Sprzeczna

Ulica Sprzeczna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Targowej od ulicy Zamoyskiego.

Nazwa ulicy jest jedną z najstarszych. Można ją wypatrzyć już na tzw. planie Bacha z 1808 roku. Biegła wtedy równolegle do Wołowej (obecna Targowa). Niekiedy nazywana była Sporną.

Na mapie "Ilustrowanego przewodnika po Warszawie z 1893 r." figurują dwie ulice Sprzeczne i stanowią boki trójkąta, którego wierzchołek leży na Targowej.

W 1921 roku ta bardziej na północ wysunięta część otrzymała za patrona Karola Marcinkowskiego. Cała uliczka to po nieparzystej stronie przede wszystkim zabudowania Straży Pożarnej, po parzystej zaś parking samochodowy i kamienica mieszkalna.

W latach 2015-2016 spółka Budizol wzniosła w technologi wielkopłytowej pod 4 budynek mieszkalny. Inwestycja ta w roku 2017 otrzymała nagrodę architektoniczną w konkursie prezydenta miasta stołecznego Warszawy w kategorii najlepszy obiekt mieszkalny.


DW/KS/OP

Ciekawostki

  • Na ulicy Sprzecznej planowane było zbudowanie jeden ze stacji metra.
  • W listopadzie 2010 roku na ścianie kamienicy przy ulicy Sprzecznej 2/8 została umieszczona wlepka „Pieta”.


Więcej na ten temat


Obiekty


Wasze komentarze

64x64

Rafał Wodzicki napisał:

1. Po pierwsze nie ma żadnej Starej Pragi. Ta nazwa została utworzona przy podziale cyrkuły praskiego na dwa jako opozycja do Nowej Pragi zastępując nazwy Skaryszew i Kamionek. Została ona wznowiona w błędnym MSI. Nazwa Skaryszew do dziś jest w zaniku po zdemolowaniu dzielnicy przez wyburzenia napoleońskie w związku z przyczółkową twierdzą Praga. 2. Ukośny przebieg ulicy Sprzecznej może mieć wg mnie związek z przebiegiem pierwotnym wałów Lubomirskiego.
2018-11-05 10:59

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia