Wycieczka po tajemniczych zakamarkach Universamu

16.11.2014
17 listopada 2014, o godzinie 12.00, na I piętrze Universamu Grochów odbędzie się premiera i początek sprzedaży nowej gry edukacyjnej IPN "Reglamentacja. Gra na kartki". Będzie też okazja zwiedzić tajemnicze zakamarki Universamu jak również spotkać się z personelem sklepu pamiętającym początki istnienia tego historycznego poprzednika hipermarketów.

Universam GrochówProgram imprezy

- interaktywny miniwykład wygłosi dyrektor BEP IPN dr Andrzej Zawistowski,
- grę zaprezentuje jej twórca Karol Madaj z BEP IPN,
- następnie zapraszamy na wycieczkę po tajemniczych zakamarkach Universamu
- oraz na spotkanie z personelem sklepu pamiętającym początki istnienia tego historycznego poprzednika hipermarketów.

To jedyna - być można ostatnia okazja do zwiedzenia miejsca, które za rok zniknie z mapy reliktów architektury PRL.

"Reglamentacja. Gra na kartki"

"Reglamentacja. Gra na kartki" to kolejna planszowa produkcja twórców "Kolejki". Tym razem gracze zmierzą się z koniecznością kupowania towarów „na kartki". Do gry dołączona będzie książka „Reglamentacja w Polsce Ludowej", objaśniająca tajniki systemu kartkowego w PRL.

Gracze cofają się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Zadaniem uczestników zabawy jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu, co gracze chcą kupić. Potrzebne kupony reglamentacyjne mają za to inni. Sukces zależy od sprawnego wymieniania się kartkami z graczami stojących w kolejce. W tej emocjonującej grze negocjacyjnej handel odbywa się jedynie w ciągu minuty, a do zwycięstwa potrzeba trochę szczęścia, nieco zręczności oraz żyłki do handlu.

Zaczęło się od tego, że dostałem wewnętrzne zlecenie na grę omawiającą zagadnienie kartek w PRL. Tematycznie gra miał być uzupełnieniem „Kolejki", w której kartki reglamentacyjne nie występowały. Można śmiało powiedzieć, że „Reglamentacja. Gra na kartki" to taka młodsza siostra „Kolejki" i „Ogonka". Stąd świadome nawiązania graficzne do starszego rodzeństwa – mówi Karol Madaj, twórca „Reglamentacji. Gry na kartki".

Gra, tak jak wszystkie wcześniejsze publikacje IPN, ma także zadania edukacyjne - przypomina o jednym z najbardziej wymownych symboli upadku peerelowskiej gospodarki. Do gry dołączone jest bogato ilustrowane opracowanie historyczne autorstwa dr. Andrzeja Zawistowskiego, który na 136 stronach przybliża dzieje reglamentacji kartkowej. Dzięki niemu starsi mogą sobie przypomnieć, a młodsi poznać uroki PRL-owskiego dobrobytu. Warto zaznaczyć, że podczas rozgrywki uczestnicy zabawy posługują się reprintami oryginalnych kartek ze stycznia 1983. Gra została przygotowana z dbałością o historyczne szczegóły, a całość poddana rzetelnej historycznej recenzji - mówi dr Zawistowski.


TJ/IPN


Więcej na ten tematWasze komentarze

64x64

Krzysztof V. napisał:

Dlaczego jak jest coś ciekawego to musi to być w dniu roboczym i do tego w samo południe a nie np. o 16:00?... co, mam się z roboty urwać, czy też w ogóle do niej nie pójść?...
2014-11-16 15:47

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia