Prokuratura przyjrzy się inwestycji przy Olszowej 14

13.07.2016
Stołeczny Konserwator Zabytków skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dokonane przez inwestora. Chodzi o prowadzone prace budowlane na działce przy Olszowej 14 na Pradze Północ.

Działka przy Olszowej 14 na Pradze
Historyczna ulica

Ziemia na Pradze skrywa wiele reliktów przeszłości. Nie inaczej było w przypadku adresu Olszowa 14, gdzie w trakcie prowadzonych prac natrafiono na historyczne pozostałości, które mogły być związane z dawną fabryką kamieni i maszyn młyńskich, która od około 1890 r. funkcjonowała na tej działce.

Na prośbę mieszkańców ul. Olszowej i Blaszanej praski poseł na sejm i były burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki wystąpił do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o sprawdzenie, czy prace budowlane przy nieruchomości Olszowa 14 prowadzone są zgodnie z prawem.

"W odpowiedzi na Pana wystąpienie, przesłane drogą elektroniczną (data wpływu: 23.06.2016 r.), dotyczące prac przy ul. Olszowej 14 w Warszawie, uprzejmie informuję, iż Stołeczny Konserwator Zabytków nie wyrażał zgody na wykopanie murów z terenu omawianej nieruchomości. W dn. 03.06.2016 r. do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące wydobywania i wywożenia z terenu budowy przy ul. Olszowej 14, obiektów o wartości historycznej. Stołeczny Konserwator Zabytków udał się na miejsce celem oględzin wydobywanych przedmiotów. Prawdopodobne jest, że obiekty te mogły być związane z dawną fabryką kamieni i maszyn młyńskich, która od około 1890 r. funkcjonowała na działce przy ul. Olszowej 14. Wyjaśniam, że przedmiotowy teren nie jest objęty ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków oraz nie jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, zatem inwestor nie miał obowiązku uzyskania pozwolenia na prowadzoną inwestycję od konserwatora zabytków, natomiast zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 r. kto, w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych, odbył przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, jest obowiązany:

1) wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot;
2) zabezpieczyć, przy użyciu dostępnych środków, ten przedmiot i miejsce jego odkrycia;
3) niezwłocznie zawiadomić o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a
jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta)
.

W związku z powyższym w dn. 06.06.2016 r. Stołeczny Konserwator Zabytków wystąpił do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Północ z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia czynu
zabronionego określonego w art. 115 ust. 1 ustawy z dn. 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków
i opiece nad zabytkami." - czytamy w odpowiedzi udzielonej w dniu 5 lipca br.

Dom Wendów

Pisząc o Olszowej należy zwrócić uwagę na szczęśliwie zachowany z pożogi wojennej dom pod nr 12. Wychował się tu Tadeusz Apolinary Wenda, inżynier komunikacji, budowniczy przedwojennej Gdyni.

TJ


Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Mieszkanka Blaszanej napisał:

Zróbcie coś z tymi znakami. Ludzie dostają mandaty m.in 500 zł, dzień po dniu wzywana straż miejska, przez kogo? Sam kierownik budowy stwierdził że nie przez nich. Znak obowiązuje od dnia 10.06.2016 r. bo taka tabliczka zawisła kilka dni temu ok. 20.07 a mandaty zostały wystawione przed 10 czerwca. Zabrano mnóstwo miejsc parkingowych, na osiedlu nie ma na tyle miejsca by ludzie mogli godnie postawić samochód, do tego parkometr jeden na drugim. Absurdalne znaki zabraniające przejścia po chodniku. A co z miejscami na kopercie? Czy ktoś mi powie gdzie mają parkować osoby przyjeżdżające do fundacji?! Byłam świadkiem przekręconych znaków przez pracowników, tak by dać do zrozumienia że mają zakaz parkowania na kopercie. Absurd absurdem pogania!
2016-07-23 01:17
64x64

mieszkaniec napisał:

Może ktoś zajmie się sprawą postawienia 10 znaków B-36, bez jakiegokolwiek poinformowania mieszkańców osiedla. Mandaty łatwo wlepiać. Płacimy abonament za parkometr w tym miejscu, zastępczy nam nie przysługuje?
2016-07-14 23:07
64x64

Jola napisał:

Czy coś ciekawego wyciągnięto z ziemi?
2016-07-14 06:40

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia