Wołomińska 54

Wołomińska 54 w WarszawieUlica Wołomińska 54 - kamienica mieszkalna na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Trzypiętrowa została wzniesiona przed 1939 rokiem. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych i jeden lokal użytkowy.

Tuż przed wybuchem wojny należała do Józefa Woźniaka.

W 1945 roku przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

W połowie 2016 roku docieplono ścianę szczytową kamienicy.

TJ

Ciekawostki

  • W grudniu 2011 ukraiński artysta Vova Vorotniov w ramach projektu Ele[v]atory fundacji Vlep[V]net namalował na ścianie kamienicy mural. Praca została zasłonięta w czasie docieplania ściany w połowie 2016 roku.

Więcej na ten temat


Galeria


Wołomińska 54 na PradzeWołomińska 54 na PradzeWołomińska 54 na Pradze

Wasze komentarze

64x64

Urszula Wojewódzka napisał:

W 1961 - 1970 Mieszkałam na ulicy Wołomińskiej 36 m 39 w kilkupiętrowym domu, a piętra jakby nie kończyły się nigdy - długie schody donikąd. Budynek miał odpryski po kulach na jednym ze swoich boków. Nie istnieje teraz. Pamiętam sąsiadkę, panią Jasińską nieustannie zajętą gotowaniem zupy na dużej kuchni węglowej, a też pierwszą komunię w Bazylice (znowu schody!). Szkoła Podstawowa 126 na Otwockiej, gdzie pani woźna ogłaszała przerwę dużym dzwonkiem, którym machała chodząc wzdłuż korytarza. Rok 1968. Latarnie gazowe na Łomżyńskiej i ogródek Jordanowski.
2021-12-28 13:12
64x64

Grzegorz napisał:

W latach 1960 -1967 był to mój dom. Moje dzieciństwo. Pamiętam sąsiadów; Kurpiewski, Paczóski, Orłowska i innych; Pani Andzia, Pani Gospodyni ... Nie było tych bloków. Pamiętam lampę gazową na Radzymińskiej. Widziałem ją z okna. Mieszkałem nad sklepem. Każdy stary dom ma swoją historię, swoich mieszkańców ... Bardzo rzadko odwiedzam to miejsce. Boli. Ta sama klatka schodowa (w dzieciństwie wydawała się bardziej obszerna), te same schody, wejście do piwnicy... Kiedyś mama poszła po węgiel i przyniosła mi kotka. Pan Sąsiad -Paczóski nauczył mnie odczytywać godziny na zegarze. Opowiadał mi o Zbyszku z Bogdańca o Wandzie co Niemca nie chciała ... a miałem tylko 5 lat.... I pamiętam to do dzisiaj a przecież minęło ponad 50 lat. To był - jest dom mojego dzieciństwa i trochę moja historia.
2018-11-14 14:33
64x64

ajabi@wp.pl napisał:

Zasmradza cały rejon ul Łomżyńskiej utrudniając życie mieszkańcom budynku przy ul Łomżyńskiej 15/25 - przez eksploatację jeszcze kuchni węglowych. Zwłaszcza jeden mieszkaniec - miłośnik "ogniska domowego" z uporem eksploatuje kuchnię węglową niezależnie od panujących upałów, zmuszając sąsiadów do zamykania okien i narażając na wdychanie powęglowych trucizn. Jak długo torować się będzie jeszcze trucicieli powietrza ????
2018-08-29 17:56

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia