Targowa 67

Targowa 67 w WarszawieUlica Targowa 67 - kamienica mieszkalna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Trzypiętrowa kamienica została wzniesiona przed 1918 rokiem. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych i kilka lokali usługowych zlokalizowanych m.in. w przyziemiu od strony ulicy Targowej.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej jej właścicielem była Lucyna Mościcka.

W 1945 roku kamienica przy Targowej 67 przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

7 lipca 2003 roku kamienica została zreprywatyzowana.

Kamienica ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

  • W latach 50. w kamienicy został otwarty (po wyprowadzce z ulicy Marszałkowskiej) najstarszy warszawski zakład kapeluszniczy, należący do rodziny Cieszkowskich. "Na ul. Targową 67, przychodzili m.in. Mieczysław Fogg, Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński. Najbardziej zapamiętałam jednak Mieczysława Wojnickiego, autora wielkiego hitu "Jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snu", który z czasem zaprzyjaźnił się z ojcem, bywał w naszym domu i czasami śpiewał mi "Jabłuszko" - wspomina Alina Cieszkowska. Na początku lat 70. zakład został przeniesiony na ulicę Targową 18.

Więcej na ten temat


Firmy


Galeria

Wasze komentarze

64x64

Mościcka napisał:

Ala. Kamienica targowa 67 nigdy nie należała do prezydenta Mościckiego. Była i jest nadal w własnością Rodziny Mościckich nie spokrewnionej z prezydentem. Nestor rodu Kajetan Mościcki, na przełomie XIX/XX wieku, był Głównym Inżynierem Warszawy. Za jego urzędowania Warszawa, z zapyziałego miasta garnizonowego stała się nowoczesnym europejskim miastem. To również dzięki niemu ulica Targowa stała się pięknie zazielenioną i ukwieconą aleją na wzór bulwarów paryskich. Zaczął tam również kursować tramwaj elektryczny. Widzimy to na pocztówkach z tamtego czasu. Stare kamienice prawie wszystkie pozostały, lecz nie sądzę, aby udało się przywrócić bogatą zieleń. Natomiast koszmarem architektonicznym i urbanistycznym są kiczowate daszki na wejściami do Metra. Nagromadzone na niewielkiej przestrzeni przesłaniają i zaburzają ład zabytkowej ulicy.
2021-10-13 22:17
64x64

ala napisał:

A może warto napisać, że przed wojną należała do Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
2021-09-14 06:34

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia