Parapetówka w Muzeum Warszawskiej Pragi 25 i 26 października 2014 r.
Oprowadzanie po nowej siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi
Sobota 25 października: 12.00, 13.00, 14.00-zapisy online; 15.00, 16.00, 17.00-zapisy na miejscu w dniu wydarzenia
Niedziela 26 października: 12.00, 13.00 - zapisy online; 14.00, 15.00 - zapisy na miejscu w dniu wydarzenia
Blok edukacyjny12.00 - 14.00: I spacer „Od osady do miasteczka" - prowadzi Franciszek Płóciennik Tematem spaceru będzie rozwój Pragi na przestrzeni wieków. Części jego śladów, zapisanych w praskiej zabudowie, wciąż jeszcze nie zatarł czas, a część można oglądać już tylko oczami wyobraźni lub na archiwalnych zdjęciach.
14.00 - 16.00: II spacer „Praga kilku wyznań" - prowadzi Franciszek Płóciennik Praga nie jest i nigdy nie była religijnym monolitem. Przed wybuchem II wojny światowej ważną częścią społeczności prawobrzeżnej Warszawy byli Żydzi. Dzięki cerkwi Św. Marii Magdaleny obecność prawosławia jest nadal widoczna. Podczas spaceru będzie można przyjrzeć się śladom, jakie przedstawiciele różnych wyznań pozostawili na Pradze.
Ulice Pragi zawsze pełne były mniejszych i większych zakładów rzemieślniczych. Do tego rzemieślniczego dziedzictwa nawiązują warsztaty ceramiczne, które odbędą się podczas Parapetówki. Każdy obiekt wytworzony przez uczestników zostanie pokryty szkliwem i wypalony.
Sala zabawDziećmi, które nie będą zainteresowane zwiedzaniem z rodzicami, zajmiemy się w kąciku malucha. Będą się tam mogły bezpiecznie pobawić pod opieką muzealnych animatorów.
Scena
sobota18.00 - Cała Praga ŚpiewaProjekt muzyczny, w którym miłość do warszawskich szlagierów spotyka się z unikalnąenergią międzypokoleniowego zespołu. Tworzą go seniorzy z Pragi i innych dzielnic orazmłodzi muzycy z akustycznego zespołu Czessband.
niedziela16.00 - oficjalne otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi
Gości powitają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska,Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Dyrektor Muzeum Warszawy EwaNekanda-Trepka.
17.00 - koncert Warszawskiego Combo TanecznegoWarszawskie szlagiery i uliczne przeboje z dawnych lat w wykonaniu znakomitych muzykówgrających na tradycyjnych instrumentach, m.in. na banjo i pile.Zapisy online na www.muzeumwarszawy.pl, od 22 października, godz. 9.00