Siedlecka

Ulica SiedleckaUlica Siedlecka na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Wołomińskiej przecinając Otwocką, Michałowską i Grajewską aby zakończyć swój bieg przy Fabryce Obrabiarek Precyzyjnych AVIA S.A

Ulica Siedlecka powstała podczas parcelacji Szmulowizny krótko po roku 1867. Początkowo ulica nosiła nazwę Brühlowskiej. Po nieparzystej stronie ulicy numeracja kończyła się na wysokości ulicy Otwockiej na numerze 31.

O samej ulicy Siedleckie niewiele można powiedzieć. Na rogu z ulicą Otwocką znajduje się przychodnia rejonowa oraz Gimnazjum nr 32.

Od ulicy Siedleckiej znajduje się wejście do kaplicy pogrzebowej Bazyliki NSJ. Pierwotnie w czasie budowy świątyni był to pierwszy dolny kościół w którym odprawiono Msze święte.

Na samym końcu, tuż obok nasypu kolejowego, od 1902 roku funkcjonuje jedno ze starszych przedsiębiorstw Pragi - fabryka obrabiarek "Avia".

W 1957 roku pod nr 12/14 wzniesiony pierwszy powojenny budynek na ulicy.

W 1969 roku w narożniku ulicy Otwockiej i Siedleckiej oddano do użytku budynek przychodni zdrowia.

Przy Siedleckiej powstały w powstały w latach 1969-75 wg proj. Jana Kalinowskiego bloki osiedla Szmulowizna.

W 1991 roku na rogu z ulicą Otwocką ustawiono krzyż metalowy.

W latach 2005-2006 pod nr 37, 37A i 37B wzniesiono bloki osiedla "Przy Bazylice". W trakcie budowy został wyburzony przedwojenny budynek stojący na terenie dawnego ogrodu "Jordanowskiego" o numerze Siedlecka 37.


TJ/DW

Ciekawostki

  • Na rogu z ulicą Łochowską został zbudowany w 1909 rok czteropiętrowy "Bristol". Budynek miał zegar i popiersie Mickiewicza. Obecnie nie istnieje.
  • 23 listopada 2011 roku na ścianie kamienicy pod nr 26 powstała styropianowa instalacja.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

zainteresowana napisał:

Budynek Siedlecka 45 zaliczany jest do gminnych zabytkow kto wiec odpowiada za samowolne zabudowanie korytarza skoro administrator nie ma zdania na ten temat inspektor zdecydowal demontaż w grudniu do chwili obecnej osoba która miała usunąć nic nie zrobila w tym kierunku pozatym miały być usunięte przedmioty blokujące przejście które tak naprawdę stanowią zagrozenie pożarowe coz gdzie zglosic jeśli administracja nie reaguje
2018-04-05 19:59
64x64

janusz napisał:

Super okolica ,spokój i porządek, mnóstwo miejsca do parkowania
2017-02-22 13:23

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia