Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Ludzie Pragi
Ks. Wacław Karłowicz
Ksiądz Wacław Karłowicz urodził się 15 września 1907 roku we wsi Łaś niedaleko Pułtuska jako syn Józefa i Anieli z domu Ciszkowskiej. Zmarł 8 grudnia 2007 roku o godz. 4.00 w wieku lat 100 lat z czego 75 w kapłaństwie.
Pierwsze lata życia spędził w Łasi w leśniczówce. Jego ojciec był gajowym. Wacław Karłowicz dorastał w rodzinie z tradycjami patriotycznymi. Ojciec tworzył oddziały narodowe w czasie I wojny światowej, a potem angażował się na rzecz spółdzielczości w obronie rodzimych producentów i handlowców. Pradziad brał udział w Powstaniu Listopadowym. Dziadek stracił majątek za udział w Powstaniu Styczniowym.
Po ukończeniu Gimnazjum im. ks. Piotra Skargi w Pułtusku następnie ukończył seminarium duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 stycznia 1932 r. z rąk Stanisława Galla. Został katechetą w szkołach. Jako wikariusz przebywał w parafiach w Babicach (1932-1933), Św. Trójcy w Kobyłce (1933-1934), Wniebowzięcia NMP w Łowiczu oraz Św. Andrzeja w Warszawie-Mirowie.
We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie Warszawy. Zajmował się katechezą podczas tajnego nauczania, w szkołach państwowych i na kursach zawodowych w zakładach pracy. Współpracownik Kurii Polowej AK. W jego mieszkaniu istniał punkt kontaktowy dla kurierów podziemnych, podróżujących na trasie Warszawa - Londyn. W 1941 roku jako kapelan AK z narażeniem życia zaopatrywał oddziały partyzanckie w krucyfiksy, mszały polowe oraz szaty liturgiczne dla kapelanów.
W czasie Powstania Warszawskiego został kapelanem batalionów "Gustaw" i "Antoni". Współorganizował największy szpital powstańczy w czasie walk na Starym Mieście, przy ul. Długiej 7. W czasie walk zawsze ubrany w sutannę, by każdy potrzebujący mógł dostrzec, że jest do dyspozycji dla rannych i umierających. - Przyjąłem pseudonim Andrzej Bobola, a powstańcy mówili, że tam, gdzie ksiądz Andrzej, tam nie spadnie bomba ani granat. Opatrzność czuwała, bo jak to ująć inaczej, skoro niemiecki żołnierz strzelał do mnie z odległości 30 m i nie trafił - wspominał ks. Karłowicz. Później, do zakończenia wojny, przebywał w Babicach.
W 1947 r. razem z innymi kapelanami z czasów wojny był organizatorem nieformalnego związku pn. Księża-byli duszpasterze Polski Walczącej, którego był przewodniczącym. Jednak by uniknąć represji, poszukującego go Urzędu Bezpieczeństwa wyjechał na własną prośbę wyjechał do małej parafii koło Sochaczewa.
Do Warszawy wrócił w 1949 r. gdyż otrzymał zadanie zorganizowania parafii na Gocławku
Dokonał wówczas dokonał rzeczy niezwykłej, bowiem w ciągu 38 dni, dzięki pomocy oddanych parafian, zbudował kościół przy ul. Korkowej na Gocławku.
Od 1968 roku ks. Wacław Karłowicz rozpoczął odprawianie nabożeństw patriotycznych w rocznice świąt i powstań narodowych. Najwięcej zastrzeżeń i emocji wśród ówczesnych władz budziły Msze św. odprawiane w rocznicę największej bitwy Powstania Listopadowego - w Olszynce Grochowskiej. Skupił wokół siebie elitę intelektualną stolicy, integrował środowiska kombatanckie i inteligenckie, niepogodzone z rzeczywistością i fałszowaniem historii. Organizował pielgrzymki kombatantów AK na Jasną Górę. Stał się duchowym opiekunem braci Stefana i Józefa Melaków, założycieli Kręgu Pamięci Narodowej, dzięki którym stanął krzyż katyński na Powązkach.
- Ksiądz Karłowicz odprawił ok. 400 Mszy św. polowych. Nawet 20-stopniowe mrozy nie były dla niego przeszkodą, choć ręce przymarzały do monstrancji - wspomina Stefan Melak. - Wspierał nas moralnie, za własne pieniądze drukował ulotki i broszury. Wspomagał w organizowaniu wystaw poświęconych cichociemnym. Nikt tak jak on nie rozumiał, że trzeba bronić dziedzictwa narodowego i budować wrażliwość młodzieży. Zawsze można było na niego liczyć, kiedy zostałem internowany w stanie wojennym, przyjeżdżał do Białołęki, sprowadził lekarza. W 1987 r. był zaangażowany w budowę pomnika gen. Franciszka Żymirskiego. Z jego inicjatywy w 1995 r. powstało Stowarzyszenie Olszynka Grochowska odpowiedzialne za budowę Alei Chwały. Dzięki niemu pamiętano też o pobliskim Ossowie i krzyżu Traugutta na warszawskiej Cytadeli.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, następnie 22 maja 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz odkrywania i upamiętniania prawdy o dziejach Narodu Polskiego. W 1999 r. uhonorowany przez Radę Warszawy tytułem "Zasłużony dla Warszawy", a w 2006 r. otrzymał godność Honorowego Obywatela Warszawy.
19 czerwca 2007 roku odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie prestiżową nagrodę "Kustosz Pamięci Narodowej". 17 września 2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odznaczył go najwyższym odznaczeniem przyznawanym w obszarze kultury - Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
Ksiądz Wacław zmarł 8 grudnia 2007 roku. Został pochowany na cmentarzu w Marysinie Wawerskim.
28 listopada 2010 w Alei Chwały na ul. Traczy dokonano odsłonięcie głazu pamięci ku czci ks. Wacława Karłowicza oraz Stefana Melaka.
Zawsze skromny, uśmiechnięty, nieprzywiązujący wagi do ubioru i dóbr doczesnych. Przez całe życie wierny słowom: "
Życie jest to służba, którą trzeba wciąż wypełniać na nowo
" śp. Ks. prał. Wacław Karłowicz.
Od dniu 15 lutego 2015 na mocy uchwały nr IV/77/2015 z 15-01-2015 m.st. Warszawa ks. Wacław Karłowicz został patronem Bezimiennego ronda u zbiegu ulic: Makowska, Pabianicka i Kresowa na Gocławku.
Julo73
Ciekawostki
Do legendy przeszła opowieść o bohaterstwie, którym się wykazał podczas Powstania Warszawskiego gdy jako 37-letni, barczysty kapitan w sutannie, wyniósł z płonącej katedry św. Jana cudowną figurę Chrystusa Ukrzyżowanego z kaplicy Baryczków.
Więcej na ten temat
Kościół św. Wacława
Pomnik gen. Franciszka Żymirskiego
Aleja Chwały Olszynki Grochowskiej
Cmentarz w Marysinie Wawerskim
Rondo ks. Wacław Karłowicz
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Tysiące biegaczy na ulicach Pragi. Od godziny 19 będą zmiany w ruchu
Budynek TBS przy Markowskiej 13 gotowy. Pierwsi mieszkańcy otrzymali klucze
Zespół Perfekcyjne Przeboje gwiazdą Święta Placu Hallera 2024
Znika biurowiec obok Wedla. W jego miejscu nowa inwestycja mieszkaniowa
Organizacja miejsca w piwnicy i garażu
Perły Szmulowizny na najnowszym muralu Tytusa Brzozowskiego
Najczęściej czytane
Jadwiga i Wacław Mańkowscy
Jakub Jasiński
Maria Radziwiłłowa
Michał Radziwiłł
Tadeusz Korsak
Piotr Szembek
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt