Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Historia Pragi
Grochów
Współczesny Grochów to zespół osiedli mieszkaniowych a zarazem rejon przemysłowy, położony po obu stronach ulicy Grochowskiej, między Kamionkiem, Targówkiem, Gocławkiem i Gocławiem w dzielnicy Praga Południe.
Historia Grochowa (Grochowo) sięga XIII wieku. Początkowo był wsią rycerską, później własnością biskupa płockiego, wchodzącą w skład dóbr Kamion. W 1422 r. miał już prawo chełmińskie. W 1580 roku liczył 16,5 łana (około 277 hektarów).
W okresie wojen szwedzkich, podczas bitwy o Warszawę w dniach 28-30 lipca 1656 roku Grochów został zniszczony, co zahamowało jego dalszy rozwój. W 1661 roku liczył zaledwie 9 domów. Zaczął się znów rozwijać dopiero w drugiej połowie XVIII wieku.
W 1780 roku Grochów nabył Stanisław August Poniatowski za sumę dzierżawy rocznej 20000 złotych polskich i odstąpił swemu bratankowi, księciu Stanisławowi Poniatowskiemu, który w latach 1784-1790 rozparcelował grunty Grochowa na osiem części, dając początek dalszej parcelacji.
Grochów I nadano przywilejem z dn. 30 grudnia 1784 r. kasztelanowi chełmińskiemu Janowi Dziewanowskiemu. W r. 1819 nabył go hr. Bruno Kiciński znany wydawca i tłumacz. Później przeszedł na własność Karola Osterloffa.
Grochów II nadano przywilejem z dn. 6 stycznia 1790 r. Janowi Millerowi - administratorowi dóbr księcia Stanisława Poniatowskiego. W 1880 r. należał do Władysława Hermana.
Grochów III nadano przywilejem z dn. 12 stycznia 1785 r. księdzu Wichertowi - kustoszowi inflanckiemu. W r. 1880 należał wraz z poprzednią częścią dóbr do Władysława Hermana, zaś pałacyk wraz z ogrodem przeszedł w posiadanie Mathiasa Bersohna. W okresie międzywojennym dwór należał do Karola Myślińskiego.
Grochów IV nadano przywilejem z dn. 20 września 1784 r. kapitanowi Boguckiemu z korpusu pontonierów. W r. 1800 był w posiadaniu Bertholdiego.
Grochów V nosił nazwę Zapowiednia i stanowił część dóbr Kawęczyn. Nadano go przywilejem z dn. 7 stycznia 1784 r. Franciszkowi Samsonowiczowi, obywatelowi miasta Pragi. W r. 1840 był w posiadaniu Jana Emanuela Brühla.
Grochów VI nadano przywilejem z dn. 23 kwietnia 1784 r. Piotrowi Sumińskiemu kasztelanowi brzesko-kujawskiemu. W r. 1880 wraz z częścią V znalazł się w rękach Brühlów. Grunta te podzielono na cząstki, które następnie przekazano w dzierżawę m.in. Janowi Hochowi i Stenzlowi (Stenclowi). Powstały tu mydlarnie i inne fabryki. W r. 1880 powstała tu fabryka zapałek Teofila Bieńkowskiego.
Grochów VII (późniejszy Witolin) nadano przywilejem z dn. 1 lipca 1789 Feliksowi Szamborskiemu. W r. 1880 był w posiadaniu Łempickiego.
Grochów VIII nadano przywilejem z dn. 1 lipca 1789 Grzegorzowi Szamborskiemu. W r. 1880 był w posiadaniu Baliszewskiego. Na gruntach tej osady znajdował się lasek, pamiętający bitwę stoczoną na gruntach Grochowa w czasie powstania listopadowego w 1831 r., którego relikty zachowały się pomiędzy ulicą Dobrowoja i aleją Waszyngtona.
Posiadacze oddzielnych części Grochowa uzyskali je na własność zupełną na mocy carskiego dekretu z dn. 24 czerwca 1870.
Kolejne zniszczenia przyszły w listopadzie 1794 r. w czasie szturmu Pragi, w kwietniu 1809 r. podczas wojny polsko-austriackiej i po bitwie pod Grochowem w dniu 25 lutego 1831 r. W 1823 r. ukończono budowę Szosy Brzeskiej. Biegła wzdłuż obecnej ulicy Grochowskiej. W 1825 r. wzniesiono ufundowany przez Stanisława Staszica pomnik upamiętniający tę budowę. W 1827 r. na Grochowie były 22 domy, w których żyło 105 mieszkańców.
Od połowy XIX wieku zaczęły powstawać zakłady przemysłowe, branży głównie spożywczej i chemicznej, m.in. browar, wytwórnia wina szampańskiego i wódek firmy Osterloff, fabryka świec i mydła J. Hocha, farbiarnia i pralnia chemiczna firmy Ch. Geber. W drugiej połowie XIX wieku Grochów był już jednym z większych podwarszawskich ośrodków przemysłowych.
W latach 1900-1956 wzdłuż ulicy Grochowskiej kursowała kolejka wąskotorowa do Karczewa. W 1912 r. Grochów liczył 3207 mieszkańców.
1 kwietnia 1916 roku Grochów został przyłączony do Warszawy. Powstał wówczas okręg o tej nazwie obejmujący prawie cały teren obecnej dzielnicy Praga Południe. W tym samym roku zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Grochowa.
W latach 1918-1939 nastąpiło dalsze uprzemysłowienie Grochowa. Powstały m.in. Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych Polskich Zakładów Inżynierskich, Zakłady Amunicyjne Pocisk, Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, Zakłady Braci Borkowskich,  Polskie Zakłady Optyczne,  Polskie Zakłady Tele-Radiotechniczne (tzw. Dzwonkowa). Rozwijała się zabudowa - zarówno wille, jak i bloki. Od 1925 r. do 1932 r. wzniesiono sześć bloków dla bezdomnych przy ulicy Podskarbińskiej, a w latach 1937-1938 kilka budynków osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych.
We wrześniu 1939 roku przez Grochów przebiegał fragment pierwszej linii obrony prawobrzeżnej Warszawy z głównym punktem oporu umiejscowionym w rejonie skrzyżowania Al. Waszyngtona z ul. Międzyborską.
Po wojnie nastąpiła dalsza intensywna rozbudowa Grochowa, powstało kilkanaście nowych osiedli mieszkaniowych, m.in. w latach 1950-1961 wybudowano osiedla Grochów I, II, III, a później Grenadierów, Kinowa, Garwolińska, Ostrobramska, Igańska, Kobielska, Majdańska i wiele innych.
W 1977 roku przy rondzie Wiatraczna wzniesiono nowoczesny wtedy budynek handlowo-usługowy Uniwersam Grochów, który skupiał pod jednym dachem różne sklepy i placówki usługowe.
W ostatnich latach na terenie Grochowa powstało wiele nowoczesnych biurowców, takich jak m.in. Blue Point przy Alei Stanów Zjednoczonych.
Na Grochowie istnieją dwa szpitale: jeden MON i drugi, cywilny Szpital Grochowski przy ul. Grenadierów, kilka kościołów, żłobki, przedszkola, gimnazja, szkoły podstawowe, szkoły średnie i jedna szkoła wyższa.
Współczesny Grochów to również liczne obszary zielone takie jak: Park OWS Waszyngtona, Park Obwodu Praga AK, Park im. Józefa Polińskiego i Park Znicza.
Przez Grochów przebiegają ważne arterie, takie jak ulica Ostrobramska, Aleja Stanów Zjednoczonych, ulica Grochowska i Aleja Waszyngtona. Sercem komunikacyjnym Grochowa jest rondo Wiatraczna, gdzie krzyżują się trzy szlaki komunikacyjne: aleja Stanów Zjednoczonych, ulica Grochowska i aleja Waszyngtona. Znajdują się tam również pętle: autobusowa i tramwajowa.
Na Grochowie się rozwija rynek biznesu i usług. Tutaj swoją siedzibę ma telewizja Polsat. Powstają galeria i centra handlowe.
FW/TJ/WI
Ciekawostki
W 1929 roku tak o Grochowie pisał prezydent m. Warszawy inż. Zygmunt Słomiński: "Brudy, niechlujstwo, nieurządzone tereny, rudery, parszywe glinianki, cuchnące rowy i bajora, przeokropne błota i kurz, brak ulic, brak chodników, wody itd., wszystko to musi trwać bardzo długie lata".
W styczniu 2010 roku znów pojawiła się propozycja, aby nazwą "Grochów" objąć całą dzielnicę Praga Południe.
Więcej na ten temat
Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej
Aleja Stanów Zjednoczonych
Ulica Międzyborska
Galeria
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Narodowy Dzień Sportu po raz 12. na błoniach PGE Narodowego
"Wystawa w Fabryce" upamiętniająca FSO na Żeraniu została otwarta
Remont drewniaka na Szmulkach z problemami. Przetarg do powtórki
Mistrzowie kierownicy będą rywalizowali na PGE Narodowym
Konopacka coraz piękniejsza. Kolejna wspólnota remontuje elewację
Biedronka w Al. Waszyngtona po liftingu. Jutro wielkie otwarcie!
Najczęściej czytane
Istniał prawie 100 lat. Historia Szpitala Kolejowego na Brzeskiej
Marianie na Pradze
Powstanie Warszawskie na Pradze
Obrona i rzeź Pragi 4 listopada 1794 r.
Zbrodnia w Wawrze 27 grudnia 1939 r.
Herb Pragi
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt