Zrekonstruowany nagrobek na Cmentarzu Kamionkowskim

09.05.2014
Na Cmentarzu Kamionkowskim odbyła się wczoraj uroczystość poświęcenia odtworzonego nagrobka rodziny Baliszewskich. "Bardzo się cieszę z renowacji tej płyty. Mam nadzieję, że jest to przedwiośnie renowacji cmentarza" - mówił proboszcz Mateusz Matuszewski.

Grób rodziny Baliszewskich na Cmentarzu Kamionkowskim
Baliszewscy od pokoleń na Grochowie

Na płycie wykonanej z piaskowca pod krzyżem i herbem rodzinnym Roch umieszczono imiona i nazwiska trzech osób z rodziny Baliszewskich.

"Teresa z domu Szymborska. Jej ojciec i jej stryj dostali Grochów VII i VIII. Teresa wyszła za mąż za Stanisława Baliszewskiego i od stryja dostała Grochów VII. Ich syn Karol jest ostatnim, który był tu pochowany. Jego żona Weronika została pochowana na Bródnie" - tłumaczy inicjator renowacji płyty Józef Tadeusz Baliszewski.

Mieszkańcom Grochowa najbardziej znany jest wspomniany przez fundatora Stanisław Baliszewski, który w 1820 roku ustawił istniejący do dziś krzyż na rogu Grochowskiej i Międzyborskiej.

Zmarli z rodziny Baliszewskich, jak i wielu innych mieszkańców dawnej wsi Grochów pod Warszawą byli grzebani na terenie istniejącego od wieków Cmentarza Kamionkowskiego. Większość nagrobków zostało usuniętych w czasie budowy obecnej świątyni około 1930 roku a szczątki ludzkie złożono we wspólnej mogile za ołtarzem.

Ocalić od zapomnienia

"To za mną chodziło od małego. Jak z tatą tutaj przychodziliśmy i tata mówił, że tutaj gdzieś są pochowani..." - mówi wzruszony Józef Baliszewski.

Miejsce nagrobka zostało wybrane przez proboszcza parafii i konserwatora zabytków. Wymagana była również zgoda biskupa diecezji warszawsko-praskiej.

W uroczystości oprócz rodziny wzięła udział Halina Boratyńska - prezes Towarzystwa Przyjaciół Grochowa.


TJ

Więcej na ten temat


Galeria


Grób rodziny Baliszewskich na Cmentarzu Kamionkowskim

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia