Kawęczyńska 4A - Dom Sióstr Albertynek

Kawęczyńska 4AUlica Kawęczyńska 4A - dom Sióstr Albertynek na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

15 VI 1925 roku Towarzystwo dla Bezdomnych im. Brata Alberta zakupiło dawny budynek pofabryczny z przeznaczeniem go jako schronisko dla kobiet. Z uwagi na prowadzenie go przez siostry Albertynki zwany był również "Przytuliskiem Brata Alberta".

W czasie wojny placówka kontynuowała swoją działalność pod szyldem „Dom dla ubogich Staruszek". 18 X 1940 roku otworzono tu Kuchnię Ludową nr 3, która wydawała obiady przez całą okupację.

Po upaństwowieniu w 1950 roku zakład został przekształcony w Dom Opieki im. Brata Alberta. Siostry nie zaprzestały jednak działalności charytatywnej. Opiekując się biednymi z okolicy, poznały, jak ogromna jest skala biedy na Pradze. To spowodowało, że postanowiły reaktywować kuchnię dla ubogich.

Na początku lat osiemdziesiątych rozbudowano na istniejący tu dom dla przewlekle chorych. Powstał ogromny gmach Domu Pomocy Społecznej, na parterze którego w 1983 r. otwarto jadłodajnię. Poza serwowaniem posiłków, praca sióstr skoncentrowana jest także na zdobywaniu i rozdzielaniu odzieży biednym.

Obecnie dom jest siedzibą Zarządu Prowincjalnego Sióstr Albertynek. Gromadzi również juniorat VI roku zgromadzenia.DW/CCWięcej na ten temat


Instytucje


Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

jadwigad5@wp.pl napisał:

Do.S.Marzeny Kucharskiej,Katechetki w Szk.Spec.ul.Bartnicka 2 od babci Olka Morrisa z 1B:1)Dziekuje,za piekny list do dzieci i rodziców,który dodał nam otuchy,ze z pomocą Bożą damy rade w nowym dla nas doświadczeniu nauki w szkole 2)Proszę,Siostry,nie ma w ksiegarniach (i w Wydawnictwie)zalecanego przez Siostre podrecznika Wyd.Jednosc Kielce 2019.Jest nowy podrecznik ztego roku,z nowym programem nauczania.Co w takiej sytuacji Siostra proponuje?Jak zdobyc z 2019r?Nowy podrecznik jest w ksiegarni sw.Wojciecha na Miodowej.Poprosilam o zatrzymanie 1 egz.do pon. 06.09.21.Będe wdzieczna za podpowiedz.Szczęść Boże.Jadwiga Długokęcka .
2021-09-03 14:34

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia