Targowa 81

Ulica Targowa 81 - budynek mieszkalny na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Budynek wraz z lokalami usługowymi usytuowanymi na parterze został wzniesiony jako blok komunalny przez Miasto Warszawa w latach 1962-64.

Ośmiopiętrowy blok posiada 105 lokali mieszkalnych z ciemnymi kuchniami o powierzchni nie przekraczającej 34 m2. Do budynku prowadzi jedna klatka schodowa.

Na parterze mieściły się bary szybkiej obsługi "Wschodni" a następnie "Victoria" a tuż obok w prawym narożniku była pierwotnie kawiarnia z ogródkiem letnim. W późniejszym okresie kawiarnia przekształciła się w barek piwny z piwem kuflowym a bar "Victoria" zajął bank.

W pierwszej połowie 2012 roku firma firma ADD - Dariusz Klukowski dokonała prac remontowych polegających na malowaniu klatki schodowej.

Budynkiem obecnie administruje Wspólnota Mieszkaniowa Targowa 81. Zarządcą jest firma Wector sp. z o.o.


TJ/JN

Ciekawostki

  • Pamiątką po lokalach gastronomicznych było pojawienie się uporczywych insektów oraz zachowany do dziś charakterystyczny wentylator na dachu (zasłonięty reklamą) oraz nieistniejący dziś neon.
  • Już wkrótce po oddaniu do użytku budynek zaczął niegroźnie pękać. Zarysowania pogłębiły się w związku z budową stacji II linii metra C-15 Dworzec Wileński.
  • Na przełomie czerwca i lipca 2012 roku część mieszkańców Targowej 81 protestując przeciwko powrotowi pomnika Braterstwa Broni pod swój budynek zawiesiła transparent "Precz z komuną. Nie dla Czterech Śpiących."
  • 9 stycznia 2013 roku doszło pożaru mieszkania na ostatniej kondygnacji budynku.

Więcej na ten temat


Firmy i Instytucje


GaleriaWasze komentarze

64x64

DO ANI napisał:

TU JEST DAWNA TARGOWA 81 https://www.twoja-praga.pl/praga/ulice/8786.html
2021-12-26 14:19
64x64

Ania napisał:

czy moze ktos wie, albo posiada zdjecie, co stalo na miejscu wybudowanego w latach 1962-1964 budynku na Targowej 81? Czy numeracja domow, po wojnie moze sie zmienila? Moja rodzina mieszkala na Targowej 81, byly to domy z mieszkaniami dla wojskowych rodzin. Z opowiadan wiem, ze dom na Targowej 81 stal nie znisczony po wojnie.
2018-07-13 12:27

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia