Kamienica z wieżyczką kończy sto lat
Dodano: 09.01.2014, modyfikacja: 09.01.2014

Stulecie kamienicy Leona Doleya
O dacie powstania pozostałych oficyn : zachodniej i głównej trudno powiedzieć coś pewnego. Sądząc po konstrukcji,dolne części tych oficyn mogą być jeszcze starsze. Choć od ulicy oficyna główna, z charakterystyczną wieżyczką sprawia wrażenie zharmonizowanej, przemyślanej budowli, to w rzeczywistości była ona przebudowana. Prawdopodobnie pierwotnie była ona jednopiętrowym budynkiem, ze strychem.
Świadczą o tym zamurowane otwory drzwiowe i okienne z łukowymi, ceglanymi sklepieniami, obecnie prowadzące "do nikąd" i drewniane stropy parteru i pierwszego piętra.
Wyżej znajdują się niepalne stropy Kleina,zaś nadproża okienne są metalowe, podobnie jak w stuletniej oficynie. Obecny wygląd bryły kamienica uzyskała około 1921 roku.
Od 1924 roku właścicielem kamienicy były Zakłady Amunicyjne "Pocisk", które w 1941 roku sprzedały budynek Feliksowi i Michalinie Rachmielowskim, którzy w oficynie wschodniej urządzili zakład przetwórczy "Bekoma", zajmujący się m.in. wytwarzaniem soku pomidorowego.
Budynek pozostał w ich rękach do 1968 r., gdy na mocy dekretu Bieruta kamienica została im odebrana.
Jak ktoś kiedyś napisał, kamienicy nie dane było pięknie się zestarzeć. Chociaż okres drugiej wojny światowej budynek przetrwał bez poważniejszych uszkodzeń (w budynek trafił tylko jeden pocisk, wystrzelony z okolic Dworca Wschodniego) to okres czterdziestu trzech lat (1968-2011) miejskich rządów przypieczętował jej powolny upadek.
Do rejestru zabytków została wpisana już jako ruina- było to w roku 2006. W 2011 roku zniszczona kamienica została zwrócona spadkobiercom dawnych właścicieli.Zaczęło się wielkie sprzątanie- z budynku usunięto do chwili obecnej około 60 ton śmieci, pozostawionych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga Południe. Obecnie kamienica oczekuje na "szczęśliwego nabywcę".
Obchody stulecia kamienicy odbędą się wiosną. Na urządzonej z tej okazji wystawie będzie można zobaczyć m.in kopie dawnych dokumentów oraz zabytki polskiej elektroniki i elektrotechniki z prywatnych zbiorów współwłaściciela kamienicy.
AZ
Więcej na ten temat
Galeria





|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii