Mur zasłoni zabytek. "To jak zły sen"

09.03.2015
Około 300 mln zł będzie kosztowało zagospodarowanie architektoniczne terenu dawnego Instytutu Weterynarii w Warszawie jako przyszłej siedziby Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia. Jego głównym punktem będzie efektowna sala koncertowa na 1,8 tysięcy osób oraz otaczający zabytkowy gmach "wiszący" trzy metry nad ziemią mur...

Makieta terenów przy Grochowskiej 272

Zabytek usunięty z krajobrazu dzielnicy

Zagospodarowanie terenu z przeznaczeniem na kulturę to niewątpliwy sukces władz Warszawy. Jednak fala krytyki, jaka przetoczyła się w internecie w związku z przyjętym projektem, a tym samym budową muru, który całkowicie zasłoni jeden z najważniejszych zabytków Pragi Południe, jest tak znaczna, iż nie sposób przejść obojętnie obok głosu mieszkańców.

"Wymysł chorego architekta", "Z zewnątrz będzie to wyglądało jak mur w getcie warszawskim w czasie wojny. Gratuluję pomysłu!", "Zabytek na Grochowie zostanie w ten sposób usunięty nieodwołalnie z krajobrazu dzielnicy. Barbarzyńcy, którzy nami rządzą, i ci, którzy przyjęli ten projekt do realizacji, osiągną w ten sposób taki sam skutek, jakby po prostu zburzyli ten obiekt." - to tylko kilka wybranych komentarzy, jakie można było przeczytać w ostatnich dniach w internecie.

Zwycięski projekt

W 2010 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt sali i zagospodarowanie całego terenu. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała list intencyjny ze zwycięzcą konkursu - Austriakiem Thomasem Pucherem z Grazu. Miasto deklarowało wsparcie dla wykonania zadania w sprzyjającej sytuacji ekonomicznej. Ta sytuacja po kilka latach oczekiwania właśnie się pojawia.

Zasłania, ale i odsłania...

"W 2010 roku zwycięski projekt architektoniczny wzbudził ogromne emocje. A konkretnie mur, który ma otoczyć cały teren dawnego instytutu weterynaryjnego. Ze 100 metrów długości, jakieś 20 metrów wysokości, beton. Ale uwaga - to mur przewrotny. Między nim a ziemią będzie trzymetrowa szczelina. Czyli to mur paradoksów, ciężki, a "lewituje", bo ma podpory tylko w narożnikach. Zasłania, ale i odsłania, kadrując w nowy sposób widoki na zabytkowy budynek, projektowany ogród i salę koncertową w głębi działki. Dzieli, ale i łączy, zapraszając, by pod "uniesionym" murem przejść" - informowała kilka dni temu Gazeta Wyborcza.

Mur w takiej formie zdecydowanie "odetnie" odgłosy z Grochowskiej, tak, iż koncerty będą się mogły odbywać w ciszy na świeżym powietrzu. Mieszkańcy czy turyści stracą jednak możliwość oglądania zabytku, gdyż przez trzymetrową szczelinę niewiele będzie można dostrzec, a wysoki 20-metrowy mur zasłoni praktycznie cały front zabytkowego budynku.

- Siedziba Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej jest jak diamencik, który musi zostać wyszlifowany – mówiła na środowej konferencji Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pierwotnie adaptacja terenu i budowa sali miały się zakończyć się w 2016 roku. Aktualny termin wyznaczono na rok 2020.

TJObiekty

Galeria


Budynki Orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskej 272Budynki Orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskej 272Budynki Orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskej 272Budynki Orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskej 272Budynki Orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskej 272

Wasze komentarze

64x64

aqw napisał:

Do Master: od najbliższej przecznicy już jest Grochów, więc pomyłka bardzo niewielka, no ale rzeczywiście to są jeszcze peryferie Kamionka. Ze stacji Stadion na pewno nie dostaniesz się w 5 minut do tej sali, bo stacja Stadion jest w szczerym polu i w 5 minut nie dostaniesz się nawet do najbliższego przystanku tramwajowego. Nie odmawiam Kamionkowi ani Grochowowi, ani innej Choszczówce żądnych przybytków o znaczeniu lokalnym, natomiast sytuowanie w tak peryferyjnym miejscu ogromnej sali koncertowej o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym, jest kompletnym absurdem.
2015-03-26 09:35
64x64

Master napisał:

Do aqw: To nie jest Grochów tylko Kamionek. Najpierw się doucz zanim coś napiszesz... Jeśli chodzi o dojazd to działa już przecież II linia metra więc z przystanku Stadion w 5 minut dostaniesz się do sali koncertowej. Poza tym dlaczego odmawiasz prawa posiadania przybytków kulturowych Kamionkowi? W tym miejscu jest siedziba Sinfonii Varsovii więc z jakiej racji miałaby być przeniesiona gdzieś indziej?
2015-03-10 15:16
64x64

aqw napisał:

Koszmarny, chory pomysł z tym murem, mam nadzieję, że nigdy nie zostanie zrealizowany. A swoją drogą budowanie na zapyziałym Grochowie sali koncertowej na 1,8 tys. miejsc (prawie tyle co w Operze Narodowej i znacznie więcej niż w Filharmonii Narodowej) to też poroniony pomysł. Kto tam będzie jeździł na koncerty. Gdyby to zbudowali na bliskiej Pradze, to jeszcze miałoby jakiś sens, ale nie tam. Lokalsi tej sali nie zapełnią, a komu się będzie chciało tam jechać z innych dzielnic?
2015-03-09 23:06
64x64

Marcin napisał:

Dorota. Nic dodać nic ująć!
2015-03-09 22:53
64x64

Dorota napisał:

Mur faktycznie wszystkich zmartwił. Może napisać do architekta? Wszak jesteśmy narodem, któremu mury źle się kojarzą. śpiewaliśmy kiedyś - ,,A mury runą, runą, runą pogrzebią stary świat." I co?
2015-03-09 15:43

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia