Sulejkowska

Ulica Sulejkowska w WarszawieUlica Sulejkowska w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Tarnowieckiej na Gocławku do ulicy Karczewskiej na Grochowie.

Nazwa ulicy pochodzi od osadników, którzy przybyli na te tereny z miejscowości Sulejów.

Ulica Sulejkowska została wytyczona na początku II Rzeczypospolitej jako niewielka droga dawnej osady Witolin prowadząca wówczas od Witolińskiej do ulicy Majdańskiej.

W okresie międzywojnia ulica została częściowo zabudowana niewielkimi murowanymi domami. Do ulicy na odcinku pomiędzy Mlądzką a Omulewską przylegało gospodarstwo Witolda Zajdla.

W latach 2001–2002, na rogu ulic Mlądzkiej i Sulejkowskiej, na terenie odzyskanym przez spadkobierców rodziny Zajdlów, zbudowano zespół budynków mieszkalnych "Osiedle Sulejkowska".

W 2012 roku pod nr 20 Grupa Invest rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego z 11 lokalami.

W 2013 roku pod nr 50 Grupa Invest rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego.

TJ

Ciekawostki

  • Jednymi z pierwszych, a zarazem najwybitniejszych mieszkańców ulicy byli bracia Kamińscy – producenci organów. Zygmunt Kamiński posiadał pod numerem 15 odlewnię piszczałek metalowych.
  • Na ulicy Mlądzkiej w pobliżu Grochowskiej w miejscu zajmowanym dziś przez stację LPG znajdowała się zlewnia ścieków.

Więcej na ten temat


Firmy i instytucje


Galeria


Ulica Sulejkowska w WarszawieUlica Sulejkowska w Warszawie


Wasze komentarze

2017-02-22 08:39 Chivas napisał:
Międzyborska od Międzyborza. A Gdecka , Kawcza ?
2014-10-03 07:58 RJW napisał:
Od Sulejowa by było Sulejowska jak zalew. Ja podejrzewam, że to od Sulejówka. Teoretycznie powinno być Sulejówkowska, ale język skraca takie figury. Podobnie Międzyborska nie jest od Międzyborowa (Międzyborowska by było). Czuwaj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz