Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2023
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Fabryki Pragi
Fabryka "Perun"
Zakłady "Perun" mieszczą się przy ulicy Grochowskiej 301/305 na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.
Historia firmy rozpoczęła się w 1909 roku kiedy to dr Alfred Szner działając z pełnomocnictwa francuskiej spółki "L’air Liquide" założył fabrykę tlenu przy ulicy Leszno 138. Zmechanizowane przedsiębiorstwo (posiadało lokomobilę i prądnicę) produkowało azot, tlen, oraz palniki do metali i generatory acetylenowe. W cztery lata później spółka połączyła się z założoną 17 grudnia 1900 roku petersburską firmą "Perun". Od tego momentu powstałe z fuzji przedsiębiorstwo funkcjonowało pod nazwą "Perun" Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów. W 1913 roku zakład przeniesiono z ulicy Leszno 138 przeniesiono na ulicę Grochowską 52 (obecnie 301/305), gdzie funkcjonuje on do dzisiaj. Po rewolucji w Rosji firma działała tylko na terenie Polski i była pierwszą naszym kraju fabryką produkującą sprzęt spawalniczy: elektrody do spawania łukowego, transformatory spawalnicze, spawalnice wirujące. Swoje oddziały miała w Łodzi i Zawierciu.
Wraz z przeprowadzką podjęto się rozbudowy zakładu o duży warsztat spawalniczy. Na terenie posesji przy Grochowskiej zbudowano dwa budynki produkcyjne i dwa magazyny.
Na czas I wojny światowej fabryka przerwała produkcję, by ją ponownie podjąć po zakończeniu działań wojennych, jako Francuskie Towarzystwo Akcyjne "PERUN". Lata międzywojenne to szybki rozwój "PERUNA”. Wybudowano nowe budynki i rozpoczęto w nich produkcję sprzętu spawalniczego. Energiczna działalność owocowała przyłączeniem w końcu lat 20-stych Fabryki Gazów w Trzebini oraz zakładów w Poznaniu, Bydgoszczy, Lwowie, Dąbrówce Małej, Knurowie i Wełnowcu.
W 1924 roku uruchomiono produkcję elektrod, a później urządzeń do spawania w łuku elektrycznym. W 1930 roku fabryka przeszła w posiadanie polskiej Spółki Akcyjnej "Perun". W tym samym roku uruchomiono fabrykę tlenu w Skarżysku Kamiennej oraz wytwórnię acetylenu w Bydgoszczy. W tym okresie „PERUN” dysponował dziewięcioma fabrykami, ośmioma biura sprzedaży i czternastoma składami tworząc własną sieć produkcyjną i dystrybucyjną na terenie całego kraju. W fabrykach powstawały warsztaty naprawcze metodami spawalniczymi oraz warsztaty spawalniczo-instruktażowe ze zwróceniem szczególnej uwagi na szkolenie spawaczy.
O szybkim rozwoju firmy przed 1939 rokiem świadczy wzrost zatrudnionych robotników: w 1922 roku liczba ta wynosiła 36, a w 1939 roku już 200.
Działania wojenne na szczęście znacząco nie dotknęły fabryki. Co prawda Niemcy wywieźli w 1944 r. całe wyposażenie zakładu, ale szczęśliwie ocalały zabudowania. Dzięki temu produkcję można było uruchomić niedługo po zakończeniu wojny.
W 1913 roku na Grochowskiej 52 (obecnie 301/305 po pojawiła się francuska Spółka Akcyjna "Perun", która powstała w wyniku wykupienia przez francuskie Towarzystwo Akcyjne L’Air Liquide założonej w 1910 roku w Petersburgu Spółki Akcyjnej "Perun".
Czas II wojny światowej charakteryzował się ograniczeniem produkcji i działalności. Pomimo tego odbywały się szkolenia spawaczy, kadry instruktorskiej, wydano podręcznik p.t. "Wyroby PERUNA”. Załoga starała się przetrwać czas okupacji, a największa uwaga była skupiona na przeciwdziałanie zniszczeniu zakładu przez okupanta.
W 1946 roku Zakład otrzymał nazwę „Warszawska Fabryka Gazów Technicznych i Sprzętu Spawalniczego”. Ponownie ruszyła produkcja reduktorów, palników, wytwornic acetylenowych, elektrod i proszków do spawania. Zapotrzebowanie na sprzęt spawalniczy systematycznie wzrastało. W oparciu o myśl techniczną „PERUNA” w 1955 roku uruchomiono produkcję niektórych zespołów i części palników we Wronkach k. Poznania. Dziś jest to samodzielny zakład „POMET-2”, który daje na rynek bogatą ofertę sprzętu spawalniczego m.in. palniki i reduktory, wyposażenie do spawania elektrycznego.
W 1956 Roku „PERUN” skończył budowę nowej wytwórni gazów technicznych, która została wydzielona jako samodzielna jednostka gospodarcza, natomiast sam jako zakład przekształcił się i został przemianowany na WARSZAWSKĄ FABRYKĘ SPRZĘTU SPAWALNICZEGO „PERUN”. Od tego czasu zajął się produkcją podstawowego sprzętu spawalniczego i armatury do gazów technicznych.
W 1957 roku WFSS „PERUN” przyjmuje specjalistyczny program rozwoju produkcji uwzględniający szybko narastające potrzeby podstawowych gałęzi gospodarki narodowej jak: przemysł maszynowy, hutniczy, górniczy, budownictwo i rolnictwo. Dla realizacji tego programu zostało rozbudowane biuro konstrukcyjne oraz biuro technologiczne. Szybki rozwój spawalnictwa jako nauki wymagał bieżącego wprowadzania zmian do produkowanych wyrobów lub opracowywania nowych uwzględniających najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne i technologiczne. Dlatego też w latach 1964-1970 Fabryka nawiązała programową współpracę z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach. Powstały opracowania przecinarek automatycznych sterowanych magnetycznie i fotoelektrycznie. W tym okresie produkcja wytwornic acetylenowych zostaje przeniesiona do „CESPY” w Cieszynie.
Lata 1970-1980 to dalszy rozwój własnych opracowań konstrukcyjnych i technologicznych. Reduktory i palniki przechodzą gruntowną modernizację. Dalsza rozbudowa Biura Konstrukcyjnego z Pracowniami: Mechaniczną i Elektroniczną oraz Prototypowni pozwoliła na opracowanie własnych konstrukcji przecinarek automatycznych małogabarytowych. W wyniku współpracy z Instytutem Spawalnictwa powstały przecinarki wielkogabarytowe ze sterowaniem numerycznym CNC.
Ostatnie lata to proces prywatyzacji, który zostaje zakończony w maju 2003 r. Perun pozostaje polskim producentem sprzętu spawalniczego. W 2005 r. uzyskuje certyfikat jakości ISO 9001:2000.
Po prywatyzacji firma pozostała w rękach polskiego kapitału, utrzymując profil produkcji. W 2010 roku firma obchodziła stulecie istnienia.
Dziś nadal czynny zakład jest jednym z najlepiej zachowanych i jednocześnie najstarszych przykładów architektury przemysłowej przy ul. Grochowskiej. Mimo licznych przekształceń oraz po 1989 roku wynajmowaniu przestrzeni prywatnym podmiotem nadal widoczny jest historyczny detal architektoniczny.
Perun.pl/TJ/MK
Ciekawostki
Jeszcze przed wojną z inicjatywy „PERUNA” wprowadzono spawalnictwo jako przedmiot w szkołach zawodowych, a w 1929 roku w Szkole Technicznej Wawelberga.
W latach 1929-1930 zakład wykonał pierwszą spawaną konstrukcję budowlaną w Polsce - budynek PKO w Warszawie.
Świadectwem tego było przyznanie "PERUNOWI" w 1936 roku złotego medalu za całokształt produkcji na wystawie Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego.
10 czerwca 2022 roku na terenie przy Grochowskiej 301/305 doszło do pożaru. Spłonęły śmieci zgromadzone w niewielkich magazynach. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej. Nikt nie ucierpiał.
Więcej na ten temat
Ulica Grochowska
Wasze komentarze
mikita.darek@gmail.c napisał:
Czy w sklepie u was można kupić małą nutlę turystyczną
2023-07-12 12:13
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Mieszkańcom Pragi Południe zostały udostępnione nowe pojemniki do...
Jak Feniks z popiołów. Relikt dawnego młyna wrócił na Brzeską
Drużyna Mikołaja w Galerii Wileńskiej
Jak inwestować w złoto fizyczne i czy warto to robić?
Kiedy remont ulicy Podolskiej? Temat nierozwiązany od wielu lat
Przed nami dwa etapy frezowania jednego pasa ulicy Grochowskiej
Najczęściej czytane
Warszawska Fabryka Farb Graficznych
Zakłady Przemysłu Odzieżowego CORA
Fabryka Czekolady "E. Wedel"
Stalownia Praska - Zbrojownia nr 2
WSK "PZL-WARSZAWA II"
Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Cukierniczego "Walter"
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3308)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(237)
Zakupy
(869)
Zdrowie
(461)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
Login
Rejestracja
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2023
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt