Przewodnik po kościołach Pragi - Lech Dunin

Autor: Lech Dunin

Opiniodawcy: ks. Antoni Gościmski, Stanisław Marzyński
Grafika: Lech Dunin
Fotografia: Michał Dąbski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 63
Wydawnictwo: Rada Prymasowska Budowy Kościołów Warszawy
Wydanie: Warszawa 1978

Opis:


W wydawanej przez Radę Prymasowską serii Przewodników po kościołach wielkiej Warszawy, nie może zabraknąć kościołów położonych na prawym brzegu Wisty, na Pradze. Nie tylko mają one wspaniale karty historii, ale jak wykazały ostatnie badania, niektóre z tych kościołów powstały wcześniej, aniżeli lewobrzeżna Warszawa.

Te najdawniejsze kościoły Kamionu, Skaryszewia, Grochowa, Pragi były oczywiście drewniane. Na tym historycznym przedpolu stolicy Polski były nieustannie palone i niszczone i w swym pierwotnym kształcie nie dochowały się do naszych czasów. Ale na ich miejscu stoją dzisiaj kościoły budowane później, niektóre w naszym już stuleciu.

Fakty te wiążą się z dziejami ludu Pragi, który stale wykazywał pełną chwały miłość, niezłomność i męczeństwo za Kościół Chrystusowy i Ojczyznę. Świadczą o tym zarówno świątynie, jak i inne pamiątki sakralne wzniesione ręką ludu, z powodu przeżyć religijnych i narodowych, a także stoczonych pamiętnych bitew.

Położone po prawej stronie Wisły kościoły, na znacznym obszarze, tak szybko rozwijającym się dzisiaj, nie są zbyt liczne i z wyjątkiem kościoła M.B. Loretańskiej, nie tak zabytkowe. Ale w kształtowaniu oblicza religijnego i patriotycznego mieszkańców, mają piękne i chwalebne tradycje. Dzisiaj także pełnią swą służbę dla dobra człowieka. Warte są też poznania i zwiedzenia, w czym „Przewodnik" może okazać się pomocny.

bp. Jerzy Modzelewski

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia