Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Książki o Pradze
Sanktuaria Diecezji Warszawsko-Praskiej
Przygotowanie materiałów:
ks. Jan Gołębiewski
Opracowanie tekstów:
Bogumiła i Grzegorz Kozyrowie (na podstawie materiałów przysłanych przez parafie)
Zdjęcia:
Tomasz Mirkowski
Przygotowanie do druku:
Magdalena i Hubert Karasiewicz
Oprawa: twarda
Liczba stron: 110
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek
Wydanie: Warszawa 2010 r.
Słowo Biskupa:
Sanktuarium jest słowem godnym, uroczystym, wywołującym w każdym człowieku wspomnienia i kojarzenia dotyczące wiary i religii. Dosłownie „sanktuarium" oznacza miejsce święte. W naszym życiu, jego zabieganiu, w monotonii codziennych czynności, a nawet wydarzeń bulwersujących, w następowaniu dni, miesięcy i lat, naznaczonych sprawami ziemskimi, narasta tęsknota za tym, co tchnie spokojem, co jest orzeźwiającym źródłem, co jest spojrzeniem w niebo, więcej: nieba dotknięciem, poza ziemskim doświadczeniem.
Sanktuarium to miejsce spotkania. W nim zawsze Ktoś na nas czeka., sanktuarium nie jest puste. Tam odżywa człowiecza najlepsza pamięć o pięknie, prawdzie, o dobru i świętości. Powracają wspomnienia z dzieciństwa, a dziecko wchodzi w świat tak bliski mu Bożych wspaniałości. Spotkanie w sanktuarium otwiera drogę przyszłości; wchodzimy w nią z ufnością i nadzieją: gdy one zanikły, to się odradzają. Odnajdujemy sens i cel życia, nabieramy chęci zmiany i działania, wynosimy radość i optymizm.
Dlaczego tak się dzieje? Mimo że „Do Pana należy ziemia i to, co ją napełnia, świat i jego mieszkańcy" (PS 24 [23], 1), to właśnie w sanktuariach obecność Boża staje się dostrzegalna, jakby skoncentrowana i zagęszczona., łaska obfitsza, działanie Boże niemal dotykalne. Początek i rangę sanktuarium nadają wydarzenia i rzeczy, swoiste„punkty krystalizacji" sakralnej przestrzeni. Raz jest to miejsce objawień, Jezusa, Maryi i świętych, miejsce cudów, przyciągający łaskami obraz lub figura, przechowywane relikwie.
Sanktuarium tworzy się w czasie poprzez wiarę i kult oddawany przez pokolenia pielgrzymów. To oni, ich napływ, świadectwa doznanych cudów, uzdrowień i nawróceń wyznaczają rangę sanktuarium, potwierdzoną przez pasterzy Kościoła. Pierwszym sanktuarium w godności i starożytności jest Ziemia Święta, miejsce życia ziemskiego Jezusa Chrystusa, Maryi Matki Bożej i Apostołów. W Jerozolimie dokonała się Pascha Zbawiciela, tam znajduje się Wieczernik, Kalwaria, Grób Pański i miejsce Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia.
Gdy ojczyzna Jezusa okazała się niedostępna, chrześcijańska Europa pielgrzymowała do Rzymu, do grobów Apostołów Piotra i Pawła i do Santiago de Compostella, grobu Apostoła Jakuba. Wraz z upływem wieków sanktuaria powstawały w innych krajach Europy i na innych kontynentach, o znaczeniu światowym, narodowym lub lokalnym. Guadelupe, Lourdes, Fatima to te największe maryjne. Polska liczy wiele miejsc świętych, których liczba z czasem narastała. Geografia sanktuariów świadczy o żywości wiary i szukania jej u źródeł: w nich niebo styka się z ziemią, z nich człowiek powraca odrodzony.
Z wdzięcznością przyjmujemy zatem, album autorstwa księdza prałata Jana Gołębiewskiego, który z pietyzmem ukazał bogactwo sanktuariów młodej Diecezji Warszawsko-Praskiej w osiemnastą rocznicę jej urodzin. Edytorski kunszt Sióstr Loretanek dopełnia dzieła piękną szatą graficzną i starannością wykonania.
Czytelnikom życzę odkrywania naszych skarbów i zachęcam do pielgrzymowania po ziemi mazowieckiej pięknej z natury i pięknej przez tak liczne Boże ślady. Wszystkim błogosławię na ich życiową pielgrzymkę.
Abp Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawsko-Praski
Wstęp:
Odwiedzamy miejsca święte, których jest wiele w naszej ojczyźnie, po to, by upraszać u Boga potrzebne łaski za przyczyną Pana Jezusa, Matki Najświętszej i Świętych Pańskich. Sanktuaria są takimi miejscami kultu, które przybliżają nam świętych, a szczególnie Matkę Bożą we wspaniałych wizerunkach. Piękno obrazów Maryi wskazuje także na wielkość Boga.
Najchętniej pielgrzymujemy do sanktuariów poświęconych Matce Najświętszej (Lourdes, Fa-tima, La Salette). W naszej ojczyźnie szczególnym miejscem kultu jest Jasna Góra, odwiedzamy także takie miejsca jak Licheń, Gietrzwałd, Święta Lipka. W Polsce jest wiele miejsc kultu o zasięgu lokalnym, do których należą m.in. Czerwińsk, Lewiczyn, Wąwolnica, Sulejówek.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej istnieje szereg sanktuariów, które cieszą się kultem, wierni chętnie tam przebywają, odwiedzają Matkę Bożą, szczególnie ją adorują.
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu w Otwocku, Sanktuarium Matki Bożej Swojczowskiej w Otwocku, Sanktuarium Matki Bożej Hallerow-skiej w Mińsku Mazowieckim, Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie, Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, czy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Sulejówku to sanktuaria maryjne, w których znajdują się wizerunki koronowane. Ale w diecezji można odwiedzić także miejsca kultu, w których znajdziemy piękne obrazy Matki Bożej i Pana Jezusa o znaczeniu lokalnym (Wielgolas, Siennica, Glinianka, Klembów, Pustelnik). Wizerunki otoczone są kultem przez miejscowych parafian, ale ich piękno wzbudza także zainteresowanie turystów i osób odwiedzających daną miejscowość.
Szczególny kult Świętych Pańskich rozwinął się w parafiach i kościołach, w których patronami są znani święci. W naszej diecezji to m.in. św. Walenty w Latowiczu, św. Anna w Długiej Kościelnej, Święta Trójca w Kobyłce czy św. Antoni z Padwy w Mińsku Mazowieckim i św. Ojciec Pio na Gocławiu.
Sanktuaria to miejsca spotkania człowieka z Panem Bogiem, szczególna przestrzeń sacrum, gdzie człowiek zapomina o sprawach doczesnych i łączy się z Matką Bożą. Miejsca takie są oknem na Boga. Ich znaczenie ciągle rośnie, ponieważ człowiek jest dzisiaj szczególnie zagrożony rozpaczą., samotnością, ma wiele innych problemów - boryka się z cierpieniem najbliższych, ich chorobami, kłopotami, trudnościami. W takich miejscach pielgrzymi zapominają o dręczących ich niepokojach, modlą się, upominają o łaski.
Wydając ten album pragniemy przybliżyć miejsca święte znajdujące się na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Zapraszamy do ich odwiedzania, ponieważ właśnie tutaj odnajdziemy piękno wizerunków Maryi i Jezusa, duchowe oblicze naszych świętych i patronów.
ks. prałat Jan Gołębiewski
Sulejówek, czerwiec 2010 r.
Wasze komentarze
Leszek napisał:
Ciekawe pozycja. Można ją kupić w księgarni na ul. Floriańskiej.
2011-04-16 20:09
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Dowócy Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" upamiętnieni muralem na Gocławiu
Odnowiony słup sieci transformatorowej wrócił na Pragę
Świąteczny nastrój wraca do Konesera. Klimatyczne lampiony, lodowisko i...
Biedronka przy Witolińskiej otwarta po remoncie. Odnowiony sklep czeka na...
Skwerek na rogu Ząbkowskiej i Targowej czeka zabudowa?
Większa przestrzeń i lepsze warunki dla niedźwiedzi polarnych
Najczęściej czytane
Urodziłam się na Grochowie - Elżbieta Jędrych-Pordes
Sanktuaria Diecezji Warszawsko-Praskiej
Okruchy historii Miejsca pamięci Pragi Południe - Feliks Waśkiewicz
Warszawskiej Pragi dzieje dawne i nowsze
6. Obwód Armii Krajowej Praga - Henryk Sztandau
Ulice i uliczki naszej Pragi - Dorota Wilkiewicz
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt