X wieków historii Pragi

18.10.2013
Na niezwykłą podróż poprzez X wieków warszawskiej Pragi od czasów grodu na Bródnie aż do otwartej na początku stycznia br. klubokawiarni Kicia Kocia zaprasza nas Alicja Banasik, autorka książki "Moja przygoda z poznawaniem dziejów Warszawskiej Pragi".

Alicja Banasik prezentuje swoją książkę
Książka, która swoją premierę miała pod koniec września br. to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika historii prawego brzegu Wisły. Autorka, mieszkanka Starej Pragi z 28-letnim stażem, emerytowana redaktorka, nauczycielka i pracownik administracji rolniczej, w gawędziarskiej formie rekapituluje historię naszej części miasta od czasów średniowiecznego osadnictwa po współczesność.

Nie unika przy tym odważnych sądów, wplata w opowieść fragmenty reporterskie i eseistyczne. Pisze głównie o terenach Pragi Północ, ale zawadza też o Grochów oraz Kamionek i Saską Kępę. Osobne rozdziały poświęca m.in. wojnie polsko-bolszewickiej, przebiegowi powstania po praskiej stronie Warszawy, zasłużonym prażanom, problemie ochrony praskich zabytków i przemianom kulturowym ostatnich lat.

O tym jak doszło do jej powstania zapytaliśmy sympatyczną autorkę:

"Zakończyłam pracę zawodową bardzo późno, mając 70-tkę ale czegoś mi brakowało, więc wtedy dopiero zaczęłam się interesować historią Pragi. Poświęciłam na to 4 lata, których nie żałuję. Ujęłam w książce w sposób bardzo prosty, reportażowy X wieków Pragi od grodu w Bródnie poprzez rozwój osadnictwa na prawym brzegi Wisły... Książka nie dotyczy Pragi Książęcej czy Biskupiej tylko w ogóle prawego brzegu Wisły; ponieważ sięgam do historii, przedstawiam wszystkie powstania, wojny, wszystko co się działo na Pradze. Tego nie da się zamknąć w granicach jednej dzielnicy bo to wszystko dotyczyło prawego brzegu Wisły" - mówi Alicja Banasik.

Sam tytuł również nie jest przypadkowy gdyż - jak wspomina sama autorka - "Im bardziej się wgłębiałam w dzieje Pragi to faktycznie robiła się z tego przygoda. Te dzieje były trudne, ciekawe a co najważniejsze - Praga potrafiła się odradzać po różnych klęskach". - tłumaczy Alicja Banasik.

Życzenia dla Pragi

"Mam nadzieję, że to co troszeczkę zaczęło się nowego dziać na Pradze będzie się rozwijać, że będzie Praga ściągać ludzi mądrych, wrażliwych, dbających o swoją małą ojczyznę. Po prostu zachęcam do przeczytania" - mówi Alicja Banasik.

Gdzie kupić?

- Klubokawiarnia Kocia Kocia ul. Garibaldiego 5a

oraz bezpośrednio od autorki po kontakcie na adres e-mail: alicja.banasik@neostrada.pl

Cena 38 zł


TJ/CP


Więcej na ten temat


Instytucje


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia