Wołomińska

Ulica Wołomińska w WarszawieUlica Wołomińska na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Folwarcznej do ulicy Jadowskiej.

Pierwszy raz pojawiła się w źródłach w 1870 roku. Zaś jej ej nazwa podobnie jak jak wiele ulic tym rejonie, wywodzi się od pobliskich miejscowości Wołomin.

We wrześniu 1939 roku zabudowa ulica została zbombardowana. Zniszczeniu uległa m.in kamienica pod nr 13 (Radzymińska 34).

W 1958 roku pod nr 12/18 została wzniesiony budynek przedszkola.

Obecnie ulice zajmują stare kamienice oraz bloki osiedla RSM "Szmulowizna Wschodnia i Szmulowizna II".

DW/TJ

Ciekawostki

  • Pierwotną nazwą ulicy była Stanisławowska i wzięła się, podobnie jak prawie wszystkie nazwy w tym rejonie, od pobliskich miejscowości Stanisławów.
  • "Przed wojną na Wołomińskiej stał dom ramię w ramię, jak kupiec przy kupcu za swoimi straganami na targowisku" - pisał Jerzy Kasprzycki.
  • Uliczka na znacznym fragmencie za sprawą bloków osiedla RSM "Szmulowizna Wschodnia i Szmulowizna II" - ginie.
  • Na ulicy znajdują się aż dwa przedszkola.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


GaleriaWasze komentarze

64x64

Wnuczek Jadwigi napisał:

Moja babcia nazywała się Jadwiga Twardowska z domu Polkowska, jej tata Ignacy był właścicielem domu na ul. Konopackiej 16, który przed wojną sprzedał. Ostatnio znalazłem przedwojenny spis właścicieli domów i właścicielką domu przy ul Wołomińskiej 17 jest Jadwiga Polkowska. Budynek przed wojną przeszedł w ręce Stanisława Tracza. Może ktoś wie gdzie mogę znaleźć potwierdzenie czy ta Jadwiga ze spisu właściciel to moja babcia. kontakt : r.twardowski@op.pl
2021-05-11 21:58
64x64

Wnuczek Franciszka napisał:

Częściowo podczas bombardowania została zburzona również kamienica nr 17, ale dosyć szybko została odbudowana.
2021-03-19 19:29

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia