Mała

Ulica MałaUlica Mała na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Inżynierskiej do ulicy Konopackiej.

Ulica powstała około 1887 roku na gruntach przejętych przez miasto od Ludwika Wałusińskiego który był od 1852 roku właścicielem tego terenu.

W latach 1880-86, wystawiono pierwsze domy murowane - szczęśliwie zachowane do dziś pod numerami 1, 3, 5 i 9.

Nieco ciekawsze architektonicznie domy powstały do roku 1900 (nr. 4, 5, 8, 10).

W 1901 roku została wzniesiona neoklasycystyczna kamienica pod nr. 11 wybudowana dla Rosjanina Anisima Puguńca. Projektowana być może przez Antoniego Kluczewicza, który często tworzył dla inwestorów rosyjskiego pochodzenia i chętnie sięgał do motywów klasycystycznych. Wykazuje analogie do innych jego realizacji, wielkomiejskich kamienic przy ulicach Marszałkowskiej, Pięknej czy Nowogrodzkiej.

10 listopad 2006 roku układ urbanistyczny i zespół budowlany ulicy został objęty ochroną konserwatorską.

W październiku 2018 roku na ścianie kamienicy pod nr 8 został namalowany mural "Świątynia".

Obecnie uliczka od wielu lat jest jedną z najbardziej "klimatycznych" ulic na Pradze.
SP/WI/TJ

Ciekawostki

  • Pod nr. 13 na fasadzie kamienicy znajduje się przykryty nowym - przedwojenny szyld sklepiku "Nowicki".
  • Z racji zachowania niemal całej dawnej zabudowy, ulica Mała wielokrotnie służyła za plan filmowy udając przedwojenną Warszawę. Stała się plenerem zdjęciowym w filmach "Pianista" Romana Polańskiego, Korczak Andrzeja Wajdy, Dziewczęta z Nowolipek Barbary Sass oraz serialu Wiedźmy w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego.
  • Jeszcze do lat 70 - tych XX wieku Mała była ulicą brukowana i oświetloną gazowymi latarniami.
  • Na ulicy Małej mieszkał zasłużony prażanin Paweł Elsztein.

Więcej na ten temat


Obiekty


GaleriaWasze komentarze

64x64

qwerty napisał:

Te mordy wystające po bramach też bardzo klimatyczne. Chcesz zobaczyć upadek człowieczeństwa - idź na ulicę Małą!
2017-04-01 10:58
64x64

Sylenka Warszawska napisał:

bruk, i to bardzo dobrej jakości nadal na Malej jest, został odkryty podczas niedawnej renowacji nawierzchni ulicy; myślałam, że w związku z tym, że Mała, jako ulica w całości uzyskała status zabytku, ten bruk zostanie, a może nawet dojdzie do tego nastrojowe oświetlenie? zwłaszcza, że bruk naprawdę porządny tam spoczywa ... ale niestety, zaasfaltowano a nikomu by to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie; nie byłoby to żadną przeszkodą dla ruchu drogowego, bo Mała to kameralna ulica
2017-01-24 00:53
64x64

Magda napisał:

Wzruszył mnie Pan, choć Martą nie jestem i dzielą nas lata całe :) p.s. no i nie dam teraz za wygraną w kwestiach uczuciowych - wszystko przez Pana :)
2015-03-27 18:03
64x64

Andrzej napisał:

Ulica mała,tam pierwszy raz kochałem,tam jednak nie zostałem.Cóż widocznie tak mi było przeznaczone.Jednak czasem wspominam,to pierwsze zauroczenie.Łza się nawet w oku zakręci.Co mam więcej powiedzieć,mając 60-lat???Chętnie bym porozmawiał z Tą piękną dziewczyną.Bez zobowiązań ot tak.Skoro człowiekowi nie wiadomo ile,życia jeszcze zostało??? Marta wiesz zapewne kto to napisał?Ja osobiście mam poukładane swoje,życie.Sięgam nie wiem dlaczego do przeszłości?Tak chciałbym być młodszy.
2015-01-25 22:20

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia