Mała

Ulica MałaUlica Mała na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Inżynierskiej do ulicy Konopackiej.

Ulica powstała około 1887 roku na gruntach przejętych przez miasto od Ludwika Wałusińskiego który był od 1852 roku właścicielem tego terenu.

W latach 1880-86, wystawiono pierwsze domy murowane - szczęśliwie zachowane do dziś pod numerami 1, 3, 5 i 9.

Nieco ciekawsze architektonicznie domy powstały do roku 1900 (nr. 4, 5, 8, 10).

W 1901 roku została wzniesiona neoklasycystyczna kamienica pod nr. 11 wybudowana dla Rosjanina Anisima Puguńca. Projektowana być może przez Antoniego Kluczewicza, który często tworzył dla inwestorów rosyjskiego pochodzenia i chętnie sięgał do motywów klasycystycznych. Wykazuje analogie do innych jego realizacji, wielkomiejskich kamienic przy ulicach Marszałkowskiej, Pięknej czy Nowogrodzkiej.

10 listopad 2006 roku układ urbanistyczny i zespół budowlany ulicy został objęty ochroną konserwatorką.

Obecnie uliczka choć żadna z kamienic nie została wyremontowana od wielu lat jest jedną z najbardziej "klimatycznych" ulic na Pradze.


SP/WI/TJ

Ciekawostki

  • Pod nr. 13 na fasadzie kamienicy znajduje się przykryty nowym - przedwojenny szyld sklepiku "Nowicki".
  • Z racji zachowania niemal całej dawnej zabudowy, ulica Mała wielokrotnie służyła za plan filmowy udając przedwojenną Warszawę. Stała się plenerem zdjęciowym w filmach "Pianista" Romana Polańskiego, Korczak Andrzeja Wajdy, Dziewczęta z Nowolipek Barbary Sass oraz serialu Wiedźmy w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego.
  • Jeszcze do lat 70 - tych XX wieku Mała była ulicą brukowana i oświetloną gazowymi latarniami.
  • Na Małej mieszka zasłużony prażanin Paweł Elsztein.

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Wasze komentarze

2017-04-01 10:58 qwerty napisał:
Te mordy wystające po bramach też bardzo klimatyczne. Chcesz zobaczyć upadek człowieczeństwa - idź na ulicę Małą!
2017-01-24 00:53 Sylenka Warszawska napisał:
bruk, i to bardzo dobrej jakości nadal na Malej jest, został odkryty podczas niedawnej renowacji nawierzchni ulicy; myślałam, że w związku z tym, że Mała, jako ulica w całości uzyskała status zabytku, ten bruk zostanie, a może nawet dojdzie do tego nastrojowe oświetlenie? zwłaszcza, że bruk naprawdę porządny tam spoczywa ... ale niestety, zaasfaltowano a nikomu by to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie; nie byłoby to żadną przeszkodą dla ruchu drogowego, bo Mała to kameralna ulica
2015-03-27 18:03 Magda napisał:
Wzruszył mnie Pan, choć Martą nie jestem i dzielą nas lata całe :) p.s. no i nie dam teraz za wygraną w kwestiach uczuciowych - wszystko przez Pana :)
2015-01-25 22:20 Andrzej napisał:
Ulica mała,tam pierwszy raz kochałem,tam jednak nie zostałem.Cóż widocznie tak mi było przeznaczone.Jednak czasem wspominam,to pierwsze zauroczenie.Łza się nawet w oku zakręci.Co mam więcej powiedzieć,mając 60-lat???Chętnie bym porozmawiał z Tą piękną dziewczyną.Bez zobowiązań ot tak.Skoro człowiekowi nie wiadomo ile,życia jeszcze zostało??? Marta wiesz zapewne kto to napisał?Ja osobiście mam poukładane swoje,życie.Sięgam nie wiem dlaczego do przeszłości?Tak chciałbym być młodszy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz