nie zostanie zrealizowana. Projekt przewiduje wybudowanie sali widowiskowej na 600 osób. Aby taka sala się utrzymała, to duże imprezy musiałyby odbywać się kilka razy w tygodniu. Podzielam tu zdanie byłego Dyrektora DK Praga, że sala taka musiałaby konkurować z np. Salą Kongresową i w tej konkurencji wcale nie byłaby na lepszej pozycji. Problemem jest jeszcze wycinka drzew w Parku Praskim, do czego musiałoby dojść w przypadku decyzji o budowie. Nie wiem jakie jest ostateczne stanowisko obecnego Zarządu Dzielnicy. Plany są zrobione. Pewnie trzeba by je uaktualnić, ale z tego co wiem to projektant nie żyje od kilku lat" - mówi Paweł Lisiecki, radny z Pragi Północ.

Zarząd milczy

Jak informuje nas radny Jacek Wachowicz, na projekt budowy Praskiego Domu Kultury wydano około 1,5 mln zł. Całość prac miała kosztować około 16 mln zł. To dużo, zważywszy iż np. Dom Kultury przy Brukselskiej na Saskiej Kępie kosztował około 7,5 mln zł - zatem może warto rozważyć uaktualnienie projektu i dostosowanie go do możliwości dzielnicy.

Niestety, na pytanie jakie jest na dziś stanowisko władz Dzielnicy Praga Północ nie doczekaliśmy się od rzecznika żadnej odpowiedzi. Zatem bardzo możliwe, że cały projekt został po prostu "utopiony". A szkoda, ponieważ mieszkańcy Pragi Północ zasługują na nowoczesny ośrodek kultury. Obecna siedziba Domu Kultury "Praga" przy Dąbrowszczaków mimo wielkiego zaangażowania dyrekcji i pracowników jest niewystarczająca do stawianych jej celów.

TJ


Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje

Wasze komentarze

64x64

wyborca PO napisał:

Jakie fatum? Po prostu Zarząd pod wodzą pana Piotra Zalewskiego to kompletna porażka. Że pan Zalewski to szczyt niekompetencji widać także z perspektywy czasu - rządził na Ursynowie, jego partia straciła tam władzę. Rządził na Pradze Północ - to już nie była porażka PO tylko pogrom. Więc teraz - jako że żadna dzielnica go nie chciała, to został na siłę decyzją administracyjną wrzucony znowu na Ursynów na wice. I będzie powtórka z rozrywki. Dobrze, że teraz Praga ma nowego Burmistrza, który jest jej zaangażowanym mieszkańcem. W końcu coś się zacznie dziać.
2015-02-26 11:56
64x64

prażanka napisał:

Czyli mam rozumieć,że 1,5 mln. zł. poszło w błoto??no to super rządy.
2013-10-11 11:30

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia