Radny chce tablicy upamiętniającej POW

19.05.2014
Radny Ryszard Kalkhoff zwrócił się z interpelacją do Władz Dzielnicy Praga Południe w sprawie umieszczenia na ścianie zabytkowej Rogatki Grochowskiej tablicy upamiętniającej Polską Organizację Wojskową - POW. - "Z radością przyjmuję taką inicjatywę" - odpowiada burmistrz Tomasz Kucharski.

Zabytkowa rogatka Grochowska

Świadek historii

O upamiętnienie miejsc związanych z Józefem Piłsudskim starano się już przed wojną. W 1937 roku na polach ćwiczeń POW w Wesołej ustawiono głaz pamiątkowy. Kolejnym miejscem miał być budynek rogatki. Wybuch wojny uniemożliwił realizację tych planów.
 
Przypadająca w październiku br. setna rocznica powołania Polskiej Organizacji Wojskowej jest doskonałym momentem aby powrócić do zamierzeń przedwojennych mieszkańców naszej dzielnicy.
 
"W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 22 kwietnia br., w sprawie ufundowania tablicy upamiętniającej setną rocznicę powołania przez Komendanta Józefa Piłsudskiego - Polskiej Organizacji Wojskowej, uprzejmie informuję, iż z radością przyjmuję tak ważną inicjatywę.
Tu na starym szlaku grochowskim, 29 kwietnia 1917 roku przy starej rogatce zebrały się peowiackie kompanie, skąd nastąpił odmarsz na pole ćwiczeń do Wawra i Zielonej. Mieszkańcy Pragi Południe pamiętają jak wielkie zasługi przypadają w udziale członkom Polskiej Organizacji Wojskowej.
 
Jednocześnie informuję, że podjąłem odpowiednie kroki zmierzające do realizacji tak ważnej inicjatywy. Zarząd Dzielnicy Praga Południe dołoży wszelkich starań, aby po uzyskaniu wymaganych zgód i pozwoleń godnie upamiętnić to wydarzenie" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.


TJ

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

mmm napisał:

Myślałem, że już skazali na niepowodzenie południowa obwodnicę warszawy. Ale na Pradze to raczej WOW, która od jakiś 10 lat jest w jakiś marnych powijakach i początku (by nie mówić "końca") nie widać.
2014-05-19 20:50

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia