Targowa 32

Targowa 32 w WarszawieUlica Targowa 32 - kamienica mieszkalna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Czteropiętrowa kamienica została wzniesiona około 1914 roku. Posiada kilkanaście lokali mieszkalnych i dwa lokale użytkowe.

Tuż przed wybuchem II wojny jej właścicielem był Abram Hamburger.

Najprawdopodobniej w okresie okupacji na podwórku zawieszono drewnianą kapliczkę.

W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

W grudniu 1999 roku doszło do częściowego zawalenia oficyny.

W 2002 roku wyburzono będącą w fatalnym stanie oficynę.

Pod koniec 2011 roku przeprowadzono remont elewacji kamienicy.

W 2019 roku przeprowadzono remont elewacji kamienicy.

18 października 2021 roku zostało otwarte Praski Centrum Aktywności Twoja Praga.

Kamienica przy Targowej 32 jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

  • Zachowany detal: odboje bramne.
  • W latach 20. pod tym adresem działało zakład fotograficzny Pelagii Kruczer. Następnie od około 1931 roku przeniesiony nieco dalej - pod nr 64. Dawniej była również niewielka cukiernia Zdzisława Bondy. Istniał też sklep z konfekcją dla chłopców pod nazwą "Raj dziecięcy".
  • Po wojnie był tu chyba jedyny w okolicy sklep "nocny". Był czynny do godziny 22.00
  • W oficynie przy Targowej 32 w niewielkim lokalu działało na przełomie lat 80/90 Studio "Return" oferująca gry i oprogramowanie dla komputerów domowych.
  • - Mieszkałam w budynku. Zawalił się częściowo w grudniu 1999 r. i w ciągu kilku dni musieliśmy się wyprowadzić. Nikt wtedy nie zginął, bo w części która się zawaliła nikt nie mieszkał. W życiu nie zapomnę tego strachu. Odprowadziłam syna rano do przedszkola z młodszą córką w wózku i po powrocie nie mogłam już wejść do domu. Wpuścili nas dopiero przed wieczorem - wspomina pani Katarzyna.
  • W kamienicy przy Targowej 32 mieszkał Janusz Kondratowicz, poeta, satyryk i dziennikarz, autor tekstów takich przebojów jak "Trzynastego", "Powrócisz tu", "Biały krzyż", "Jaka jesteś", "Tyle słońca w całym mieście" i "Zaopiekuj się mną".

Więcej na ten temat


Obiekty


Instytucje


Galeria


Targowa 32 na Pradze

Wasze komentarze

64x64

Aga napisał:

Pod koniec lat 50 tych w tym nocnym sklepie pracowała moja Babcia na dziale cukierniczym.W swoim albumie rodzinnym mam zdjęcia robione przed wojną w zakładzie Pelagia
2023-11-14 00:35
64x64

Prażanin napisał:

Z ciekawostek: W kamienicy przy Targowej 32 mieszkała Hanna Krall, o czym wspomina w rozmowie z Dorotą Wodecką w książce "Polonez na polu miniowym" (cyt.: "Zawsze mieszkałyście razem? – Na Targowej. Targowa 32, drugie podwórko, druga klatka schodowa.") oraz wspomnieniach podanych Wojciechowi Tochmanowi i Mariuszowi Szczygłowi w książce "Krall". Z kolei Anna Wartenberg przywołuję z pamięci obraz Targowej 32 jako żydowskiej kamienicy, na której "podwórku stawały kuczki i odprawiane były żydowskie nabożeństwa" (Archiwum Historii Mówionej). Potwierdzają to też przedwojenne relacje zawarte w książce "Odkrywanie żydowskiej Pragi" pod red. Zofii Borzymińskiej. W opisie kamienicy wkradł się mały błąd, ponieważ budynek dopiero czeka na remont elewacji i odtworzenie jej pierwotnego kształtu - dość zdobnego w duchu wczesnomodernistycznym - który został całkowicie skuty z tynkowaniem na płasko przy okazji remontu w latach 60. XX wieku. W roku 2011 wyremontowano zaledwie balkony, tj. płyty balkonowe i balustrady.
2018-07-27 14:22
64x64

Warszawiakod8,pokole napisał:

Z lewej strony od frontu na dole była kawiarenka - spelunka. Na 2 -gim piętrze przez długi czas mieszkali moi dziadkowie i ciocia. Mieli 3-pokojowe mieszkanie, dwa duże pokoje od ul. Targowej, jeden duży pokój od podwórka, łazienkę z wanną i wc, oddzielne drugie wc, kuchnię, spiżarnię, 2 wejścia - od frontu i od podwórza. Mieli telefon. Tam częściowo się wychowywałem. Była niesamowita atmosfera rodzinna, wspólne wigilie i inne święta. Dziś bardzo mi brak i Ich i tych czasów.
2018-05-05 17:55

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia