Metalowy miś w Parku Praskim. Paskuda czy symbol Pragi?

Dodano: 28.10.2021, modyfikacja: 28.10.2021
Metalowy miś, na którym widnieje herb naszej dzielnicy zostanie z nami pewnie na długie lata. AnoufaBear, bo tak brzmi jego imię, miał nawiązywać do Ogrodu Zoologicznego oraz najważniejszych ludzkich relacji i wartości. Od początku wzburza kontrowersje, gdyż jest nazywany po prostu "Koszmarem" czy "Paskudą". Oczywiście nie brak głosów zupełnie przeciwnych, dla których to symbol artystycznej Pragi.
Metalowy miś zostaje z nami na dłużej

Ważący 750 kg metalowy miś stanął przed wejściem do Parku Praskiego pod koniec września 2017 roku. Jego montaż i wykonanie pokrył z własnych środków francuski artysta Ylana Anoufy. Na początku były głosy, że pojawił się tylko tymczasowo, jednak jak jak widać minęły 4 lata, a miś dalej spogląda na praską katedrę.

Jego ustawienie miało być jednym z działań uzupełniających program rewitalizacji Pragi Północ, którego jednym z najważniejszych założeń jest wykreowanie dzielnicy na centrum artystyczne stolicy.

Umieszczenie Misia wspierała Fundacja Art Gang dbająca o rozwój artystyczny i edukację dzieci, w tym w szczególności dzieci z domów dziecka. Projekt jest też wspierany przez byłego burmistrza Pragi Północ Wojciecha Zabłockiego, którego zresztą nazwisko pojawiło się na rzeźbie.

A może demontaż?

Ewentualne koszty demontażu rzeźby są wyceniane nawet na 50 tys zł. Do wyjaśnienia pozostaną też kwestie praw własności.


TJ


Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

Wolf von Westpreußen napisał:

To jest miś! na miarę naszych możliwości!
2021-11-01 13:53
64x64

antymis napisał:

Obrzydlistwo i kto wydaje pozwolenia na te śmieci? "francuski artysta" niech zaśmieca francję, ale rafałek, tęczowi i inne odchyły pewnie zadowolone.
2021-10-29 12:06

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia