Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2023
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Ulice
Białostocka
Ulica Białostocka na Starej Pradze i Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Targowej do ulicy Radzymińskiej.
Ulica Białostocka w 1889 roku została włączona do Warszawy i uregulowana na odcinku Nowa - Radzymińska i tylko na tym odcinku nosiła nazwę Białostockiej.
Po 1909 roku przedłużono ją do Targowej wytyczając poprzeczne ulice Markowską oraz północne przedłużenie Brzeskiej, nazywanej w okresie międzywojennym Słonimską.
Do I wojny zajmowała ją luźna zabudowa czynszowa. W okresie międzywojennym wybudowano tutaj wiele kamienic o przeciętnym standardzie wykończenia. Większe znaczenie zyskała dopiero po wybudowaniu kompleksu kolejowych domów mieszkalnych przy Targowej. Już wtedy planowano rozebranie Dworca Wileńskiego (powstałego w miejscu dawnego Dworca Petersburskiego) i torów rozrządowych celem poprowadzenia w tym miejscu połączeń ulic Inżynierskiej - ze Słonimską, Konopackiej - z Markowską, Czynszowej z Tarchomińską.
W 1897 r. prawie całą prawą stronę ulicy pomiędzy ulicami Markowską i Nieporęcką zajął mur "Rektyfikacji Warszawskiej" - późniejszej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser".
W latach 1910-13 pod nr 4 rodzina Cymermanów zbudowana trzypiętrową kamienice.
W latach 1913-16 pod nr 22 wzniesiona 3 i 5 piętrowe zabudowania dla Spółki Akcyjnej Handlu Towarami Żelaznymi Krzysztof Brun i Syn SA.
Około 1920 roku pod nr 42 założono Fabryka Narzędzi Chirurgicznych Alfons Mann.
W latach 20-tych efektownie przebudowano kamienice pod nr 4 przeznaczając ją na cele szkoły rękodzielniczej dla dziewcząt.
Około 1935 roku powstały pod nr 6 i 8 powstały dwie kamienice czynszowe.
W czasie ostatniej wojny część zabudowy ulicy uległa zniszczeniu.
W latach 1955-56 pod nr 10/18 w narożniku ulic Białostockiej i Brzeskiej zbudowana budynek szkoły podstawowej nr 73.
Po 1978 roku rozebrano całą drewnianą i murowaną zabudowę po północnej stronie ulicy i zbudowano w tym miejscu bloki mieszkalne osiedla "Białostocka".
W 1984 roku dawna kamienica Cymermanów przeszła w użytkowania wieczyste przez Polski Związek Głuchych.
Na przełomie 1989/90 roku oddano pod nr 5 do użytku nieco zbliżony stylem do Osiedla "Białostocka" blok dla pracowników PKP.
W 1993 roku kamienica Cymermanów została została gruntowania odrestaurowana.
W 1994 roku na rogu ulicy Markowskiej i Białostockiej powstał zespół mieszkaniowy Spółdzielni "Rzemiosło". Jego wygląd zdecydowanie odbiega od innych kompleksów mieszkaniowych w tym rejonie.
21 lutego 1999 roku wykreślono z ewidencji rozebraną kamienicę pod nr 41. Zbudowana w 1904 roku posiadała 8 lokali mieszkalnych.
W latach 2000-2002 dokonano przebudowy części ulicy Białostockiej na odcinku od ulicy Targowej do ulicy Markowskiej, co zbiegło się z otwarciem przebudowanego Dworca Warszawa Wileńska i powstałego przy nim Centrum Handlowego Warszawa Wileńska.
W 2002 roku zwrócono prawowitym właścicielom zabudowania pod nr 22 w których po gruntowym remoncie urządzono "Kamienice Artystyczną".
10 listopada 2002 roku przed blokiem przy Białostockiej 9 odsłonięto głaz pamiątkowy pamięci poległych w sierpniu 1944 r. żołnierzy z organizacji "Orląt".
W 2010 roku dokończoną rozpoczęty w latach 2001-2002 gruntownym remont ulicy. Ułożono nowe chodniki, powstała oświetlona ścieżka rowerowa oraz ustawiono nowe latarnie. W tym okresie w zbiegu z ulicą Radzymińska powstał niewielki plac zabaw.
W kwietniu 2012 roku pod nr 51 oddano do użytku nowy budynek komunalno-socjalny "Dom nad Rozchodnikiem".
Pod koniec czerwca 2013 roku w bloku nr 9 zakończono budową podjazdu dla wózków, zaś kilka miesięcy pomiędzy ulicą Białostocka i Radzymińska zainstalowano siłownie plenerową.
W latach 2016-2018 został wzniesiony pod nr 57 budynek mieszkalny.
W latach 2018-2020 pod nr 59 został wzniesiony budynek mieszkalny.
W październiku 2020 roku na ścianie bloku pod nr 7 powstał mural "Praga jest Modna".
W latach 2021-2023 pod nr 5D w miejscu zlikwidowanego parkingu został wzniesiony budynek mieszkalnych z 185 apartamentami na wynajem.
TJ/DW
Ciekawostki
Za czasów zaboru rosyjskiego nazywała się Objezdnaja - Objazdowa. Przebiegała na wysokości dzisiejszej ul. Markowskiej do Radzymińskiej i do końca XiX w. leżała poza wałami praskimi.
W czasie ostatniej wojny i zaraz po niej istniała na rogu Białostockiej i Targowej knajpka "Słoń", prowadzona przez Turka, jeszcze przedwojennego właściciela piekarni. Jak pisze Wiesław Wiernicki w książce pt. "Wspomnienia o warszawskich knajpach" - była to "(...) restauracja z barem, urządzona bardzo efektownie. Miękkie, wygodne fotele, tureckie pufy, niskie, inkrustowane stoliki, puszyste dywany - były małym arcydziełem architektury wnętrz. Zachowała się też piękna porcelana, na której podawano niestety już tylko wybranym gościom, bardzo smaczne dania".
W latach sześćdziesiątych usytuowano w tym miejscu „Mały bazarek", który stosunkowo nie tak dawno ustąpił miejsca gmachowi Spółdzielni „Nowy Dom '82". Przez wiele lat mieścił się w nim na parterze Bank PKO BP.
Jedną z ciekawostek architektonicznych jest znajdująca się pod nr. 4, wpisana do rejestru zabytków, kamienica Cymermanów.
Na rogu Białostockiej i Brzeskiej, pod nr 20 znajduje się pięciopiętrowa kamienica z 1930 r. Za pięknie utrzymane, pełne zieleni podwórko w 1998 r. otrzymała nagrodę w konkursie "Praga w kwiatach". Ma też ona swoją historyjkę, pamiętającą czas wojny...
Niedawno, do zbiorów przyszłego Muzeum Pragi, o którego utworzenie zabiega Towarzystwo Przyjaciół Pragi, ktoś przyniósł starą, drewnianą tablicę z napisem w języku niemieckim: "Auf Anordnung der Ortskomandantur in Praga 1/1047 vom 22-8-44 ist das Wohngebaude Bialostockastrasse 20 infolge von Flecktyphus gesperrt. Die in diesem Wohngebaude wohnen - den Personen sind berechtigt im Hause zu verbleiben". Poniżej jakaś pieczęć i podpisy. Tablica ta uratowała od pacyfikacji w 1944 r. mieszkańców kamienicy. Sporządzona sprytnie przez jednego z nich - dr. Guminskiego - i umieszczona nad bramą skutecznie odstraszyła Niemców.
Pod numerem 22 zachowała się tabliczka "Krzysztof Brun i syn" - firma powstała w końcu XVIII w, rozwinęła się w XIX wieku. W tym budynku do początku lat 90-tych mieściła m.in Centrala Totolotka.
W 1996 roku podwórko przy Białostockiej 24 zajęło I miejsce w konkursie "Warszawa w kwiatach".
Więcej na ten temat
Ulica Brzeska
Ulica Targowa
Osiedle "Białostocka"
Fabryka Narzędzi Chirurgicznych Alfons Mann i S-ka
Spółka Handlu Towarami Żelaznymi Krzysztof Brun i Syn
Obiekty
Białostocka 4
Białostocka 5
Białostocka 5D
Białostocka 6
Białostocka 7
Białostocka 7 - Kapliczka murowana
Białostocka 7 - Mural "Praga jest Modna"
Białostocka 8
Białostocka 8 - Kapliczka wnękowa
Białostocka 9
Białostocka 9 - Głaz upamiętniający poległych w sierpniu 1944 r.
Białostocka 10/18 - Szkoła Podstawowa nr 73
Białostocka 11
Białostocka 20
Białostocka 20 - Figura Matki Boskiej
Białostocka 22 - Kamienica Artystyczna
Białostocka 24
Białostocka 36
Białostocka 36 - Kapliczka murowana
Białostocka 42
Białostocka 45
Białostocka 46
Białostocka 48
Białostocka 51 - Dom nad Rozchodnikiem
Białostocka 53
Białostocka 53 - Kapliczka drewniana
Białostocka 55
Białostocka 57
Białostocka 59
Plac zabaw u zbiegu Białostockiej i Radzymińskiej
Siłownia plenerowa u zbiegu Białostockiej i Radzymińskiej
Firmy i Instytucje
Białostocka 4 - Społeczne Liceum nr 3
Białostocka 4 - Społeczne Gimnazjum im. Stanisława Lema
Białostocka 9 - Agencja Pocztowa
Białostocka 10/18 - Szkoła Podstawowa nr 73 im. Króla Stefana Batorego
Białostocka 11 - Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praga"
Białostocka 11 - Żabka
Białostocka 22 - Lofty biurowe w Kamienicy Artystycznej - Krzysztof Brun i Syn
Białostocka 24 - Spółdzielnia Mieszkaniowa "Rzemiosło"
Galeria
Wasze komentarze
Lena napisał:
Szkoda ze nikt nie napisal ze w trakcie budowy numeru 57 pekaly sciany w kamienicy 55, ze krzywo zostalo to zbudowane a stropy ledwo sie jeszcze trzymają. Ale oczywiście ADM Tarchominska ma to gdzies w wiadomym celu.
2023-01-27 21:28
Mieszkaniec Siódemki napisał:
Kiedy w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i zbuduje jakieś przejście przez tory - pomiędzy CH Wileńska a przejazdem przy Szwedzkiej - kolejowe linii do Zielonki z Dw. Wileńskiego. Przejście w formie kładki nad torami czy na poziomie torów ze szlabanami dla pieszych i rowerów. Jest w okolicy - po drugiej str. torów - przystanek Rzeszotarskiej, który umożliwia szybsze połączenie bezpośrednie np. z metrem w jedną (M2 - Dw. Wileński oraz M1 - Pl. Bankowy) i drugą stronę (M2 - Szwedzka), Targówkiem, Markami, Dw. Wschodnim. W rejonie Białostockiej buduje się coraz więcej nowoczesnych apartamentowców, biurowców 4-5 piętrowych dla firm w Centrum Koneser, do tego powstaje na działce pomiędzy Białostocka 5 a 7 (dawny parking) nowy budynek mieszkalny. Takie przejście ułatwiłoby tym wszystkich ludziom z tej okolicy szybki dostęp do autobusu. Istnieją podobno plany "schowania" pod ziemię torów na odcinku do rejonu Kauflandów po obu str. linii wołomińskiej i wiaduktu linii gdańskiej (rejon PKP Targówek), tam też przydałby się nowy przystanek PKP Targówek w str. Targówka dla zwykłych linii i przejście dla pieszych przez tory razem z przejazdem dla samochodów. Mieszkańcy bloków przy Radzymińskiej zyskali by dobre szybkie połączenie z Centrum i metrem, szybciej niż 138 czy 170. Kolejna sprawa to zbiorczy przystanek dla wspomnianych linii plus dla 338 na początku Ząbkowskiej w str. Radzymińskiej. W wakacje tego roku (2022) ma być remontowana sieć ciepłownicza na Ząbkowskiej na początkowej części przy Targowej, więc może była by okazja na powstanie takiego przystanku.
2022-04-15 14:08
Ziarnisty napisał:
Tłumaczenie tekstu z tablicy : "Z polecenia Ortskomandantur na Pradze 1/1047 w dniach 22-8-44 budynek mieszkalny Bialostockastrasse 20 jest zamknięty z powodu tyfusu. Osoby mieszkające w tym budynku mieszkalnym mają prawo do pozostania w domu"
2018-03-02 12:49
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Jak Feniks z popiołów. Relikt dawnego młyna wrócił na Brzeską
Drużyna Mikołaja w Galerii Wileńskiej
Jak inwestować w złoto fizyczne i czy warto to robić?
Kiedy remont ulicy Podolskiej? Temat nierozwiązany od wielu lat
Przed nami dwa etapy frezowania jednego pasa ulicy Grochowskiej
Grudzień 2023 w Domu Kultury "Praga"
Najczęściej czytane
Brzeska
Mińska 33
Nowińska
Chodakowska 19/31
Mińska
Wrzesińska 14
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3308)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(237)
Zakupy
(869)
Zdrowie
(461)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
Login
Rejestracja
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2023
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt