Grażyna Lipińska

Władysława Grażyna Lipińska była chemiczką. Podczas I Wojny Światowej działała w Polskiej Organizacji Wojskowej, następnie walczyła w III Powstaniu Śląskim.
W czasie II Wojny Światowej uczestniczyła w obronie Grodna przed wkraczającą Armią Czerwoną. Była więźniem NKWD. Po ucieczce z więzienia pracowała w wywiadzie AK. Aresztowana w lipcu 1944 r., przetrzymywana była w więzieniach i łagrach.
Wróciła do kraju w październiku 1956 r. Przeżycia z ZSRR utrwaliła w książce "Jeśli zapomnę o nich...". Nie miała szans na pracę naukową. Pracowała w Bibliotece Głównej.
Działała w Solidarności. Równocześnie zaangażowała się w działalność Komitetu Redakcyjnego Słownika uczestniczek walki o niepodległość Polski. Była osobą z misją.
Jest autorką książki – dokumentu p.t." Jeśli zapomnę o nich ...", będącej wspomnieniem z lat wojny i zesłania, wydanej po raz pierwszy w Paryżu w 1988 roku.
Za swą działalność otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari, Krzyż Kawalerski Orderu "Polonia Restituta", Krzyż Walecznych i Medal "Polonia Mater Nostra Est".
Zmarła 30 listopada 1995 r. w Warszawie. Pochowana została z asystą wojskową na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny na Służewie w Warszawie.
W 1998 roku na ścianie domu przy Placu Przymierza 8, w którym mieszkała odsłonięto pamiątkową tablicę jej pamięci. Tablice poświęcone Grażynie Lipińskiej znajdują się również przy kościele św. Katarzyny na Służewie w Warszawie oraz w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej, w czytelni im. Grażyny Lipińskiej, gdzie wyryto następującą inskrypcję: "...Niech jej wierność ideałom będzie wzorem dla tych, którzy studiują i pracują w murach tej Uczelni".
W dniu 15 czerwca 2007 roku została pośmiertnie odznaczona - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
TJ
Obiekty
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz