Targowa 42

Targowa 42Ulica Targowa 42 - budynek wielorodzinny na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

8-mio piętrowy budynek Wojskowej Centrali Handlowej został zbudowany wg proj. Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego jako plomba w istniejącej zabudowie w latach 1963-64.

W budynku znajduje się 35 lokali mieszkalnych z ciemnymi kuchniami oraz jeden duży lokal usługowy zajmujący parter i pierwsze piętro budynku.

Wejście do mieszkań odbywa się przez jedną klatkę schodową wyposażoną w windę. Miejsca postojowe dostępne są tylko na chodniku przed budynkiem.

Od około 2000 roku budynek jest stopniowo modernizowany. W tym czasie przeprowadzono m.in. gruntowny remont instalacji, jak również wykonano docieplenie od strony podwórza. W przyszłości planuje się również umożliwić zabudowę balkonów od strony ulicy Targowej.

W połowie 2016 roku przeprowadzono remont płyt balkonowych wraz z wyminą balustrad.

Nieruchomością zarządza obecnie wspólnota lokatorów. Lokal użytkowy jest w zasobach ZGN.

TJ/DWCiekawostki

  • Pod tym adresem w 1964 roku uruchomiono znany na Pradze Bar "Oaza", który istniał do 1993 roku. Obecnie mieści się w tutaj filia banku.
  • Przewodnik po Warszawie z 1966 roku podaje, iż taras na dachu budynku wykorzystywano jako miejsce zabaw dla dzieci mieszkańców.
  • "W latach 80-tych pamiętam dość częste awarie wodociągowe i zawsze jak nie mieliśmy wody to chodziło się z kubłami do kuchni w Oazie po wodę. Tam nie wiem na jakich zasadach zawsze mieli wodę" - wspomniona dawny mieszkaniec sąsiedniej kamienicy, pan Krzysztof.
  • W 1964 roku budynek wraz z barem Oaza "wystąpił" w Polskiej Kronice Filmowej. W tym też okresie było to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na ulicy Targowej.
  • Na dachu umieszczono maszty telefonii komórkowej.

Więcej na ten temat


Galeria
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia