Korsaka

Ulica Tadeusza Korsaka na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od zbiegu ulic Ząbkowskiej, Radzymińskiej i Kawęczyńskiej i dalej na znacznej swojej części już jako droga wewnątrzosiedlowa osiedla "Kijowska”.

Uliczka bez nazwy powstała około 1910 roku jako droga obsługująca bocznice Dworca Terespolskiego.

5 lipca 1921 roku ulica otrzymała swego obecnego patrona Tadeusza Korsaka.

W okresie międzywojennym znajdowały się na całej ulicy liczne składy towarowe, jeden dom mieszkalny oraz piekarnia.

W latach 60. przy Korsaka był mały bazarek.

W 1969 roku wybudowano przy ulicy Korsaka jeden z pierwszych bloków osiedla "Kijowska” oraz wyburzono piekarnię wraz z pozostałościami dawnej zabudowy przemysłowej ulicy.

Przeciwną stronę zajmuję budynek szkoły podstawowej nr 30 oraz powstały w 2009 roku blok wielorodzinny tzn. osiedle "Korsaka".

Na rogu ulicy Korsaka i Ząbkowskiej stoi jedna z najpiękniejszych figur Matki Bożej na Pradze.

Ulicę Korsaka zamyka od południa "Jamnik" przy Kijowskiej 11 oraz dziesięciopiętrowy blok mieszkalny o dalekosiężnym numerze 151 wybudowanym przy Alei Tysiąclecia od wschodu ulicy Korsaka.


ZK/WR

Ciekawostki

  • Na ulicy swoje składy towarowe posiadały m.in. Polskie Zrzeszenie Spirytusu, Towarzystwo Akcyjnego Fabryki Drutów, Sztyftów i Gwoździ tzw. "Drucianka".
  • Pod numerem 3/5 przed wojną mieścił się na terenach przejętych od PKP zakład mechaniczny inżyniera Krasuskiego.
  • Pod numerem 6/8 stały budynki piekarni Mariana Frydrychewicza.
  • "Buda" to nazwa lokalnego małego sklepiku spożywczo-warzywnego działającego w tym miejscu od około 40 lat.
  • W czerwcu 2010 roku Sławek Czajkowski 'Zbiok' na ścianie kamienicy pod numerem 7 namalował efektowny mural.
  • 7 marca 2008 roku północnopraska policja zatrzymała na ul. Korsaka trójkę oszustów wyłudzających pieniądze metodą "na krewniaka". Złapano ich na gorącym uczynku chwilę po tym jak wyłudzili od starszej kobiety 5 000 złotych. Oszuści swoim koncie mogą mieć co najmniej kilkadziesiąt takich przestępstw. Na swoje ofiary wybierali ludzi starszych. Wyłudzali od nich od 5 000 do nawet 45 000 złotych.

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria

Wasze komentarze

64x64

MNX napisał:

Informacja o ulicy Korsaka nie jest precyzyjna. Pomiędzy ulicą Korsaka a obecną Tysiąclecia była ulica Podlaska. Ruiny domu na Podlaskiej przetrwały do lat 80. Kiedyś Podlaska była dłuższa. Ulica Podlaska została podzielona i była już nieciągła. Gdy ostatni budynek zniknął w połowie lat 80 nazwa ulicy przestała pojawiać się na planach aż w końcu została wykreślona i pozostała tylko część Podlaskiej za zajezdnią Tramwajową. W miejscu obecnej Tysiąclecia była ulica Kamieniecka.
2022-08-28 03:17

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia